1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TÜRKİYE İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜNE UYUM SAĞLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYOR
TÜRKİYE İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜNE UYUM SAĞLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYOR

TÜRKİYE İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜNE UYUM SAĞLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYOR

8 yıldan bu yana iş güvenliği uzmanı olarak görev yapan EDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ yönetim kurulu başkanı Ensar KOSKA Ülkemizin iş sağlığı ve güvenliğinin bir kültür olduğunu anlamakta zorlandığını bu yüzden yılda ortalama 2000 insanımızın hayatını kaybe

A+A-

8 yıldan bu yana iş güvenliği uzmanı olarak görev yapan EDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ yönetim kurulu başkanı Ensar KOSKA Ülkemizin iş sağlığı ve güvenliğinin bir kültür olduğunu anlamakta zorlandığını bu yüzden yılda ortalama 2000 insanımızın hayatını kaybettiğini fakat devlet-işveren-işçi sacayağının bu konuyu daha fazla ciddiye alarak bu kültürü oturtacağına inancının tam olduğunu dile getirerek, yapısal sorunlara işaret etti.

Konuyla ilgili olarak Diriliş Haber Gazetesine açıklamalarda bulunan İş Güvenliği Uzmanı Ensar Koska şu bilgileri verdi;

“6331 sayılı iş sağlığı güvenliği kanunu çıkmadan önce bu konular 4857 sayılı İş Kanunu içerisinde yer almakta 50 çalışan ve üzeri olan tüm firmalar kendi bünyesinde İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurmak veya hizmet almak zorundaydı. 20 Haziran 2012 yılından itibaren bu sayı 1’e düşürüldü ve işverenlerin, kendi bünyesinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma veya bu hizmeti Ortak sağlık Güvenlik Birimlerinden alma zorunluluğu getirildi. İş kazalarının büyük çoğunluğunun 50 ve altı firmalarda gerçekleştiği ve İş kazalarının yüzde 98 inin önlenebilir, yüzde 50 sinin kolay önlenebilir olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu hamlenin yerinde olduğu, çok basit önlemlerle binlerce can kurtarılabileceği öngörülebilmektedir.   

Ülkemiz, iş kazası sıralamasında Avrupa’da 1. Dünyada 3. sırada bulunmaktadır. İş kazalarının yüzde 88’i insandan (güvensiz hareketlerden) kaynaklanmaktadır. Önlemenin yolu işletmelerde var olan iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin bireylerin işe başlamadan önce ilkokul seviyesine hatta aile eğitimlerine indirgenmesi olacaktır.

DENETİM YETERSİZLİĞİ VE SERBEST PİYASA ŞARTLARI YÜZÜNDEN İŞ KAZALARI ÖNLENEMİYOR

Ülkemizde artarak devam eden iş kazalarının önlenememesi noktasında 2 temel yapısal sorunun olduğunu belirten Koska, denetim eksikliği ve serbest piyasa şartlarını gösterdi ve şu tespitleri yaptı;

“Türkiye iş sağlığı ve güvenliği alanında istatistikler de çok kötü bir noktada. Bu yasa çıkalı 8 yıl olmuş ama 2020 yılında TÜİK açıklamalarına göre 2427 kişi iş kazasıyla hayatını kaybetti.

Burada temel sorunlardan bazılarının Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinin kaza unsurlarını tespit edip işveren’e bildirdikten sonra İş Sağlığı ve Güvenliğinin hizmet bedelini işverenden tahsil etmek zorunda kalması. Konu ile ilgili çözümün yakın zamanda yapı denetim firmalarına yapılan düzenlemenin bir benzerinin Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerine getirilmesi gerektiğini savunarak “Depremlerde kaybettiğimiz insan sayısı on yıllara baktığımızda iş kazalarında kaybettiğimiz insan sayısında az değil” böyle bir düzenleme gelmesi için daha kaç canımızı kaybetmeliyiz.Kimse ücret aldığı otoriteyi hiç bir konuda  sağlıklı denetleyemez, dedi.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan sürekli şunu talep ediyoruz. Havuz sistemi gelsin atama yoluyla denetleme sistemine geçilsin. Biz maaşımızı devlet versin memur olalım beklentisinde değiliz. Sadece ödemeler SGK’ya resmi olarak yapılsın. Hizmet bedelini biz işletmeden istemek zorunda kalmayalım. Böylelikle hem sistem daha iyi işleyecek hem de İş Güvenliği Uzmanları hakettiği mesleki itibarına kavuşacaktır.

Ayrıca diğer bir sorun denetim mekanizması sistemindeki bakanlığa bildirim kanallarının zayıflığı. İş Güvenliği uzmanları işveren tarafından giderilmeyen eksiklikleri bakanlığa işkur il müdürlükleri kanalıyla bildirilmeli deniyor. Fakat işkura bildirime gittiğinizde kime bildirim yapacağınızı memurlar dahi bilmiyor.  İşletme denetlenirken görülen eksiklik ve aksaklıkların raporları hali hazırda var olan İSGKATİP sistemine yükleme zorunluğu getirilmeli işveren tarafından giderilmeyen tehlikelerin cezai yaptırımları devlet kanalıyla yapılmalıdır. Aksi takdirde kanunlarda belirtilen bakanlığa bildirilme zorunluluğu İş Güvenliği uzmanlarını günah keçisi göstermekten başka bir işe yaramaz. Sakarya ilinde havai fişek fabrikasındaki patlamada hiç gösterilmeyen yerlerdeki tehlikelerden dolayı oluşan patlamada Aslı arkadaşımız gözaltına alındı keza soma daki maden kazasında da öyle. Böyle devam ederse daha nice arkadaşımız gözaltına alınır. Bu kabul edilemez.

Şehirimizde metal mutfak eşyası ve tekstil ve Kuyumculuk sektörü ön plana çıkmaktadır. Metal sektörü ve tekstil sektörünün bazı kısımları çok tehlikeli sınıfta yer alması lazım. Çünkü birden fazla tehlikeyi içerisinde barındırmaktadır. Tekstil ve Metal sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği konularında gözle görülür bir iyileşme var umarım diğer sektörlere de yakın zamanda bu gelişmeler sağlanır diyen Ensar Koska “ÖNLEMEK ÖDEMEKTEN DAHA UCUZDUR” sloganıyla sözlerine son verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.