1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. PARİS İKLİM ANLAŞMASI VE DETAYLAR
PARİS İKLİM ANLAŞMASI VE DETAYLAR

PARİS İKLİM ANLAŞMASI VE DETAYLAR

Paris İklim Anlaşması'na ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesinin ardından Doğaçev Yönetim Kurulu Başkanı Çevre Mühendisi Ömer Çankaya ile konuyu değerlendik.

A+A-

Paris İklim Anlaşması'na ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesinin ardından Doğaçev Yönetim Kurulu Başkanı Çevre Mühendisi Ömer Çankaya ile konuyu değerlendik.

Paris İklim Anlaşması'na ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Küresel sıcaklık artışını 2 santigrat derece altında tutabilmek için ülkelerden sera gazı emisyonlarını 2050'ye kadar sıfırlamalarını bekleyen anlaşmanın onaylanması Birleşmiş Milletler tarafından "memnuniyetle karşılandı.

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Çankaya şunları söyledi;

PARİS İKLİM ANLAŞMASI NEDİR?

Küresel ölçekte temiz enerjiye geçişte tüm dünyaya yol gösterecek. Söz konusu geçiş, ilgili tüm politik kararlarda, iş ve yatırım davranışlarında değişikliğe gidilmeyi zorunlu kılıyor. Paris Anlaşması, neredeyse tüm dünya emisyonlarını kapsayan, iklim değişikliği konusundaki ilk çok uluslu anlaşma özelliğine sahip bir anlaşmadır. Paris İklim Anlaşması şimdiye kadar 197 ülke tarafından imzalandı.

Bu ülkelerin 191’i anlaşmayı onaylarken, onaylamayan altı ülke Eritre, Libya, Irak, İran, Yemen ve Türkiye.

Paris İklim Anlaşması amacı nedir?

İklim krizinin önüne geçmek için küresel ortalama yüzey sıcaklığındaki artışı 2 derece ile sınırlandırmak, mümkünse 1,5 derecenin altında tutmayı amaçlıyor.

https://temizenerji.b-cdn.net/wp-content/uploads/2021/04/1.5-2.png

            2. Paris İklim Anlaşması taraf ülkelere belli bir emisyon azaltım hedefi dayatıyor mu?

Hayır. İklimi korumak için emisyonların azaltılması ve fosil yakıtların kullanılmaması gerekiyor olsa da taraf ülkeler, ne zaman ve ne kadar sera gazı azaltım taahhüdünde bulunacağına kendileri karar veriyor ve ulusal katkı beyanlarıyla iletiyor.

Paris Anlaşması, ülkelerin kendi şartlarına göre hazırladıkları beyanlarını (Ulusal Katkı Beyanı) baz alıyor ve ülkeleri her beş yılda bir bu beyanlarını iyileştirmeye davet ediyor.

Türkiye’nin anlaşmaya taraf olması ekonomik bir yük yaratır mı?

Tam tersi… Araştırmalar, Türkiye’nin aktif bir iklim politikası yürütmesi halinde milli gelirinin yüzde 7 artacağını gösteriyor. Türkiye enerjide yüzde 70’lerin üzerinde dışa bağımlı ve bu bağımlılığın temel nedeni petrol, doğal gaz ve kömür.

İklim krizini durdurmak için yapmamız gereken bu üç fosil yakıtı kullanmayı bırakmak ve yerine güneş, rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak. Yenilenebilir enerji kaynaklarının herhangi bir yakıt maliyeti yok dolayısıyla dışa bağımlılık söz konusu değil. İlk yatırım sırasında bazı ekipmanlar ithal edilse de, bu durum kömür ve gaz santralleri için de geçerli.

Rüzgâr ve güneşi merkeze alan bir enerji dönüşümü, teknoloji içeriği yüksek bir sanayi gelişimini de beraberinde getirebilir. Ayrıca güneş ve rüzgârdan elektrik üretim kapasitesinin artması sanayi üretimindeki değer zincirini de önemli oranda büyümesi anlamına geliyor.

Hangi ülkeler daha fazla sorumlu?

Küresel emisyonların yüzde 50’sinden Çin, ABD, AB ve Hindistan sorumlu. Türkiye, en çok emisyona sahip 20 ülkeden biri.

 Türkiye’nin anlaşmayı onaylaması neyi değiştirecek?

Türkiye, Paris Anlaşması’ını onaylamayan tek OECD ve G20 üyesi. En fazla sera gazı emisyonuna neden olan ülkeler arasında 16’ncı. Avrupa Birliği 2030’a kadar emisyonlarını yüzde 55 azaltmayı hedefliyor. Çin, 2060 için karbon nötr olma hedefini ilan etti. Resmi olarak Paris Anlaşması’na geri dönen yeni ABD yönetimi de 2050 yılında karbon nötr olmaya yönelik hedeflerini açıkladı.

Türkiye ise 2030’a kadar emisyonlarını iki katına çıkarmayı planlıyor, 2050 için de bir karbonsuzlaşma hedefi yok. Karbonsuz yeni bir düzen kuruluyor ve Türkiye bunun dışında kalıyor. İklim değişikliğinden en fazla etkilenecek coğrafyalardan birinde bulunan Türkiye’nin hem bu tahribattan korunmak hem de sağlıklı bir refah toplumu yaratmak için adım atması gerekiyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.