1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TİCARETTE SÖZLEŞME HUKUKUNDAN VAZGEÇMEYİN
TİCARETTE SÖZLEŞME HUKUKUNDAN VAZGEÇMEYİN

TİCARETTE SÖZLEŞME HUKUKUNDAN VAZGEÇMEYİN

Avukat Ömer Furkan Demir  kişisel ve ticari alanda alacak borç ilişkisi üzerine yazdı.

A+A-

Avukat Ömer Furkan Demir  kişisel ve ticari alanda alacak borç ilişkisi üzerine yazdı.

Hukuk hayatın pek çok alanını düzenlediği gibi kişisel ve ticari alanda, gerçek ve tüzel kişiler arasındaki alacak borç ilişkisini de düzenlemiştir. Mevcut düzende insani ilişkilerin hiçbir zaman sıfıra indirgenmesi mümkün olmayacağından her daim hukukun bu alanda kendisini en güncel gerçeklere adapte etmesi ve farklı koruma alanları yaratması da elzemdir. Bu bağlamda yazdığımız bu yazımızda, sizleri hukuki terimler ve profesyonel ayrıntılarda boğmadan, mevcudu ile alacak ve borç ilişkisinde hukukun koruma alanlarına kısaca değineceğiz.

Hukuk insan hayatında meydana gelen hukuki sorunlara çözüm üreten bir sistematik olduğu kadar, sorun doğmadan önce önleyici bir mekanizma ve sorun anında da bir rehber görevi görmektedir. Hukuki anlamda alacak ve borç ilişkisi yaratan işlemleri de; borç doğmadan önceki süreç, borcun doğduğu an ve borç sonrası olarak üç sınıfta inceleyebiliriz.

MUTLAKA SÖZLEŞME İLE ALACAK-BORÇ İLİŞKİSİ KURUN

Borcun meydana gelmeden önceki süreci taraflar arasındaki ticari yahut kişisel ilişkilerden kaynaklı bir takım iş ve işlemler yani borç doğuran ana hazırlık aşaması olarak değerlendirilebilir. Bu süreçte taraflar hangi tür edim (borç) altına gireceklerini ve bunun karşılığının ne olacağı üzerine karşılıklı anlaşmaya varmaya çalışırlar. Örnekleyecek olursak bir gayrimenkul alımı ve bunun parasal karşılığı üzerinde yapılan pazarlık diyebiliriz. İşte tam olarak bu aşama hukuki ilişkinin başladığı ve her iki tarafında kendisini hukuki koruma altına alması gereken en önemli süreçtir. Zira toplumumuzda ne yazık ki sadece sorun meydana geldikten sonra taraflar profesyonel yardım almak ve hukuka başvurmak gibi bir yanlışın içerisindeler. Oysa ki hukuk çözüm odaklı olduğu kadar sorun öncesini güvence altına almaya yönelikte düzenlemeler içermektedir. Kısmen yeni bir alan olmakla tarafların kendilerini sözleşme hukukunun koruyucu alanı içerisinde güvence altına almaları önemlidir. Mutlaka avukat desteği ve yönlendirmesi ile ticari yahut bireysel borç ilişkisi içerisine gireceği tarafla bir sözleşme imza altına almaları, olası riskleri minimum seviyeye indirecektir. Tabi ki hiçbir hukuk sisteminin tam manası ile tüm riskleri ortadan kaldırması mümkün değildir. Ancak müvekkil ile vekilinin entegre çalışmaları ve hukuksal sistemin izin verdiği şekli ile zarar riskini en aza indirmesi mümkündür. Bu bağlamda mutlaka ve mutlaka ticari ve bireysel tüm alacak ve borç ilişkilerinde sözleşme hukukunun güvencesinden faydalanmak sizlerin yararına olacaktır.         

 ALACAĞINIZI SADECE GÜVEN İLİŞKİSİ ÜZERİNE GARANTİ ALTINA ALMAYIN

            Tabi ki ticari hayatın ve sosyal hayatın vazgeçilmez kuralı bu yapı içerisindeki bireylerin birbirine karşı güvene dayalı bir ilişki kurmasıdır. Ancak hiçbir hukuki ilişkinin sadece güvene dayalı olarak garanti altına alınması mümkün değildir. Bu nedenle borcun doğduğu anda sadece karşılıklı borç ilişkisi içerisine girdiğimiz tarafa güvenerek tahsil kabiliyetini sınırlandırmamak gerekir. Hukukun ve hukuksal manada güvence sağlayan tüm imkanların kullanılması daha konforlu bir ticari hayat sunacaktır. Yani karşılıklı teminat senedi almak, sözleşmeye aykırılık halinde cezai şart yahut şartlar belirlemek, teminata dayalı ipotek tesis etmek yahut alacağı güvence altına alan sigorta hizmetlerinden yararlanmak bunlardan bazılarıdır. Bu nedenle borç ilişkisinin öncesini avukatınızla mümkün mertebede risk içermez hale getirdikten sonra alacağınızın doğduğu zamanı da (hukuki manada borcun muaccel olduğu zamanı) yine avukatınız aracılığı ile en garanti hale getirmek önem arz etmektedir. Kısaca özetleyecek olursak; alacak vakti diğer bir deyişle karşı tarafın borcunu ifa (ödeme) vakti geldiğinde, bu ödemeyi de hukuki anlamda en güvenilir hale getirmek gereklidir.

            BORCUN İFA EDİLMEMESİ (ÖDENMEMESİ) HALİNDE VAKİT KAYBETMEYİN

            Ne yazık ki yukarıdaki iki sürecin sağlıklı işlemediği durumlarda taraflardan birisi yahut her ikisi de hak kaybına uğradığından bahisle hukuksal sürecin yargısal kısmına müracaat etmek zorunda kalabiliyorlar. Bu sürecin en aktif şekilde kullanımı için borcun zamanında yerine getirilmemesi üzerine derhal ilgili mercilere başvurulmalıdır. Yine alınacak profesyonel yardımlar ile bu süreci de en kısa zamanda bitirmek mümkündür. Zira hukukumuzda çok eski olmayan alternatif yollarla adliye koridorlarında yıpranmadan tarafların sulh olma imkanları mevcuttur. Bu yollardan en önemlisi zorunlu yahut ihtiyari arabuluculuk kurumudur. Bu kurum aracılığı ile alınan kararlar da mahkeme kararı hükmünde olup icrai yollara başvurma imkanı mevcuttur. Ancak defaatle belirttiğim gibi bu sürecin de profesyonel ilerlemesi önemlidir. Zira hak kazanma uğruna girişilen bu yolun da hukuki bilgi eksikliği nedeni ile hak kaybına sebebiyet vermesi ihtimali mevcuttur. Tüm bu yolların hiçbirisinden sonuç alınamaması halinde anlaşmazlığın adli merciler önünde duruşma salonlarına gelmesi kaçınılmaz olmaktadır. Ne yazık ki yargısal süreçlerin uzunluğu bir hakkı iade ederken diğer yandan tarafları yıpratabilmektedir. Ancak hiçbir zaman hakkın vuku bulmaması ve nihayetinde ortaya çıkmaması mümkün değildir.

            Yazımızın genelinde belirttiğimiz üzere birden fazla spesifik alanı olan ve her daim yeniliğe uğrayan alacak borç ilişkilerinizin en başından en sonuna dek profesyonel hukuki destek almanız ve süreci bu şekilde devam ettirmeniz tüm riskleri ortadan kaldırmasa dahi en aza indirgeyecektir. Bu vesile ile hukukun her daim haklının hakkını teslim eden, üstünlerin hukukunun değil hukukun üstünlüğünün hüküm sürdüğü bir hayat dilerim.

 

 

 

  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.