1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Orta ölçekli firmalar profesyonel yöneticiler ile çalışmalı
Orta ölçekli firmalar profesyonel yöneticiler ile çalışmalı

Orta ölçekli firmalar profesyonel yöneticiler ile çalışmalı

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Fatih Ölmez gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Kahramanmaraş'ta küçük orta işletmeleri büyümesinin önündeki engelleri değerlendiren Ölmez, dolaylı vergilerin vatandaşların tepkisini çektiğini belirtti.

A+A-

Kahramanmaraş'ta girişimcilerin zor bir yıl geçirmesi ile birlikte yapılan hataların ayakta kalmayı daha da zorlaştırdığını ifade eden Mali Müşavir Fatih Ölmez girişimcilerin bilmediği işi yapmaya çalışması ve yetersiz sermaye ile işe başlaması gibi etkenlere dikkat çekti.

 

"20 yıldır Kahramanmaraş'ta muhasebecilik yapmaktayım. Çeşitli büyük şirketlerde muhasebe müdürlüğü yaptım ve uzun süredir de her bütçedeki işletmeye muhasebe hizmeti veriyoruz.

 

Her bütçe ve sektörden işletmelere hem danışmanlık hem de mali müşavirlik hizmeti sunuyoruz. Girişimciler de yatırım yapacakları zaman gelip bizlerden fikir alıyorlar. Bizler de önlerini açabilmek için her işletmeye elimizden geldiği kadar destek oluyoruz."

 

BİLMEDİĞİN İŞİ YAPMA

AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZAT

Ölmez girişimcilerin yaptığı hatalar konusunda şu tespitlerde bulundu;

 

"Öncelikle girişimcilerimiz özelliklede üretim sektöründe bilmedikleri işi yapmaya çalışıyorlar. Adam bakıyor komşusu para kazanıyorsa ben de yapayım kazanayım derdinde fakat gelgelelim işin çıraklığından ustalığından kalfalığından geçmemiş işi bilmiyor. Bu defa da tıkanıyor.

 

Ayrıca sermaye yetersizliği de büyük sorunların başında geliyor. Az parayla çok iş yapma gayreti içerisindeler. Eşine dostuna akrabasına ve dolayısıyla bankalardaki kredilere güvenerek iş yapıyorlar. Maalesef zarar edip battıkları zamanda yalnızca kendileri zarar etmiyor, onunla birlikte iş yapan diğer tüm kalemdeki işletmelerde zarar ediyorlar. Çünkü ticaret bir zincirdir ve her açılan işletme bu zincirin bir parçasıdır. Bugün batan her bir başarısız girişim kendisi ile birlikte birçok kişinin de zor durumda kalmasına sebebiyet vermektedir."

MÜDÜRLERE 3 İŞ VERİLİYOR TEK MAAŞ ÖDENİYOR

Ülkemizde dolaylı vergilerin çok fazla olduğuna dikkat çeken ölmez, profesyonel yöneticiler ile çalışıldığı takdirde orta ölçekli firmaların hızla büyümesinin önünde hiçbir engel olmadığına dikkat çekti.

 

"Bizim ülkemizde dolaylı vergiler çok fazla. Önceden eğitime katkı payı adı altında sadece bir lira olarak alınan vergi 2002'den sonra damga vergisi adıyla 20 liraya çıkartıldı ve bugün o vergiyi biz 60 lira olarak ödüyoruz. Sorun dev holdinglerin de 60 lira ödemesi girişimcilerin de 60 lira ödemesi. Haksızlık burada.

 

Ayrıca orta ölçekli firmaların da en büyük problemi bir işletme müdürüne  hem finansman müdürlüğü hem muhasebe müdürlüğü hem de personel müdürlüğü veriyorlar. Yani 3 iş veriyoruz tek maaş ödüyoruz. Üzücü olan holding seviyesine gelmiş kurumsal firmaları bunu yapması.

 

Şunu net ifade edebiliriz ki  özellikle orta ölçekli işletmeler iyi bir muhasebe müdürü iyi bir işletme müdürü ve iyi bir personel müdürü ile çok hızlı bir şekilde büyüyebilir. Bu konuda herkesin önü açık.

 

Aşırı vergilendirmelerin vatandaşları üretim konusunda teşvik edecektir. Yatırım yapacak fabrika açacak girişimcilere devlet her türlü desteği sunacak. Doğaka KOSGEB İŞKUR gibi kurumlar hep bunun için var."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.