1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sınırsız güç kaynağı; Güneş
Sınırsız güç kaynağı; Güneş

Sınırsız güç kaynağı; Güneş

Ekinox Enerji İşletme Müdürü, Endüstri Yüksek Mühendisi Murat Aksu gazetemize yaptığı açıklamada güneş enerjisi sistemlerinin avantajları hakkında önemli mesajlar aktardı.

A+A-

Elektrik üretilmesinde kalitenin önemi hakkında önemli mesajlar aktaran Aksu, her türlü araştırmanın yapılması gerektiğini söyledi. Aksu; “Güneş santrallerinde kullanılan başta panel ve inverter olmak üzere bütün ekipmanların kaliteli olması çok önemlidir. Türkiye genelinde çok sayıda yerli firma var. Firmaların geçmişi çok önemli. Panel üretiminde kaç yıllık bir geçmişi var? Verimlilik anlamında başarısı nedir? Kaç yıl verim garantisi veriyor? Panel seçiminde firmaların geçmiş yıllarında yapmış olduğu projelere bakılması da lazım. Sadece satma amaçlı getirilen ucuz paneller tercih edilmemeli” dedi.

BÜYÜK İŞLETMELERİMİZ İÇİN BÜYÜK AVANTAJ

Kahramanmaraş’ta büyük işletmelerin bu sistemlerden faydalanarak öncülük etmesi gerektiğini belirten Murat Aksu, yatırım maliyetlerinin en aza indirmesinin ekonomi anlamında hem şehre hem de ülkeye katkı sağlayacağını söyledi.

ekinox-enerji-isletme-muduru,-endustri-yuksek-muhendisi-murat-aksu1.jpg

Aksu; “Fabrikalarımızın bu sistemleri kullanıp örnek olmaları gerekiyor. Kahramanmaraş’ımızın ekonomi anlamında büyük yatırımcıları bu sistemler için büyük bir örnek teşkil etmeliler. Bu olaya iki yönlü bakmak lazım. Birincisi ekonomi boyutu, ikincisi de Türkiye enerjide dışa bağımlı bir ülke. Bu tarz yatırımlarla firmalar kendi enerji ihtiyaçlarını karşılayarak bu bağımlılıktan kurtulabiliriz” açıklamasını yaptı.

ELEKTRİK HATTININ OLMADIĞI YERDE GÜNEŞ ENERJİSİ VAR

Elektrik hattının bulunmadığı bölgelerde, güneş enerjisinden elektrik üretiminde akülü sisteminin tercih edilerek çözüm oluşturulabileceğini söyleyen Aksu, kapasite ve akü seçiminin doğru yapılması gerektiğini vurguladı. Aksu; “Akülü sistemler daha çok elektrik hattının olmadığı yerlerde tercih ediliyor. Akülü sistemlerde de sıkıntılar yaşanabiliyor. Akü konusunda sistemin doğru kuruluşu da çok önemli. Yetersiz kapasite hesabı ile küçük bir sistem kurulduğu zaman gece sorunlar yaşanabiliyor. Sistem kaldırmıyor ve çabuk bitiyor. Kapasite ve akü seçiminin doğru yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

BAKIMLAR VERİMLİLİK ARTIRIR

Santral bakımlarının ve verimliliğin çok önemli olduğunun altını çizen Aksu şöyle devam etti; “Mevcut güneş santrallerinin bakım onarımı ve verimini artırmaya yönelik çalışmalarımız var. Kahramanmaraş’ta eksik veya sorunlu kurulan santraller var, biz bunların eksikliklerini tamamlıyoruz ve bakımlarını başarı ile gerçekleştiriyoruz. Güneş kurulumu ve bakımı konusunda tecrübeli bir kadromuz var. Güneş santrallerinde verimlilik çok önemli, verimlilik için ise önce kaliteli ürün kullanımı, sonra iyi bir işçilik ile kurulumun yapılması ve ardından bakım ve etkili takip gerekiyor. Biz Ekinox Enerji olarak bunu yapıyoruz. Ekinox Enerji Kahramanmaraş ilimizde Panasonic markasının partneri olarak hizmet veriyor. Panasonic Ürünlerine 25 yıl garanti veriyor. 40 yıldır güneş enerjisi sistemleri üzerinde çalışmalar yapıyor. Bu işte kalite çok önemlidir. Yatırım maliyeti biraz yüksek olduğu için vatandaşlarımız kurulum yapmadan önce iyi araştırılmalı. Merak eden ve bilgi edinmek isteyen vatandaşlarımızı bekliyoruz”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.