1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. OSB Türkoğlu’nun lokomotifi olacak
OSB Türkoğlu’nun lokomotifi olacak

OSB Türkoğlu’nun lokomotifi olacak

Türkoğlu Belediye Başkanı, Türkoğlu OSB Başkanı Osman Okumuş 2019 yılı ekonomisini ve 2020 yılı öngörülerini paylaştı. Başkan Okumuş; “Türkoğlu’nun lokomotifi olacak bir Organize Sanayiye sahibiyiz” ifadelerini kullandı.

A+A-

2018 yılı 10 Ağustos süreci ile başlayan ekonomik dalgalanmanın 2019 yılında toparlanma sürecine girdiğini belirten Osman Okumuş, 2020 yılında da iş adamlarının atağa geçeceğini söyledi. Okumuş; “2018 yılı 10 Ağustos’ta başlayan ekonomik kriz 2019 yılında toparlanma sürecine girdi. Bölgemiz sanayici açısından da yatırımı çok alan bir bölge. Sanayicilerle bu durumla alakalı sürekli iletişim halindeyiz. Ekonomik anlamda kötü günleri geride bıraktık. 2019 yılı tam anlamıyla toparlanma yılı oldu. Son günlerde merkez bankasının hızlı bir şekilde faiz indirimiyle beraberde artık iş adamlarımız önünü görmeye başladı. Yatırım yapmak için hazırlığa başladılar. 2019’da toparlanıp 2020 yılında da iş adamlarımızın atağa geçeceğini düşünüyorum” dedi.

2018 ve 2019 yılını belediyeler olarak zor geçirdiklerini belirten Başkan Okumuş; “2018 ve 1019 yılını Belediyeler olarak zor geçirdik. Bu da şu yüzden, Türkiye’deki Belediyeler ülkede toplanan vergilerin yüzde 5 ile yüzde 6 arsında para bize ayrılıyor. Sanayinin gelişmesi ile, bacaların tütmesi ile yeni yatırımlarla belediyelere gelen paralarında daha çok artacağı sinyali var. 2020 bizim için Belediyeler açısından çok iyi olacağını düşünüyorum. İnşallah 2024 yılına kadarda hem Büyükşehir Belediyesi hem İlçe Belediyeleri hem de AK Partili belediyeler güzel hizmetler yapacaktır. Geçtiğimiz 5 yıllık dönemde Türkoğlu ve köylerinde hiçbir ayrım yapmadan büyük hizmetler getirdik. Ufak tefek eksikliklerimiz var. Onları da kısa sürede çözeceğiz. Onun için vatandaşlarımızın 2024 yılına kadar Türkoğlu Belediyesi ile herhangi bir sorunun olacağını düşünmüyorum” sözlerine yer verdi.

osb-turkoglu’nun-lokomotifi-olacak4.jpg

YENİ OSB’LER İÇİN MÜCADELE VERİYORUZ

Türkoğlu Organize Sanayi’nin ilçeye katacağı ekonomi ve istihdam değerleri hakkında konuşan Okumuş; “Türkoğlu Organize Sanayi yaklaşık 10 yıl önce bin 350 dönümden oluşan bir alana kuruldu. 28 tane sanayicimize tahsis yapıldı. 28 sanayicimizden şuanda 6 tane fabrika faaliyete geçti. 12 tane fabrikanın inşaatı devam ediyor. Geriye kalanların da ruhsat süreçleri bitmiş durumda. 2020 yılında inşaatlarının başlanması hedefleniyor. Şuanda toplamda 750 kişi çalışıyor. Türkoğlu Organize Sanayi bittiğinde 3 bin 500 kişiye iş olanağı sağlayacaktır. Zeytinyağı fabrikamız ve Alüminyum döküm fabrikamız mevcut. Geri kalan fabrikalarımız tekstil ağırlıklı olacaktır. Burada boya haneler bulunmamaktadır. Burası bacasız sanayi tabir ettiğimiz sanayi ağırlıklıdır, çevre konusunda duyarlıyız. Türkoğlu’nun lokomotifi olacak bir Organize Sanayiye sahibiyiz. Bununla yetinmeyip yeni Organize Sanayiler için mücadele veriyoruz” ifadelerini kullandı.

TÜRKOĞLU SANAYİ KENTİ OLACAK

Türkoğlu için uzun zamandır dillendirilen GIDA OSB ile ilgili gelinen son aşamaları gazetemize anlatan Türkoğlu Belediye Başkanı ve Türkoğlu OSB Başkanı Osman Okumuş, 60’a yakın başvuru olduğunu söyledi.

2015 yılından bu yana mücadele verdiklerini belirten Osman Okumuş, bin 500 dönüm araziden oluşan Gıda OSB’de gelinen son noktayı şu sözlerle anlattı; “Büyükşehir Belediyesiyle 2015 yılından beri Gıda OSB için uğraşıyoruz. Burası bin 500 dönüm meradan hazineye çevrildi. Şuanda son aşamadayız. ÇET raporları ve Bürokratik işlemler bitmiş durumda. Önümüzdeki ay itibariyle müteşebbisi oluşturacağız. 60’a yakın Gıda işi yapacak sanayicimiz başvuruda bulundu. Bununla yetinmeyip daha fazla gıda işi yapacak sanayicilerimizi alacağız. Bin 500 dönüm alanın tamamen dolacağına eminim. Burası Gıda İhtisas olacak. Malumumuz Kahramanmaraş sanayi açısından doldu. Adana yolu üzerinde Türkoğlu bağlamında sanayinin üssü olmak istiyoruz. Ekibimizle beraber sanayicilerimi buraya çekmek için elimizden geleni yapıyoruz. Çünkü ekonomik anlamda ilçenin kalkınmasına büyük katma değer sağlıyor. Yaptığımız bütün işlerde yardımcı oluyorlar. İstihdam yönünden büyük avantaj teşkil ediyor. Sanayicilerimin ve iş adamlarımıza yatırımlarını Türkoğlu’na çekmek için adeta kırmızı halı seriyoruz”

osb-turkoglu’nun-lokomotifi-olacak5.jpg

TÜRKOĞLU’NA 2 OSB DAHA

Türkoğlu’nda bulunan Çelik İhtisas ve Sera İhtisas olmak üzere 2 proje daha bulunuyor. Bu projeler ile ilgili açıklama yapan Okumuş, Kadıoğlu Çiftliği mahallesinde her geçen gün gelişmekte olan seracılığı sanayi boyutuna çıkaracaklarını söyledi. Okumuş; “Türkoğlu’muzun yan tarafında Kadıoğlu çiftliği Mahallemiz var. Bin dönüme yakın sera var şuanda. Bizde bin dönüme yakın vatandaşımıza bedava yer tahsis edip, Sera Organize Sanayi projemiz var ama ona başlayabilmemiz için Gıda OSB’nin tamamen bitmiş olması ve yer tahsislerinin yapılması gerekiyor. Gıda OSB bittikten sonra Sera ve Çelik Tencere Organize Sanayi kurulmasıyla ilgili çalışmalarımıza devam edeceğiz. Önümüzde ki süreçte Türkoğlu’nda 4 tane Organize sanayi mevcut projelerimiz olacak. Bölge şehirlerini dikkate aldığımızda ilçe bazında bize çok büyük artılar getirecek bir çalışma. Organize Sanayimizin dışında Kılılı Mahallemizde de yaklaşık 33 civarında sanayicimiz var. Yaklaşık 3 bin 500 kişiye de iş imkanı sağlıyor. Kılılı’daki ile beraber bu 4 Organize Sanayi Kahramanmaraş’ın sanayi üssü olacaktır. Önümüzde ki dönemde Türkoğlu bölgesinde sıfır işsizlik ön plana çıkacaktır. Belediyemize iş için gelen kişilere her türlü iş imkanı sunuyoruz. Bu konuda oldukça hassas davranıyoruz. Bir yerde moral ve motivasyon açısından iş önemli. İsteyen herkese Türkoğlu’nda iş imkanı var. İlçeler arasında da nüfusu en hızlı artan ilçe konumundayız. Yeni yapılacak sanayilerle beraber daha da fazla göç alacağız” şeklinde konuştu.

osb-turkoglu’nun-lokomotifi-olacak3.jpg

Okumuş; “yatırım yapacak olanın önünü açmaya çalışıyoruz”

Türkoğlu’nda gündemleri uzun zaman meşgul eden 80 milyon maliyetli lojistik merkezindeki son durumları paylaşan Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Türkoğlu’nun geçmişten bugüne ekonomik değerlerini değerlendirdi.

VATANDAŞLARIMIZIN EKONOMİ DEĞERLERİNİ ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Türkoğlu’nda yaşayan vatandaşların ekonomi değerlerini artırmak adına çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Okumuş, açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı; “Cumhurbaşkanımızın son 5-6 yıldır önemsediği, Belediye Başkanlarının artık içme suyu, kanalizasyon, kaldırım ve yol çalışmaları yanında. Şehirde yaşayan insanların ekonomik anlamda iyileşmesi için Belediye Başkanından proje üretmesini istedi. Bizde Cumhurbaşkanımızın söylemesiyle halkımızın ekonomik anlamda kalkınması için elimizden geleni yapıyoruz. En büyük şeyde istihdam. Benim 4’üncü dönem Belediye Başkanlığım, edindiğim tecrübe, bir yer sadece yerli insanıyla gelişmez, göç alması gerekiyor. Bunun içinde fabrika sayılarının artması gerekiyor. Türkoğlu’na Kim yatırım yapacaksa önünü açmak için koşturuyoruz. Yatırım yapan firmalarda kalifiye eleman bulma noktasında genelde sıkıntı yaşıyor ama Türkoğlu buna müsait bir konumda. Kağıt işinde, tekstil işinde, boya işinde ve diğer Çelik Tencere konusunda kalifiye insanlarımız var Türkoğlu’nda bir cezaevi yatırımı oldu. 5 bin mahkum ve bin 500’e yakın personel istihdamı ön görülüyordu. Şuanda 4 bine yakın mahkum var, bin 100 civarında da personel var. Bu bile Türkoğlu’nun istihdam yönünden katma değer olarak, restoran sahiplerine, otellere, ulaşım sektörlerindeki vatandaşımıza yani her sahada etkisini gösterdi. Şuada kiralık ev bulamıyoruz. Şehir merkezinde inşaattan dolayı kriz yaşayan insanlar inşaatları durdurdu ama Türkoğlu’nda inşaat işi son hız devam ediyor. 2014 yılında ki birim fiyatla 2019 yılında ki fiyat arasında 15 kat artış sağladı. Tapu sahibi, arsa sahibi olan insanlar konut yapıyorlar. Evlerine 1 buçuk milyon ile 2 milyon lira arasında para girişi oluyor. 2014 yılında 66 bin olan Türkoğlu nüfusu şuanda 80 bine dayandı. Daha önce buradan göç vardı ama şuanda diğer yerlerden Türkoğlu’na göç oldu. Burada ki esnaf arkadaşlarda bu sirkülasyondan memnun. 5 senede yaklaşık 15-20 senelik hem devlet yatırımları, hem büyükşehir hem de ilçe Belediyesi yatırımlarıyla Türkoğlu’nun çevresi değişti. Bir el oğulluktan Türkoğlu’na doğru bir yol aldı. Amacımız her zaman söylediğimiz Türkoğlu’ndaki insanların gurur duyacağı Türkoğlu’luyum diyecek bir ilçe haline gelmesiydi. Türkoğlu Belediyesi sanayicilerimizin arsasından, ruhsatlandırmasına kadar, işçi bulunmasına kadar her alanda ekibimiz sanayicilerimizin emrinde. Çünkü halkımıza istihdam yönünden katkı sağlıyorlar”

osb-turkoglu’nun-lokomotifi-olacak2.jpg

BUGÜN EMPERYALİST GÜÇLERE KARŞI MÜCADELE EDEN BİR TÜRKİYE VAR

b2001 yılından sonra Türkiye’de ekonominin konuşulmaya başlandığını belirten Başkan Okumuş, özellikle terörle mücadele konusunda büyük başarılar elde edildiğini söyledi. Okumuş; “2001 yılı sonrası Cumhurbaşkanımızın partiyi kurup, hükümeti kurmasıyla beraber ekonomi konuşulmaya başlandı. 30 milyar dolarlardan 160 milyar dolarla ihracat hacmine ulaştı. Türkiye’nin doğal zenginlikleri çok yok. Sanayicimizle biz övünüyoruz. AK Partiyle beraber ekonomi ve sanayi büyük oranda Avrupa seviyesine geldi ve artık şehircilik anlamında da yaşam kalitesi yönünden Türkiye’ye çağ atlattığını düşünüyorum. Elbette krizler olacaktır ama hükümetimizin ve belediyelerimizin kalkınmaya ve ekonomiye bakış açıları aynıdır. Cumhurbaşkanımızın bu konuda söylemiş olduğu ifadelerini biz yerelde uygulamakla mükellefiz. Türkiye, dünyada ki Müslüman halkların şuanda savunucusu konumunda. Seçim zamanlarında vatandaşlarımızın en son İstanbul seçiminde, İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerimizi kaybettik. Patlıcanın, domatesin, patatesin fiyatları konuşulmaya başlandı. 2001 yılı öncesi Savaş Uçaklarımız uçmaktan acizdi. Terörle mücadelede çok geride kalıyorduk. Bugün dünyadaki bütün emperyalist güçlere, devletlere karşı mücadele veren bir Türkiye var. Ve elbette ki ekonomi artık küreselleşti. Bazen krizler olacak ama Cumhurbaşkanımızın arkasında dimdik durmamız lazım. Bugün dünyada bulunun güçlü ülkelerin oturduğu masada artık Türkiye var. Türkiye’de o masada söz sahibi. Belki de dünyada ki birçok yeri dizayn eden bir ülke konumuna geldik. Bu durumda Avrupa’nın, Amerika’nın zoruna gidiyor. Bugün Cumhurbaşkanımıza, AK Partiye desteğimizi yitirdiğimiz zaman bu işi Türkiye’de daha iyi yapacak parti yok.

osb-turkoglu’nun-lokomotifi-olacak1.jpg

ÜLKEDE BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI ŞEKİL KAZANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte ülkede belediyecilik anlayışının şekil kazandığını belirten Osman Okumuş; “Ülkede Belediyecilik anlayışı Cumhurbaşkanımızla beraber başladı. Çok güzel çalışmalar yapıldı. Buda merkezdeki hükümetimizin göndermiş olduğu paralarla yapılıyor. 17-18 seneden beri dünya ölçeğinde ki şehirlerle yarışır hale geldik. Hatta bu dönem ve önümüzde ki dönem için şehirlerin ruhu olması lazım düşüncesiyle, Şehirlere katma değer katacak inanç turizmi, gastronomi, termal turizm, doğa turizmi gibi işlerle uğraşmaya başladık. Şehircilik anlamında fazla bir sıkıntımız kalmadı. Cumhurbaşkanımız dünyada mücadele verirken arka tarafta duygusal işlerle uğraşıp desteğimizi esirgemeyelim. İstanbul’a dünyanın en büyük yatırımları yapıldı ve dünyanın en güzel kentlerinden bir tanesi. Merkezi hükümet olmadan büyük işleri yapmakta mümkün değil. Gerek yerli savunmaların yüzde 70’lere varması, 15 Temmuz darbesiyle beraber hükümeti yok etmeye çalışan terör örgütlerinin saldırılarına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir ay sonrasında Suriye’nin Kuzeyinde operasyon yapabilir profesyonellikte bir savunma gücümüzün olduğunu gördük. Son yapılan hareketlerle beraber 30 kilometre bandında bir hafta aralıklarla hem Rusya’yla hem de Amerika’yla anlaşır bir konuma geldik. Libya’yla mucizevi ve çok profesyonel bir ekibin hazırladığı anlaşma yaptık. Akdeniz’de menfi yönde ki propaganda faaliyetlerine tabi ricası ise gol attığımızı düşünüyoruz. Yerli gemilerimizle bugün petrol aranıyor. Osmanlının mücadele verdiği sahanlık, mücavir alan sınırları içerisinde olan alanlara restorasyon çalışmalarının tamamıyla tamamlanmış bir Türkiye var. Dünyada mazlum ülkelere en çok yardım eden ülke Türkiye’dir. Cumhurbaşkanımızın gece gündüz demeden bu ülke için çalıştığını, dedikodularla, menfi yönde propagandalarla, sanki geldiklerinde daha iyi iş yapacaklarmış gibi halkımızın duygularıyla oynamaya kimsenin hakkı yok. Biz kendimizi ispat etmiş bir iktidarız. Fransız devlet başkanının NATO beyin ölümü gerçekleşti diye ibaresinde Cumhurbaşkanımız buradan milyarlara senin beyin ölümün gerçekleşti diyor. Dolarda faizlerde yerinde sayıyor. İnşallah önümüzde ki süreçte dolar ve faiz yönünden de bir gerileme sürecinde vatandaşlarımızın desteğiyle hükümetimizin daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.