1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Kıdem tazminatı...
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Kıdem tazminatı...

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Kıdem tazminatı...

Türkiye Gazetesi yazarı İsa Karakaş bugün ``Kıdem tazminatında en çok merak edilenler ve cevapları ``başlıklı bir yazı kaleme aldı. İşte o yazının detayları...

A+A-

 

Kıdem tazminatı, 1936'da yürürlüğe giren ilk iş kanunumuzdan beri çalışma hayatımızda yer almaktadır. İlk yürürlüğe girdiği dönemlerde işçinin her 5 yıllık çalışması için 15 günlük ücreti tutarında düzenlenen kıdem tazminatı, daha sonra yapılan değişikliklerle her 1 yıllık çalışması için 30 günlük ücret tutarında belirlenmiştir. Bugün 25 Temmuz 1971 tarih ve 1475 sayılı İş Kanunu'nun kıdem tazminatına ilişkin düzenlemeleri hâlen yürürlükte bulunmaktadır.

Kıdem tazminatı işçi açısından bakıldığında; kimi zaman ev, araba hayali, kimi zaman çocukları için çeyiz parası, kimi zaman kendi iş yerini kurma parası, kimi zaman çocuğunun eğitim parası… özetle en büyük güvencesi. Bu nedenle gazetemize en çok yöneltilen suallerin başında kıdem tazminatı gelmektedir.

Kıdem tazminatı uygulaması değişecek mi?

Kıdem tazminatı uygulaması, "fona dönüştürülsün mü, dönüştürülmesin mi" tartışmalarıyla ilgili yapmış olduğum araştırmalarda bu tartışmalar "İsa'dan önce" (yani benim doğum tarihimden çok öncesine) ta 1950'li yıllara kadar uzanmaktadır.

2003'te yürürlüğe giren 4857 Sayılı İş Kanunu'nda da ‘fon' modelinin benimsendiği görülüyor. Keza söz konusu kanunda ‘fon' ile ilgili yasal düzenleme yapılıncaya kadar eski düzenlemenin (1475 sayılı kanunun 14. maddesi) yürürlükte kalacağı öngörülüyor. 2002'de Bilim Kurulu tarafından hazırlanan Kıdem Tazminatı Fonu Taslağı, bu konuda hazırlanan en somut çalışma niteliğinde. Akabinde birçok tasarı hazırlandı. Ancak her seferinde rafa kaldırıldı. En son 2018'de rafa kaldırılan kıdem tazminatı 2019 yılında yeni ekonomi programı ile yeniden gündeme geldi.

Bu konuda uzun yıllar araştırma yapan bir yazar olarak benim kanaatim işçi ve işveren kesimi arasında uzlaşma zemini bulunmadığından kıdem tazminatı düzenlemesinin değişmeyeceği yönündedir. Kaldı ki yeni bir düzenleme yapılsa dahi işçi için hayati öneme sahip olan bu tazminata dokunulmaması gerekmektedir. Nitekim bugüne kadar da dokunulmamıştır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.