1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Son zamanda artan Kredi Tefecilerine dikkat!
Son zamanda artan Kredi Tefecilerine dikkat!

Son zamanda artan Kredi Tefecilerine dikkat!

Kahramanmaraş’ta ilan yöntemiyle vatandaşa maaşının 100 katı kredi vaat eden ilanlar boy göstermeye başladı. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Avukat Samed Kısacık, “Üçüncü kişilerin çıkmayacak bir krediyi hazırlaması imkansızdır” dedi.

A+A-

Kahramanmaraş’ta ilan yöntemiyle vatandaşa maaşının 100 katı kredi vaat eden ilanlar boy göstermeye başladı. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Kural Hukuk Bürosu avukatlarından Kural hukuk bürosu avukatlarından Samed Kısacık, “Üçüncü kişilerin çıkmayacak bir krediyi hazırlaması imkansızdır” dedi.

Kredi kartı olana kefilsiz kredisiz maaşının 100 katı kredi imkanı sunan dolandırıcı ilanları Kahramanmaraş’ın caddelerinde sıkça görülmeye başlandı. Konu ile ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Kural Hukuk Bürosu Avukatlarından Samed Kısacık şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu yöntem neredeyse en çok kullanılan dolandırıcılık yöntemlerinden biridir. Dolandırıcılar teknolojik imkanları kullanarak (internet, SMS veya telefonla arayarak) vatandaşlara kredi notları düşük olsa bile kredi çıkartabileceklerini söyler ve ikna ederler. Vatandaşın paraya ihtiyacı olmasına rağmen icra dosyaları varsa veya kredi puanı düşük olduğundan bankalardan bu ihtiyacını karşılayamıyorsa dolandırıcılara inanarak daha fazla paraya kavuşmak amacıyla dolandırıcılara kişisel bilgilerini verdikleri gibi bazen dolandırıcılar tarafından verilen hesaplara bir miktar para gönderirler. Bu aşamada bazen dolandırıcı ekibin başka bir üyesi bankacı rolünde vatandaşla telefonla irtibat kurar ve daha fazla para koparmaya çalışırlar. Ekip daha fazla para çıkmayacak kadar menfaat temin ettikten sonra vatandaşın bu kişilere bir daha ulaşmaları mümkün olmaz.

BU KİŞİLER DOLANDIRICI

Bu eylemler elbette Türk Ceza Kanunu kapsamında Dolandırıcılık fiilini oluşturmaktadır ve ciddi yaptırımlara bağlanmıştır.

Vatandaşların bu ahlaksız ve aynı zamanda hukuksuz planlar karşısında uyanık olması gerekmektedir. Vatandaş öncelikle sunu bilmelidir; bankalar başvurucunun kredi raporuna göre ekonomik durumuna göre veya gelir durumuna göre kredi verirler. Başvuranın kredi notu veya geliri düşük ise bankalar kredi vermezler. Bankalar kendi aralarında oluşturdukları sistemi devletin resmi kayıtları ile destekleyerek vatandaşın kredi kullanıp kullanamayacağına veya ne miktarda kullanacağına karar verirler. Üçüncü kişilerin bu bilgilere ulaşması, değiştirmesi yani çıkmayacak bir krediyi hazırlaması imkansızdır.

Ayrıca vatandaşların kimlik bilgilerini ve (kredi kartı veya telefon numarası gibi) kişisel bilgilerini ne surette olursa olsun resmi görevi olmayan üçüncü kişiler ile paylaşmaması gerekir. Zira bu bilgileri elde eden dolandırıcılar hem bu yöntemde hem de zamanla çeşitlendirecekleri diğer dolandırıcılık faaliyetlerinde kullanacaklardır.

Gerek el ilanları gerek teknolojik diğer yollarla bu şekilde bir dolandırıcılık şüphesi ile karşılaşan vatandaşların derhal kolluk kuvvetleri ile irtibata geçmesi gerekir. İrtibata geçerken dolandırıcılık eylemine ilişkin olayları mümkün olduğunda delillendirmek ve veri, belge, yer ve zaman bilgilerini eksiksiz olarak kolluk kuvvetlerine iletmek gerekir. Bu aşamadan sonra kolluk kuvvetleri hazırlık soruşturması dediğimiz gerekli işlemleri yapacak ve vatandaşı sonuçla alakalı olarak bilgilendirecektir. Vatandaşlara tüm bu aşamalarda bir hukukçu yardımından faydalanmalarında önemle önermekteyiz.”

kredi-ilan.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.