1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. METAN ENERJİ ELEKTRİK FATURALARINDA YILDA BİR FATURA TASARRUF SAĞLIYOR
METAN ENERJİ ELEKTRİK FATURALARINDA YILDA BİR FATURA TASARRUF SAĞLIYOR

METAN ENERJİ ELEKTRİK FATURALARINDA YILDA BİR FATURA TASARRUF SAĞLIYOR

METAN Enerji A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Gamze Tanış Karaca, Diriliş Haber Genel Koordinatörü Ali Erkan Kiraz’ın sorularını yanıtladı. Karaca, son zamanların gündeminden düşmeyen ‘Elektrik Faturaları’nın yüksek olmasına çözüm yollarını dile getirdi.

A+A-

METAN Enerji A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Gamze Tanış Karaca, Diriliş Haber Genel Koordinatörü Ali Erkan Kiraz’ın sorularını yanıtladı. Karaca, son zamanların gündeminden düşmeyen ‘Elektrik Faturaları’nın yüksek olmasına çözüm yollarını dile getirdi.

Serbest Tüketici kime denir?

METAN Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Gamze Tanış Karaca serbest tüketicinin tanımını yaptı. Karaca: “Elektrik Piyasası Kanunu ve Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında da belirtildiği üzere 1 nolu yani iletim sisteminden bağlı olan tüketicilerimiz, organize sanayi bölgeleri ve 2022 ve 2021 yılında aylık ortalama 92 kilovat saat elektrik tüketen tüketicilerimiz tedarikçisini seçip serbest tüketici hakkına sahip olduklarında indirimli elektrik avantajlarından faydalanabilirler. Tarife bazında o fiyatlar değişiyor. Çünkü tarifelerin birim fiyatları değişiyor. Ticarethane tarifesinde 2022 yılı için 215 TL bir önceki yıl yaklaşık 112 TL'ydi. Mesken tarifesinde yaklaşık 90 TL 100 TL'ye kadar tutarları var. Her bir tarife birim fiyatına göre değişiyor. Elektriğe gelen faturanın dip toplamı. Fakat esas olan burada aylık ortalama 92 kilovatsaat elektrik tüketen herkes tedavisini seçme hakkına sahip.” dedi.

Dağıtım Şirketlerinin Sorumlulukları Neler?

Karaca, dağıtım şirketlerinin sorumluluklarından da bahsetti ve şunları söyledi: “Serbest tüketiciler tedarikçi firmalarıyla yaptıkları anlaşma üzerinden aldıkları indirim oranı ile tasarruf sağlayabilirler. Tedarikçisini seçen serbest tüketiciler anlaşma yaptıkları indirim oranından elektrik faturalarında tasarruf sağlarlar. Tedarik şirketleri bu müşterilerine fatura düzenleme tahsilat işlemlerinden sorumludur.

Şimdi elektrik dağıtım şirketleri şebekenin sürekli halde çalışabilir olmasını sağlamak zorundadır. Bunun için neler yapması lazım? Arıza bakım onarımları yapması lazım. Serbest olsun ya da olmasın her bir tüketicinin sayaç arızasını teknik arızasına bakmak ve onarmakla mükellef aynı zamanda. Bununla beraber bağlantı işlemlerindeki çağrı mektubu düzenlemek, enerji müsaadesi vermek ve her sayacı serbest olsun ya da olmasın her bir tüketicinin sayacını okuyup ilgili tedarik şirketine bildirmekle yükümlüdür. Dağıtım şirketleri mevzuatlar kapsamında her türlü arıza bakım onarım şebeke ile ilgili bütün alt yapı hizmetlerini karşılamak zorunda. Bu onun Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından verilen bir yükümlülüğü.”

METAN ENERJİ YILDA 1 FATURA TASARRUF İMKANI SAĞLIYOR

Serbest tüketici olmanın imalathane ve kişiler üzerinden faydasına değinen Karaca şunları dile getirdi: “Biz Metan Enerji AŞ'ye olarak müşterilerimize sağladığımız indirim oranı üzerinden yılda bir fatura tasarruf imkanı sağlıyoruz. İmalathaneler için öyle, herkes için öyle, elektrik tüketen herkes için öyle. Çünkü elektrik artık bir ihtiyaç. Her zaman bir ihtiyaçtı, ihtiyaç olduğu için de tüketilen bir madde.

SÖZLEŞMELERİMİZDE GİZLİ BEDELLERE YER VERMİYORUZ!

Gamze Tanış Karaca Metan Enerji’yi şöyle özetledi: “Metan enerji 2021 yılı Ekim ayında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından tedarik lisansı alan bir şirkettir. Metan Enerji AŞ Yönetim Kurulu Medine Tanış finans ve bankacılık sektöründe uzun yıllar üst düzey yöneticilik yapmıştır. Aynı zamanda da enerji piyasasında da 12 yıl üst düzey yöneticilik yapmıştır. Yani evet ekip arkadaşlarımız da yine enerji sektöründe uzun yıllar tecrübe sahibi olan alanında uzmanlaşmış kişilerden oluşmaktadır. Metan Enerji AŞ olarak danışmanlık hizmeti veriyoruz. Tüketicilerimiz bize başvurduğu takdirde detaylı incelemelerini yapıp kendilerine geri dönüş sağlıyoruz ve onlar için en uygun tarife hangisi ise ona yönlendiriyoruz. Müşterilerimize hizmet kalitesi yüksek, memnuniyet odaklı, en uygun indirimli enerji imkanını sağlama ilkesi. Vizyon edinmiştir. Aynı zamanda yenilikçi yaklaşımlarla müşterilerimize ayrıcalıklı hizmetler sunuyoruz. Sözleşme ve hatıralarımız da gizli bedenlere yer vermeden müşterilerimize şeffaf hizmet sunuyoruz.”

ÇOKLU TARİFEDEN TEKLİ TARİFEYE GEÇİŞİN AVANTAJI VAR MI?

Elektrik tarifelerinin gündüz, puant ve gece olarak ayrıldığını vurgulayan Karaca detaylı analiz sonrası tasarruf sağlanması için insanların tekli tarifeye geçebileceğini söyledi. Karaca şunalır ifade etti: “Elektrik tarifelerinde gündüz puant gece şeklinde ayrımlar vardır. Sabah 6'dan akşam 17'ye kadar gündüz, 17-22 puant, 22'den sabah 6'ya kadar gece tarifesi vardır. Gece tarifesinin fiyatları diğer tarifelere göre daha uygun. İmkanı olan tabii detaylı analizleri de yapmamız gerekir. Detaylı analizler sonucunda da imkanı olan bütün tüketicilerimiz çok terimli tarifenin analizi incelendikten sonra geçişini sağlayabilirler. Tabii ki evlerde tasarruflu ampül yani LED ampuller kullanılmalı. Çalışmayan makinaların fişi çekilmeli. Örneğin masa üstü bilgisayarlar, fişleri çekilmeli. Çamaşır ve bulaşık makinaları tam dolduğunda çalıştırılması ve bittiği anda kapat düğmesine basılarak kapatılmalı. Gereksiz ışıklar kapatılmalı.

Biraz önce bahsettiğimiz çok zamanlı tarife de eğer tüketici o tarifeye tabi ise gece tarifesi farklı fiyat aldığı için evet o şekilde tüketebilir. Fakat tek zamanlı tarife değişse tüketici gecede de tüketmesi, gündüze de tüketmesi, puantta da tüketmesi fark etmez. Aynı birim fiyattan fiyatlandırma.

Detaylı inceleme yapılması lazım. Tüketicinin tüketimi üzerinden avantaj sağlayıp sağlama mı koşuluna bakılması lazım. Bakıldığı takdirde eğer avantaj sağlıyorsa bir dilekçeyle dağıtım şirketine başvurup geçişi gerçekleştirebilir.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.