1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Meslek sahibi gençlere ihtiyacımız var
Meslek sahibi gençlere ihtiyacımız var

Meslek sahibi gençlere ihtiyacımız var

Matematikhane kurucusu Muhammed Gezercan gazetemize Türkiye'de eğitimin sorunları ve yapılması gerekenler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

12 yıllık kesintisiz eğitimden vazgeçilmesi gerektiğini savunan Gezercan gençlerin meslek sahibi yapılması gerektiğini vurguladı.

Matematikhane kurucusu ve matematik öğretmeni Muhammet Gezercan gazetemize Özel açıklamalarda matematikhanenin farkını anlatarak başladığı değerlendirmelerinde şunları söyledi;

"Biz temelde okula yardımcı ve sınavlara hazırlık niteliğindeyiz. Bizim sistemimiz klasik dershaneciliğin modernize olmuş hali. Mezun ,12. Sınıf ve 11. Sınıf öğrencilerden oluşan gruplara hitap ediyoruz.

Son yıllarda lisenin son sınıfında okulu bırakıp açık liseye geçerek dershaneye gelen öğrenci sayısı çoğaldı. Biz bu 1 yılı öğrenci açısından son derece verimli geçirmeyi hedefliyoruz. Bu yöntem yeni başladı fakat ben çok iyi olduğunu düşünüyorum. Çünkü okullarda son yıl boş geçer. Hem zaman hem de enerji kaybına neden olur.

Türkiye'de eğitim sisteminin sorunları hakkında yorumlarda bulunan Gezercan herkesin elinden geleni yaparak çalışması gerektiğini söyledi.

"Türkiye'deki eğitim sorunu hakkında ciltlerce kitap yazılır. Hepimiz bu sorunu çözmek için emek harcayacağız. Çok fazla eksiğimiz var. Her şey öğrencide bitmiyor öğrenci bu işin sadece yüzde onluk bir kısmı. 25 milyonluk bir öğrenci kitlemiz var bu rakam neredeyse 143 dünya Devleti'nin nüfusundan daha fazla.bu konu hakkında o kadar çok şey söylenebilir ki milli eğitim bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz günlerde bir milyon yeni fikir adı altında bir kampanya başlattı ve vatandaşlardan fikir istedi bir kaç gün içerisinde 1 milyonu aştı fikir sayısı.

Öncelikle şunu belirtelim 12 yıllık kesintisiz eğitim mesleki tecrübeye tamamen bitirdi. Mecburi eğitim 8 yıl da kalabilirdi. Bu 8 yıldan sonra da mesleki okullara yönlendirirse çok iyi olur. Şu an 3 milyon mezun verdi liseler. Bu mevzulardan sadece 100 bini beyin takım olarak işimize yarar. Kalan o devasa kitleyi mesleki eğitimlere yönlendirmeye mecburuz. Çünkü bir 4 yıl daha eğitim gördükleri zaman başka bir meslekte öğrenemiyorlar. Aslında bir nesli mahfediyoruz farkında değiliz. Sanayiye gidiyorsun çırak bulamadığını söylüyor, berbere gidiyorsun çırak bulamadığını söylüyor fakat ortalık işsiz kaynıyor. Ayrıca yüzlerce doktorunuzun olması işinize yaramaz arabanızın lastiğini yapacak sanayide usta bulamadıktan sonra. Bakın 100 bin öğrenci arabamızı yapsın ,teknoloji üretsin siha'lar yapsın fakat kalan öğrenciler de arabamızın lastiğini yapsın boyacılık yapsın fabrikada çalışsın yani ara eleman olsun. Burada velilerin tavrını değiştirmesi gerekiyor. Bizim çocuk da okusun dedikçe gideceğimiz yer maalesef uçurum."

Türkiye'de yükselen işsizliğin nedeni olarak 12 yıllık kesintisiz eğitim i gösteren gezercan ailelerin çocuklarını 8 sınıftan sonra teknik bir liseye ya da bir meslek grubuna çırak olarak vermeleri gerektiğini söyledi. Gezercan,

"Bu durumu maalesef biz burada yaşıyoruz kariyer.netten bir sekreter ilanı veriyoruz. 1000 in üzerinde başvuru var ve hepsi öğretmen ya da dengi bölümlerden mezun insanlar. Bu ne anlama geliyor bir nesil okumuş iş bulamamış ve bir yeteneği de olmadığı için işsiz kalmış.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.