1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Pandemi sonrası fizik tedavi hastalarında %100 artış yaşandı
Pandemi sonrası fizik tedavi hastalarında %100 artış yaşandı

Pandemi sonrası fizik tedavi hastalarında %100 artış yaşandı

Fizyoterapist Burak Özdemir gazetemiz özel yaptığı açıklamada pandemi sürecinin çok fazla fiziksel rahatsızlıklara neden olduğunu belirterek kısıtlamaların ortadan kalktığı günden beri hasta sayısında %100 artış yaşadıklarını söyledi.

A+A-

Fizik tedavi hakkında açıklamalarda bulunan fizyoterapist Burak Özdemir şunları söyledi;

 

"Fizyoterapi doğuştan ya da sonradan çeşitli yaralanmalardan dolayı fonksiyonunu kaybetmiş ya da güç kaybına uğramış uzuvların tedavisini yapıldığı bir tedavi şeklidir. bu tarz rahatsızlıkların teşhisini uzman doktorlar yapar tedavisini biz fizyoterapistler gerçekleştiririz.

 

Genelde bel fıtığı boyun fıtığı gibi rahatsızlıkların çokça görüldü orta yaş ve üzeri kesim fizyoterapistlerin en yoğun hastalarıdır. Toplumda özellikle bel ve boyun fıtığı rahatsızlıkları çok fazla görülüyor. Bu da elbette bizim dikkatsiz hareketlerimizin bir sonucu. Maalesef toplumumuzda artan obezite yine bu rahatsızlıkların kaynağı. Özellikle de pandemi sürecinde evlerde daha uzun süre vakit geçiren insanlar kas kaybı yaşadılar.

 

Bir vatandaş fizik tedaviye ihtiyacı olduğunu eğer normal modundan daha güçsüz ve halsiz hissediyorsa anlayabilir. İlla dayanılmaz ağrılar çekmesine gerek yoktur erken teşhis tüm sorunları büyümeden önlem evimizde bize büyük kolaylık sağlar. Fakat maalesef Kahramanmaraş özelinde değerlendirdiğimiz zaman vatandaşlarımız Ağrı son raddeye gelinceye kadar sabreder."

 

ESNEME HAREKETLERİ ÇOK ÖNEMLİ

Pandemi sürecinde vatandaşların evde kalması ile birlikte birçok fiziksel rahatsızlık yaşandığını belirten Özdemir hasta sayısında %100 oranında artış yaşandığını ifade etti. Özdemir şunları söyledi;

 

"Bizim tedavilerimiz 1 günden başlar 6 aya kadar sürer. Pandemi kas ve uzuv ağrılarında adeta Zirve yaptırdı toplumda. Hasta sayımızda sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılması ile birlikte yüzde 100'ün üzerinde artış oldu. Bu rakamlar sadece bizim işletmemize gelenlerin sayısı ki Kahramanmaraş'ta 80'in üzerinde fizyoterapist var.

 

Uzman doktor fizik tedavi teşhis koyduktan sonra devlet belirli bir güne kadar masrafları kendisi karşılıyor fakat hasta daha uzun süreli bir tedaviye ihtiyacı varsa kalan günleri kendisi karşılamak zorunda. Ayrıca hastalar kendileri de gelip başvurabilirler.

 

Gerekli ısınma hareketlerini yapmadan başladığımız her spor sakatlanmaya davetiye çıkartacaktır. jimnastik hareketleri olarak da bilinen çeşitli esneme hareketlerini yaptıktan sonra oluşabilecek sakatlıkların minimum orana indirilebilir. Zaten eğer hayvanlara da dikkat ederseniz uyandıkları anda kediler köpekler kuşlar şöyle bir kanatlarını açarlar ayaklarını gerdirir ler. Biz insanlar bunu yapmıyoruz sadece. İdeal bir ısınma hareketi 20-25 dakika sürmelidir. Bizim tavsiye ettiğimiz spor ise pilatestir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.