1. YAZARLAR

  2. Muhammet Yıldız

  3. MİKRO BESİN ÖĞELERİ NEDEN ÖNEMLİDİR
Muhammet Yıldız

Muhammet Yıldız

Diyetisyen
Yazarın Tüm Yazıları >

MİKRO BESİN ÖĞELERİ NEDEN ÖNEMLİDİR

A+A-

Karbonhidrat, protein, yağ gibi makro besin öğeleri vücudun enerji dengesi için önemli iken, vitaminler, mineraller gibi mikro besin öğeleride vücudun metabolik dengesi için, hormonal işleyişi için, tepkimelerin devam edebilmesi için ve savunma sistemi başta olmak üzere pek çok mekanizmanın sağlıklı işleyişi için kilit rol üstlenmektedir.

Beslenme planlamalarında makro besin öğelerinin hesaplamalarına dikkat edilmesinin yanında vücudun mikro ihtiyaçlarının da olduğunun bilincinde olunması bireylerin gerek sağlıklı kilo vermesi için gerekse sağlıklı bir hayat geçirmeleri için oldukça önem arz etmektedir.

Bu besin öğelerinin büyüme-gelişmeyi desteklemek, enerji sağlamak, metabolizmayı düzenlemek gibi pek çok fonksiyonu vardır..

Posa alımını artırmak için, kepekli ekmek, makarna ve diğer tahıl ürünlerinin de kullanılmasına gayret edilmelidir.  Posalı besinler, insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri birçok araştırmayla belirlenen kompleks karbonhidratlardan oldukça zengindir. Karbonhidratların bu grubuna ait olan diyet posası, kabızlık gibi hastalıklara ve hemoroide karşı koruyucu, kan kolesterolünü düşürmeye yardımcıdır. Vücut ağırlığının düzenlenmesinde de önemli rolleri vardır.

Süt ve süt ürünlerinin de aşırıya kaçılmadan tüketilmesi A, B, D Vitaminleri ve Kalsiyum dengesinin sağlanması açısından oldukça önemlidir. Fazlasının kalsiyum taşı oluşturabileceği, demir emilimini olumsuz etkileyeceği gibi bazı sonuçlar doğurabileceği göz ardı edilmemelidir.

Mikro besin öğelerinin sağlanması aşamasında, taze sebze ve meyveleri (günde min 300-400 g) tüketilmelidir. Birçoğumuz bu besinleri yeterli düzeyde tüketmesek de, bu besinler vücudumuzun düzenli çalışması için elzem olan önemli mikro besin öğeleri sağlamaktadır.

Yine hayvansal kaynaklı besinlerden gelen kaliteli proteinler ve vitaminler özellikle B12, Demir, Magnezyum, Çinko çocukların gelişimi ve bireylerin yaşamsal faaliyetlerin devamlılığını sağlayabilemeleri açısından oldukça önemli iken bitkisel proteinlerde bulunan makro ve mikro  besin öğelerini yine bu dengenin sağlanabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Tüm bu sebeplerden dolayı, bireylerin makro ve mikro besin öğeleri bakımından yeterli ve dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirmeleri, sağlık açısından son derece önemlidir.

Bu yazı toplam 30209 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.