1. HABERLER

  2. KAHRAMANMARAŞ

  3. GÜNCEL

  4. MBK BİLİM KÜLTÜR SANAT KAHRAMANMARAŞ’I İLKLERLE TANIŞTIRIYOR
MBK BİLİM KÜLTÜR SANAT KAHRAMANMARAŞ’I İLKLERLE TANIŞTIRIYOR

MBK BİLİM KÜLTÜR SANAT KAHRAMANMARAŞ’I İLKLERLE TANIŞTIRIYOR

MBK Bilim Kültür ve Sanat Yönetim Kurulu Başkanı T.K.T. ELÇ.Rejisör Mustafa Burhan KARAYİĞİT ile Kahramanmaraş’ta Kültür ve Sanat faaliyetlerini konuştuk. Şehir ölçeğinde bir çok ilke imza attıklarını belirten KARAYİĞİT, gelecekte çok daha ilgi çekici pro

A+A-

MBK Bilim Kültür ve Sanat Yönetim Kurulu Başkanı T.K.T. ELÇ.Rejisör Mustafa Burhan KARAYİĞİT ile Kahramanmaraş’ta Kültür ve Sanat faaliyetlerini konuştuk. Şehir ölçeğinde bir çok ilke imza attıklarını belirten KARAYİĞİT, gelecekte çok daha ilgi çekici projelerle Kahramanmaraş’a hizmet etmeyi sürdürecek.

MBK Bilim Kültür ve Sanat hakkında bilgiler veren KARAYİĞİT,

“MBK açılımı Milli Birlik Kalkınma ajansı . 3 ana dala bağlı Türkiye Geneli 3600 üyemiz bulunmaktadır. biz minimalist ve homojen bir topluluğuz. Üye Tercihlerinde belirli katı kurallarımız bulunmaktadır. Topluluk üyelerimiz kendilerini ispatladıkça aktif rol aldıkça Telfi alır ve görev verilir bu görevler sayesinde yaptığı projelerden harcırah kazanır hem Sosyo Ekonomik ihtiyaçlarını giderirken bizde kendi kalifiyeli yetişmiş personelimizi içimizde yetiştirmiş oluruz Aziz Ülkemizin yetişmiş kalifiye İnsanlara ihtiyacı vardır. Bizler sadece devlet kurum ve kuruluşlarının, STK’ların projelerini yapıyoruz. O yüzden hiçbir siyasi düşünceye bağlı değiliz. Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığı ve bölünmezliğine karşı hiçbir projeyi üstlenmeyiz. Bunu şu nedenle belirttim, maalesef  sanat ve kültür tam olarak bu hedeflere uygun olarak kullanılıyor ve çokta başarılı oluyor.”

“Hayallerinizin Peşindeyiz .” sloganıyla çıktığımız yolda

M.E.B Okul projeleri , İçişleri Bakanlığı İller geneli belediye bazlı projeler  , Gençlik ve spor bakanlığı  Festival , kamp, doğa sporları , Gençlik Çalıştay’ı , Emniyet Genel Müdürlüğü  TUBİM , BÖF . Projeleri

Kahramanmaraş İlin de ise  en güncel yaptığımız projeler Büyükşehir belediyesinde gençlerle el ele , skeyt sporları, Gençlik ve spor bakanlığının İstiklal Marşının 100. Yıl etkinlikleri Down Sendromlular derneğine kamu spotu . Ülkü ocaklarına Tiyatral Belgesel  , AK parti ve Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü projeler gerçekleştirdik.

Siz bir kurumsunuz, bütçeniz yok fakat etkinlik düzenlemek istediniz. Bize başvuru yapılır biz sponsorları buluruz ve etkinliği organize ederiz. Yada bütçeniz vardır, ona göre isteklerde bulunursunuz. Her ayrıntıyı biz hallederiz.”

İLK DEFA MÜZİKAL KARNAVAL YAPTIK

“2018’e kadar Kahramanmaraş’ta piyano olan anaokulu yoktu. Ben 4 adet piyano aldım ve bunu anaokulu ve kreşlere kiraladım. Şuan heryerde piyano dersi alabilirsiniz.

Yetim  Çocuklarımız , Sosyo Ekonomik Durumu Olmayan Üye Öğrencilerimize Burs İmkanı Sağlıyoruz  . Elbette bu güzel işlere yatırım yapan ve sponsorlar  Bünyemizde yetişmiş sanatçı ve bilim insanları  Düzenli bağışçılarımız. Bu döngü onlar sayesinde sağlanıyor.

MBK kurulduğu ilk yıl bu şehirde bir müzikal karnaval yaptı. Bazı şeylerin başlaması için ilkleri yaşatmak lazım. Bu şehirde kapalı gişe devlet tiyatroları oynatıyoruz. Bu başarının altında bizim ve diğer pek çok yerel Sanatçının emeği var.”

“10.YILIMIZ KUTLAMALARINDA İLK DEFA BALO YAPACAĞIZ”

13 Kasım 2011 yılında kurulan MBK’nın Bu yıl 10. Yılını kutlayacağız ve balo yapacağız. Kahramanmaraş’ta düzenlenen ilk balo olacak. Kostümlü partilere başlayacağız.

Kahramanmaraş çok eski ve çok farklı bir şehir. Bu şehir sadece bakırcılardan yada kapalı çarşıdan yada dondurmadan ibaret değil. Bu şehirde konaklamayı sağlamak zorundayız. Yaylalarımızı, doğal güzelliklerimizi tarihimizi anlatabilmemiz için turist burada kalmalı. Fakat maalesef biz Kahramanmaraşlı gurbetçilerimizi bile burada tutamıyoruz. Alışveriş için Gaziantep’e gidiyorlar.

“10 LİRAYA SEYİRCİ BULAMIYORUM”

Ben yazdığım bir oyunu İzmirde 60 liraya Adana da 40 lira bilet fiyatına oynarken bu şehirde 10 liraya izleyici bulamıyorum. Adam 7 lira bilet parasına pazarlık yapıyor. sahne harcamaları bu işte çok büyük masraftır. Kimse bunları bilmiyor.

Anayasanın ilgili maddesiyle sanat ve sanatçı koruma altındadır. Fakat topluma hizmet eden sanatçı sınırlarını bilmeli. Benim hiçbir oyunum yasaklanmadı. Ben hiç tutuklanmadım. Hiçbir kamu kurumundan red cevabı almadım. Demek ki Ayrıştıran Değil Birleştiren Olunduğunda  Her şey Daha Başarılı Olacağını Görmüş Oluyoruz.  Biz Sanat Seviciler Akademikler İnsanlık ve Ülkemize Hizmetten Başka Gayemiz Olmamalı .

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.