1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Okul servislerine GPS takılacak ailelere SMS atılacak
Okul servislerine GPS takılacak ailelere SMS atılacak

Okul servislerine GPS takılacak ailelere SMS atılacak

Okul servislerine GPS takılacak ailelere SMS atılacak

A+A-

Silahlı çatışma, ölümlere neden olan unutkanlıklar ve korsan taşımacılık ile okulların açılmasına kısa süre kalan gündeme oturan okul servisleri için bir dizi radikal önlemler alınacak. Önümüzdeki hafta Ankara'da yapılacak çalıştay öncesinde okul taşıtlarına GPS takılarak izlenmesi ve SMS mesajlarıyla ailelere durum bildirimi yapılması gündemde.

2017- 2018 yılı eğitim-öğretim döneminde okul ve taşımalı eğitim servis araçları için alınacak güvenlik tedbirleri, "Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı" çalıştayında görüşülecek. 12-13 Eylül 2017 tarihinde TOBB Konferans Salonu'nda yapılacak çalıştayda öğrencilerin trafik güvenliğini artırmak amacıyla taşıtlara GPS takılması ve araçların izlenmesi, SMS mesajlarıyla ailelere durum bildirimi yapılması gibi konular ele alınacak.

"Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı" çalıştayına İçişleri Bakanlığı (Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı), Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü), Türkiye Belediyeler Birliği, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu, TÜVTÜRK, TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi'nin yetkilileri katılacak.

  • TOBB Konferans Salonu'nda 12-13 Eylül 2017 tarihinde yapılacak çalıștayın açılış töreninde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından "Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi" açıklanacak.

Araçlara GPS ailelere SMS

Çalıștayda, üç çalışma grubu oluşturulurken, Öğrenci ve Personel Taşımacılığı Çalışma Grubu özellikle; öğrencilerin trafik güvenliğini artırmak amacıyla taşıtlara GPS takılması ve araçların izlenmesi, SMS mesajlarıyla ailelere durum bildirimi yapılması, okul yönetimlerinin sorumlulukları ve mevzuat eksikleri, araçlarda görevlendirilen rehber personelin eğitimleri gibi konular üzerinde durulacak.

Çalışma grubu, özellikle okul ve taşımalı eğitim servis araçlarının karışmış olduğu kazaları en aza indirmek amacıyla gerek okullarda öğrenim gören öğrencilerin gerekse çalışan personelin ulaşımlarının sağlıklı olarak ve mevzuata uygun bir şekilde sağlanabilmesi için ilgili birimlerin ve bu alanda faaliyet gösteren sektör temsilcilerinin katılımı ile oluşturuldu.

Şehir içi Yolcu Taşımacılığı Çalışma Grubu ile, şehir içi yolcu taşımacılığında faaliyet gösteren yetki belgeli araçların karışmış olduğu kazaları en aza indirmek amacıyla alınması gereken önlemler, yetkisiz taşımacılıkla mücadele, mesleki yeterlilik konuları, şehir içi yolcu taşımacılığında takograf zorunluluğu, mevzuat ihtiyacı gibi konular ele alınacak.

Şehirlerarası Yük ve Turizm Yolcu Taşımacılığı Çalışma Grubu ile de, şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığı yapan yetki belgeli araçların karışmış olduğu kazaları en aza indirgemek amaçlanacak. Bu kapsamda; başta seyahat firmaları olmak üzere yük taşımacılığı alanında faaliyet gösteren sektör temsilcileri ile turizm yolcu taşımacılığı alanında faaliyet gösteren TÜRSAB ve yetkili acente temsilcilerinin katılımıyla yetkisiz taşımacılıkla mücadele, mesleki yeterlilik, eğitim, denetim ve sektör sorunları görüşülecek.

Çalıștayda çalışma gruplarının açıklayacağı sonuç bildirgeleri doğrultusunda ulaşım sektöründe farklı alanlarda atılacak adımlar mevzuat değişiklikleri ve mevzuat sorunlarının çözümüne yönelik strateji belirlenecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.