1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Üç kaos planı! Her an deneyebilirler
Üç kaos planı! Her an deneyebilirler

Üç kaos planı! Her an deneyebilirler

Pentagon, Türkiye konusunda 3 plan hazırladı.

A+A-

pentagon_abd_ordusu_savasa_hazir_olmali_1507575764_3761.jpg

Amerika Birleşik Devletleri'nin Ortadoğu'da etkin olmasını sağlayacak planlar, Trump'ın göreve gelmesinden sonra yapıldı. İtina ile hazırlanan 12 plan, Ocak 20'den sonra ABD-Türkiye ilişkilerinin yaşadığı zorluklar nedeniyle 3'e düşürüldü.

Bütün bu planların tek amacı var.

ABD'nin kendi politikalarına Türkiye'yi de katması. Daha doğrusu Türkiye'nin gücünü kendi hedefleri doğrultusunda kullanması... Planlar bu nedenle yapıldı!.

BİRİNCİ PLANLARI

Birinci planda, Türkiye'nin Güney sınırında yer alan Suriye ve Irak'ta yaşanacak gerilimle sonuç alınmak istenecek. Son ayları dikkatlice incelersek, bölge en gergin günlerini yaşamaya başladı. Öncelikli olarak Başika, El Bab ve İdlib'de bulunan Türk askerlerinin kayıp vermesi, planın başarısını belirleyecek. Çünkü Türkiye'nin sınır ötesi planlarında yönünü değiştirmek veya gücünü azaltmak için iç kamuoyunun desteği önemli. Eğer Türkiye, Irak veya Suriye'de kayıp verirse, planın ilk etabı tamamlanacak. Dolayısıyla içeriden destek azalacak! İlk adımda kafalarındaki bu! Ardından İdlib'e DEAŞ saldırıları başlayacak. Çünkü Türk ordusunun İdlib'e üs kurma planı tamamlanırsa, DEAŞ saldırılarının çok etkisi olmayabilir. Eğer DEAŞ, İdlib'te Türk ordusuna ağır kayıplar verdirirse, YPG'nin Akdeniz hayali birkaç haftada tamamlanır. Birinci plan YPG'nin Akdeniz'e açılarak, Türkiye'nin bölgesel gücünün elinden alınması. Yani içeriye kapatılması! Masadaki ilk plan bu!

İKİNCİ PLANLARI

Türkiye'ye ekonomik ambargo uygulanacak.

Ellerinin uzandığı her yerden aynı talebi isteyecekler... Pentagon da askeri ambargo ile kervana katılacak. Şu anda bile bazı adımlar atıldı. Alman merkezli görünse de aslında gizli Amerikan silah şirketi olan Heckler&Koch, TSK için çok önemli.

Heckler&Koch, silah satışını durdurduğu anda TSK güç durumda kalabilir. Hesapları böyle. Bu ihtimal ikinci planın en büyük parçası. Bu plan sonrasında Türkiye'ye karşı diğer şirketlerin de harekete geçmesi ön görülüyor. Türkiye, askeri konularda özellikle son dönemde birçok konuda yerli üretim yapmaya başlasa da hala kritik konularda dışa bağımlı bir ülke olarak görülüyor. Adımlarını buna göre atmaya çalışacaklar...

Bunlar ilk iki plan...

Ama Pentagon üçüncü planda takılı kaldı. Amaçları üçüncü adımı hayata geçirmek. İlk iki planın sonuç vereceğinden emin değiller...

ÜÇÜNCÜ PLANLARI

Üçüncü planda ise Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu illerinde ayaklanma düşünülüyor. En umut bağladıkları, aslında en imkansız olan!

Ama böyle düşünüyorlar... Pentagon'un en yatkın olduğu plan bu. Ancak askeri düşüncenin çok öne çıktığı Pentagon'da esas gücü temsil eden generaller, bunun iç karışıklığa neden olacağını ardından yaşanacakların ön görülemeyeceğini söylüyorlar.

Direniyorlar! Arap Baharı'nı örnek veren generaller, Amerika için çalışan 3 liderin devrildiğini hatırlatıyor.

Türkiye içinde de sadece Amerika'nın güçlü olmadığını bilen Pentagon, bu planı nokta operasyonlarla hayata geçirebiliriz fikrinde...

Öncelikli olarak Hakkari seçildi.

Çünkü Hakkari'de halk, ayaklanma için hazır. Aylardır bunun çalışması yapılıyordu ve Barzani'nin referandum günü, bu çalışma tamamlandı.

Hakkari'de 21 mahalle lideri, 45 gün boyunca Washington'a yakın bir bölgede eğitim gördü.

Hakkari'den başlayacak ayaklanmalar, Diyarbakır ve Şırnak'ta sürecek.

Pentagon'un bu üç plandan hangisini tercih edeceği hala net değil. Ancak üçüncü planın hayata geçme şansını yüksek görüyorlar.

Hakkari, Diyarbakır ve Şırnak'taki ayaklanmaların, İstanbul Ankara gibi birçok ile nasıl yayılacağının planları da hazır! Pentagon'da buna çalışan koca bir ekip var... Mahalle liderleri, ayaklanma senaryosunu başlatmak için emir bekliyorlar. Hakkari, Diyarbakır ve Şırnak'ta hareketlilik başlarsa, emir verilmiş olacak..

O MÜHİMMATLAR PLANIN PARÇASI MI?

Merkeze bağlı Oğul köyü Fak Tepe bölgesinde toprağa gömülü 700 uçaksavar mühimmatı bulundu.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.