1. HABERLER

  2. YEREL

  3. MUHTARLARDAN YETKİLİLERE ORTAK ÇAĞRI: TOPRAKLARIMIZA SAHİP ÇIKIN
MUHTARLARDAN YETKİLİLERE ORTAK ÇAĞRI: TOPRAKLARIMIZA SAHİP ÇIKIN

MUHTARLARDAN YETKİLİLERE ORTAK ÇAĞRI: TOPRAKLARIMIZA SAHİP ÇIKIN

MUHTARLARDAN YETKİLİLERE ORTAK ÇAĞRI: TOPRAKLARIMIZA SAHİP ÇIKIN

A+A-

Kahramanmaraş Mahalle Muhtarları sorumlu oldukları bölgeler içerisindeki hazine arazilerinin ihale yoluyla satımlarda kendilerine öncelik verilmesini istiyor.

Seyrantepe Mahallesi, Maksutuşağı Mahallesi, Halkaçayır Mahallesi, Çokyaşar Mahallesi, Söğütlü Mahallesi, Menderes Mahallesi muhtarları Diriliş Haber Gazetesine açıklamalarda bulundu.

Mahallelerindeki hazine arazilerinin satışlarında 3. Kişilerin topraklara müdahil olup fahiş fiyatlar vererek toprakları aldığını belirten muhtarlar, Hazine arazilerini yıllarca ekip biçen köylüye öncelik verilmesi gerektiğini belirttiler.

Tapularını alamadıklarından dolayı su ve elektrik abonesi de alamayan Mahalle muhtarları sorumlu oldukları bölgelerde birçok problemle karşılaştıklarını ifade ettiler. Muhtarlardan yetkililere ortak çağrı ‘İhale sürecinde toprakların gerçek sahiplerine öncelik verilsin.’

MAHALLE MUHTARLARINDAN BAZILARININ GÖRÜŞLERİ:

Maksutuşağı Muhtarı Mustafa Manaz:

“Mahallemdeki hazine yerlerinin fiyatları yüksek olduğu için şikayetçiyim. İhale günü yabancıların girmesini istemiyoruz. Biz mahalleli olarak kendi arazilerimizi kaybediyoruz, o araziler üzerinde bizim haklarımız var senelerce oralara emek ettik. Bir başkasının gelip arazimize ihale yoluyla el koyması düşünülemez. İhale sürecinin değiştirilmesi yabancıların ihalelere alınmaması öncelik o mahalleliye verilmesini istiyorum.

Seyrantepe Mahalle Muhtarı Hasan Sezek

“Mahallemdeki herhangi bir arazi, toprak, taşınmazların ihalelerine mahallem haricinde insanların girmesini istemiyorum. Bu yanlış bir şeydir, mahallemin vatandaşı dosya açıyor içeriye veriyor masraf harcıyor ihale günü yabancı geliyor para verip alıp gidiyor. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Fiyatlar çok fahiş, Bilinçli bir fiyat artışı olabilir diye şüpheleniyoruz. Mahalleli varımı yoğumu satıp alırım diyor ancak yukarıdan zenginler geldiği zaman mahallenin kendi arazisen gücü yetmiyor ve yabancılara satılmasını istemiyoruz. Mahalle halkı bunu istemiyor tepki gösteriyor olası bir kalkışma hareketleri seziyoruz buna engel olunmasını istiyorum.

Halkaçayır Mahalle Muhtarı Veli Çakı

“Mahallemdeki hazine arazisinin yabancılara açık etmemeleri için talepte bulunuyorum. 2veya 3 bin lira değerindeki arazilere 20 bin fiyat biçiliyor. Bunlar bizim hakkımızın yendiğinin göstergesidir. Yabancılar arazilerimize ihale yoluyla müdahil olması eski adıyla köy şimdiki adıyla mahalle nin hakkının yenmesi demektir. Yabancılar girdiği zaman fiyatlar daha da yükseliyor mahallenin gücü de yetmiyor yabancı gelip araziyi veya taşınırı alıyor.

Çokyaşar Köyü Muhtarı Hasan Türk

“Bütün sorunlarımız aynı, Tarım arazisi olsun ya da ev arsası olsun Milli emlak satışı yaptığında o köyün o mahallenin ikamet eden kişilere satılmasını istiyorum. Fiyatlar aşırı yüksek değeri 2 veya 3 bin olan yerlere yabancılar yüksek fiyatla alıyor Devlet vatandaşa yardımcı olmak için var sonuçta bu araziyi bu toprağı biz işliyoruz bu topraklar bizim hakkımız öncelikle bu hakkın bize verilmesi gerek. Eğer bu topraklar hazineden satışa çıkacaksa öncelikli hakkın bize verilmesini istiyoruz.

Söğütlü Mahalle Muhtarı Hüseyin Ercan

“Bizim köy artık mahalle oldu. Yaklaşık 600 senelik bir mahalleyiz. Zamanında Sanko Çimento fabrikası bizim ordan toprak çekmeye çalışmıştı biz köylü olarak ayaklandık vermedik. Ancak şimdi dışarıdan gelen bir insan gelip bizim topraklarımızı almak istediği zaman bizde tepkimizi ortaya koyarız. Diyelim 1 bin liralık olan bir bedeli 5 bin liraya çıkarıyor. Biz direnerek toprağımızı vermedik bu çimento fabrikasına çünkü doğayı bozuyorlar, insanı düşünmüyorlar. Biz bu tür faaliyetlere karşıyız biz o yörede yaşayan halkımız sahiplensin ve normal bir bedelle alalım.”

Menderes Mahallesi Muhtarı Kahramanmaraş Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Yaşar Altunel

“Muhtar arkadaşlarımızın hepsinin dediği doğru. Orada bir emek yapmışlar bir ev yapmışlar bir çaba sarf etmişler. Bu sorunu bir an evvel çözüm bulunması gerekiyor. İkinci bir şahsın kendi topraklarına kendi evlerine girmesi çok zor ve kötü bir durum. Büyük arazi olur ona girebilir ancak kendi evi çocukluğu orada geçmiş bir eve veya araziye ikinci bir kişi orayı gelip alması etik değil ve abes bir durum. İhaleye üçüncü veya dördüncü kişi girerse abes bir durum söz konusu oluyor. Köylünün ayaklanmaması için bir an önce çözüm bulunması gerekiyor. İnsanların arazilerinde söz sahibi olması kendi arazilerinin haklarının öncelikle kendilerine verilmesi gerekiyor. Fiyatların da fahiş olmaması için çözüm bulunmasını istiyoruz. Birçok insan tapu almak istiyor bu sorunlar yüzüne alamıyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.