1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. On binlerce paket sigara ele geçirildi
On binlerce paket sigara ele geçirildi

On binlerce paket sigara ele geçirildi

On binlerce paket sigara ele geçirildi

A+A-

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Komuta Kontrol Merkezi koordinasyonunda Habur ve  Gaziantep Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüklerince gerçekleştirilen iki ayrı operasyonla, gümrüklenmiş değeri toplam 528 bin 851 TL olan 70 bin 110 paket sigara ve 25 adet 400 gramlık paketler halinde çay ele geçirildi.

Gümrük ve  Ticaret Bakanlığı tarafından akaryakıt taşımacılığı yapan firmalara yönelik yürütülen çalışmalar sonucunda, bir firmanın araçlarla Habur'dan  İskenderun'a yüklü miktarda kaçak sigara getirilebileceği istihbaratına ulaşıldı. İstihbarat,  İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü ve bağlantısı Habur Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ile aracın güzergahında yer alan  Nusaybin ve  Gaziantep Gümrük Muhafaza Kaçak İstihbarat Müdürlüklerine iletildi.

Bakanlık Komuta Kontrol Merkezi koordinasyonunda anılan müdürlüklerce gerçekleştirilen operasyon neticesinde; Habur Gümrük Kapısında bulunduğu tespit edilen firmaya ait tanker X-Ray taramasına sevk edildi. X-Ray operatörlerince yapılan plaka/şase kontrolünde araç üzerindeki şase numarası ile ruhsattaki şase numarasının uyuşmadığı görüldü. Araç üzerinde çakılı bulunan şasenin başka bir araca ait olduğu ve gümrük kontrolünden kaçmak amacıyla araçların plakalarının değiştirildiği anlaşıldı.

Komuta Kontrol Merkezinde araçların uydu üzerinden takibini sağlayan Araç Takip Sisteminde yapılan incelemede, plakası değiştirilen araçlardan birinin sahayı terk ettiği tespit edilerek uydu üzerinden aracın konumu belirlendi ve yeri mobil ekiplere bildirildi. Mobil ekipler refakatinde Habur Gümrük Kapısına dönmesi sağlanan araçta gerçekleştirilen arama ve kontroller sonucunda tankerin ön bölmesine zula olarak tabir edilen bölüme gizlenmiş değeri 295 bin 143 TL olan bandrolsüz toplam 30 bin 10 paket sigara ele geçirildi ve şahıslar  Silopi Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi.

Habur-İskenderun güzergahında yer alan ve istihbarat hakkında bilgilendirilen  Gaziantep Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce de, Komuta Kontrol Merkezi tarafından konum bilgisi verilen aynı firmaya ait ikiz plaka kullanan diğer TIR,  Şanlıurfa -  Adana otobanı üzerinde kontrollü bir şekilde durduruldu. Gerçekleştirilen arama ve kontroller sonucunda dorsesinde gizlenmiş halde değeri 283 bin 708 TL olan bandrolsüz 40.100 paket sigara ve 25 adet 400 gramlık paketler halinde siyah çay ele geçirildi ve şüpheliler hakkında  Gaziantep  Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

Buz termosu ve vantilatör kullanarak klima yaptı

Buz termosu ve vantilatör kullanarak klima yaptı

Yaz aylarında kliması olmayan kişiler için alternatif bir çözüm yolu var.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler