1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Nokta atışı karar piyasalar kısa vadede rahatlayacak
Nokta atışı karar piyasalar kısa vadede rahatlayacak

Nokta atışı karar piyasalar kısa vadede rahatlayacak

Merkez Bankasının aldığı karar doğrultusunda 10.25'ten yüzde 15 seviyesine yükseltilen politika faiz artışını değerlendiren Finans Uzmanı Mehmet Ertürkmen, alınan kararın nokta atışı olduğunu belirtti.

A+A-

Merkez Bankası, politika faizini 475 baz puan artırarak yüzde 10.25'ten yüzde 15 seviyesine yükseltti. Kararın açıklanmasının ardından TL dolar karşısında yüzde 2 seviyesinde değer kazanarak 7.50 seviyesine kadar indikten sonra tekrar 7.60'ın üzerine yükseldi.

Yeni ekonomi yönetiminin ilk önemli sınavı olarak gösterilen Merkez Bankası politika faizini 475 baz puan artırarak yüzde 10.25’ten yüzde 15 seviyesine yükseltti. Dolar ilk tepki olarak 7.50 seviyesine kadar indi. Merkez, tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar verdi. Yılın üçüncü çeyreğinde kısmi olarak toparlanma sürecine giren küresel ekonominin artan Covid-19 vakaları ile gelecek dönemde belirsizliğe gireceğini öngören Merkez bankası piyasaları kısa vadede rahatlatacak bir karara imza attı. Kararın detayları ve piyasaya yansımalarını değerlendiren Finans Uzmanı Mehmet Ertürkmen yapılan indirimi hükümetin algısı olarak yorumladı. Ertürkmen: Merkez Bankası’nın faiz artış kararı nokta atışı oldu. Karar şunu ifade ediyor; piyasadaki resmi olarak bankaların Merkez Bankası’ndan borçlandığı fonlama maliyetine getirmiş oldu. Fiili olarak,10,25 zaten uygulanabilir bir oran değildi. Bankalar 14,75’ten borç veriyordu. Şu anda faizin yüzde 15’e ulaşması fiiliyatın resmiyete dökülmesi oldu. Bu faiz oranı piyasaları kısa vadede rahatlatır. Neden rahatlatır? Hükümetin piyasa realitesi ile uyumlu hareket edeceği yönünde bir algı oluşturur. Yani bu bir algı.

FİİLİYET RESMİYETE DÖKÜLDÜ

Faiz oranı mevduat yatırımcısı için iyi oldu. Merkez Bankası’nın açıkladığı bu oran zaten fiiliyatı resmiyete dökmek olduğu için sanayici, “Kredi faizlerine bir etkisi olur mu?” diye sordu. Bunun etkisi kredilerde şu anda olmaz. Çünkü zaten 14,75’ten borçlanıp piyasayı fonluyordu. Bu bantta bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Mevduat tarafında da değişeceğini sanmıyorum. Bu sadece piyasadaki algıyı rahatlattı. Faizle kur ters orantılıdır.

FAİZ ENFLASYONUN SEBEBİDİR TEZİ ÇÜRÜTÜLDÜ

Ekonominin temel kuralında faiz ile kur ters orantılıdır. Dolayısıyla 7.70’ten 7.51’e kadar geldi. Şu anda da 7.50 bandının altına da düşeceğini düşünmüyorum. Ekonomide daha yapısal reformlar bekleniyor. Alınan karar şunu gösteriyor; 6 yıldır sürdürülen faiz enflasyonun sebebidir tezinin yanlış olduğunun kabulüdür bu karar. Bununla birlikte insanların düşüncelerinde ki tedirginliklerin ortadan kalktığı, piyasanın biraz daha önünü görebildiği, olması gereken doğru bir karardır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.