1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Temmuz ayı ‘zam’ ayı oldu
Temmuz ayı ‘zam’ ayı oldu

Temmuz ayı ‘zam’ ayı oldu

Türkiye Temmuz ayı itibariyle zam bombalaması altında kaldı. Elektriğe yüzde 15 doğalgaza yüzde 12 ve LPG’ye 39 kuruş zamla karşıladı Temmuz ayını.

A+A-

Türkiye Temmuz ayı itibariyle zam bombalaması altında kaldı. Elektriğe yüzde 15 doğalgaza yüzde 12 ve LPG’ye 39 kuruş zamla karşıladı Temmuz ayını.

Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) 1 Temmuz’dan geçerli olmak itibariyle elektrik maliyetlerindeki artış olduğu öne sürülerek yüzde 15’lik zam yapıldı. Yapılan bu son zamla birlikte Türkiye’de elektriğe son 3,5 yılda yüzde 122 zam yapılmış oldu.

Doğalgaz’da ise konutlarda yüzde 12, sanayi grubunda yüzde 20, elektrik üretim tesislerinde ise yüzde 20,2 oranında zam yapıldı. Boru Hatları ve Petrol Taşıma A.Ş (BOTAŞ) doğalgaz fiyat tarifelerini aylık olarak yayınlıyor. Buna göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, 1000 metreküp doğal gaz için 1488 lira 9 kuruş, sanayi abonelerine uyguladığı fiyat ise 1783 lira 35 kuruş olarak belirlendi. Yılbaşından bu yana doğalgaz fiyatların her ay yüzde 1’er zam yapılmıştı.

2 Temmuz’da bir zam da LPG’ye geldi. LPG’ye yapılan 39 kuruş zammın 25 kuruşu EŞEL Mobil’den karşılandı ve pompa fiyatlarına yansıtılmadı. Geri kalan tutar ise zam olarak pompa fiyatlarına yansıdı. Türkiye’de ortalama LPG 4 lira 60 kuruş seviyelerinde seyrediyor.

Yapılan zamlara muhalefetten sert eleştiri geldi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez elektrik ve doğalgaza yapılan zamların Türkiye ekonomisiyle ilgili olmadığını, artışların enerjide dışa bağımlı olduğumuzdan kaynaklandığını dile getirdi.

Yapılan tüm bu zamlar ve yüksek çıkan enflasyon oranından sonra memurlar ek zam talebinde bulundu. Memur-Sen ve Kamu-Sen yaptığı açıklamalarla seyyanen zam istedi. Türkiye’de 2 milyon 685 bin memur Ağustos ayında yapılacak toplu sözleşme görüşmelerini bekliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.