Mustafa Yıldız

Mustafa Yıldız

Yazarın Tüm Yazıları >

Nafaka

A+A-

Medeni Kanun Kapsamında Boşanma Davalarında Nafaka Nedir Türleri Nelerdir ?

Türk Medeni Kanununun 175. Maddesine göre ‘’ Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz’’

Tam olarak hukukumuzda nafakanın tanımı budur. Peki nafaka çeşitleri nelerdir ?

Tedbir Nafakası :  Boşanma davası açılmadan önce veya açıldıktan sonra eşin ve ergin olmayan çocukların geçinmesini sağlamak için hüküm kurulan nafakadır. Tedbir nafakası verecek olan erkektir diye bir kural yoktur ancak genelde erkek verir.  Tedbir Nafakasında kusurun herhangi bir önemi yoktur. Yargıtay 2016 yılında bunla ilgili net bir karar vermiştir. Kararda tedbir nafakasında kusurun herhangi bir etkisinin olmadığı işsiz olan ve herhangi bir geliri olmayan erkeğin  kusurlu eşe tedbir nafakası vermesi gerektiğini açıkça belirtmiştir.

İştirak Nafakası(Çocuk İçin Nafaka ) : Velayeti kendisine verilmeyen çocuk için velayet sahibi tarafa çocuk için ödenen nafakadır. 

Türk medeni kanunu 182. Maddede şöyle demiştir’’ Velâyetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin çocuk ile kişisel ilişkisinin düzenlenmesinde, çocuğun özellikle sağlık, eğitim ve ahlâk bakımından yararları esas tutulur. Bu eş, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorundadır’’

Yine burada da kanun kusuru bir ölçüt olarak görmemiştir. Kusurlu olan eşte olan çocuklarına çok sayıda kişi nafaka ödemektedir.

Yoksulluk Nafakası : Boşanma davası sonuçlandıktan sonra ekonomik olarak yoksullaşan eş lehine hükmedilen nafakadır.

Medeni Kanun 175. Maddesinde ‘’ Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir.’’

İşte kusur ilk defa burada karşımıza çıkıyor. Kusur dediysek karşı tarafın yine kusursuz olması gerekmiyor nafaka verecek taraftan daha ağır kusurlu olması yeterli .

Boşanan kişilerin ayağındaki en büyük pranga işte bu nafakadır. Bu nafaka süresizdir. Bu nafaka çocuklarınıza değil eski eşinizedir. Ve ne kadar evli kaldığınızın önemi  dahi yoktur. 30 günlük evliliklerin 30 yıl nafakası işte bu nafakadır.

Ara ara haberler yapılır süresiz nafaka kaldırılıyor mu diye. O haber yapıldığında insanlar heyecanlanıyor ve bizleri aramaya başlıyorlar .  ‘’ Kaç senedir nafaka ödüyoruz bitiyor mu bu çile ? Tekrar evlendim burada bir ailem var artık canımıza tak etti diye. ‘’ İşte  burada süresiz nafaka mağdurları diye bir grup ortaya çıkıyor . Mağdur olanlar sadece boşanan eşler değil onların aileleri çocukları. Düşünsenize çocuğunuza harcamanız gereken gelirinizin bir kısmını eski eşinize veriyorsunuz. Ve bu durum mevcut evliliğinizin dibine bir dinamit bağlıyor.

Süresiz Nafaka (yoksulluk nafakası) nafaka alan eş evlenince bitiyor. Bu nafakanın kesilmemesi için bu suiistimal edenler de yok değil. Çoktur nafakası kesilmesin diye imam nikahlı tekrar evlenen  ya da evlilik dışı beraber yaşayan . Bu durumda dahi eski eşinize nafaka ödeyebiliyorsunuz.

 

Peki Süresiz Nafaka Problemi Nasıl Çözülür ?

Kimse demiyor ki boşanan eş yoksulluğa düşsün geçinemesin. Ama bu nafakanın bir süresi olmalı. Kanunca bir alt sınır belirtilerek 2 yıl gibi evlilik süresinin dengi bir süre yoksulluk nafakasına hükmedilebilir. Bu konu zaten gündemde.  Asıl mağduriyet oluşturanda bu nafaka. Boşanan erkeği düzenli bir gelir kapısı olarak görüp , ona müebbet bir para cezasıyla cezalandırmak ne kadar doğru. Nafaka ödediği için yeni bir yuva kuramayan, yeni bir evliliğe korkarak bakan birey toplumumuzda ne kadar büyük problemler oluşturur kimse farkında değil .  Daha önce ki eşine düzenli olarak nafaka veren birine mevcut eşi ne süre katlanabilir.

 

Bu yazı toplam 7134 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.