1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Tüm hak ihlalleri denetimsizlik nedeniyle yaşanmaktadır”
“Tüm hak ihlalleri denetimsizlik nedeniyle yaşanmaktadır”

“Tüm hak ihlalleri denetimsizlik nedeniyle yaşanmaktadır”

Tüm Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Hakverdi Purlu, salgının en çok etkilediği sektörlerden biri olan gıda sektöründe çalışanların hukuksuzca işten çıkarıldıklarını belirterek...

A+A-

Tüm Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Hakverdi Purlu, salgının en çok etkilediği sektörlerden biri olan gıda sektöründe çalışanların hukuksuzca işten çıkarıldıklarını belirterek,  “Devletimiz salgın hastalığın toplumda yayılmasını önlemek amacıyla almış olduğu çeşitli önlemleri destekliyoruz. Fakat bu önlemler alınırken kimsenin mağdur olmaması için denetimlerin de sıklaşmasını şiddetle öneriyoruz. Unutulmamalıdır ki yaşanan tüm hak ihlalleri denetimsizlik nedeniyle yaşanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulunan Tüm Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Hakverdi Purlu şunları söyledi;

Dünyayı ve ülkemizi derinden etkileyen Covid 19 salgını 2020 yılına damgasını vurmuştur. Maalesef bu salgından gıda ve turizm sektörü başta olmak üzere birçok sektör etkilenmiştir. Tüm gıda iş sendikası olarak ülkemizde 603.795 kişi çalışanı olan gıda sektörü, Alınan önlemler nedeniyle zor günler geçirmektedir. İşletmeler yasaklara rağmen bir yolunu bularak binlerce işçiyi işten çıkarmış yâda kısa çalışma ödeneğine bağlı olarak yarı maaşa insanları mahkûm etmiştir. Ayrıca hastanelerde taşeron adı altında çalışan yemekhane personellerini de görmezden gelerek kadro dışı bırakmak ne dinimize ne vicdanımıza yakışır. Her ne kadar görülmesellerde sonuçta onlarda sağlık çalışanlarımızın kaderini paylaşıyor, Buna istinaden Kamu hastanelerinde çalışan yemekhane personellerinin de, sağlık çalışanlarımıza verilecek haklardan faydalandırılması gerekmektedir. Özellikle hastanelerde taşeron adı altında çalışan yemekhane personelleri ve Un ve unlu mamullerinde çalışan kesimin pandemi döneminde iş yükü artmış. Devletimizden ve milletimizden tebrik ve mükâfat gibi çalışan işçi kardeşlerimizde beklemektedir. Buna istinaden Tüm Gıda-İş sendikası Ailesi olarak Ayrım gözetmeksizin ülkemizde yaşayan tüm insanlarımızı tebrik ediyor ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. Emekçilerimiz hala devam eden kısıtlamalar nedeniyle içinde bulundukları zor duruma rağmen geçimlerini sağlamaya çalışmaktadırlar.

Devletimiz salgın hastalığın toplumda yayılmasını önlemek amacıyla almış olduğu çeşitli önlemleri destekliyoruz. Fakat bu önlemler alınırken kimsenin mağdur olmaması için denetimlerin de sıklaşmasını şiddetle öneriyoruz. Unutulmamalıdır ki yaşanan tüm hak ihlalleri denetimsizlik nedeniyle yaşanmaktadır.

Geride bıraktığımız yılın sorunlarıyla birlikte 2021 yılına girdik. Temennimiz aşının da toplumda yayılmasıyla beraber virüsün yayılımının tamamen kontrol altına alınması ve yok edilmesidir. Toplumda oluşan korku havası dağılarak tekrar işletmeler eski düzenlerine dönmesi, Yaşanan hak ihlalleri nedeniyle zor durumda kalan emekçi kardeşlerimize haklarının iade edilmesidir.

Tüm Emekçilerimizin Cenabı Allah Yar ve Yardımcıları olsun."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.