1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kurban Bayramı'nın hükmü nedir? Kurban kesmek kimler için zorunludur
Kurban Bayramı'nın hükmü nedir? Kurban kesmek kimler için zorunludur

Kurban Bayramı'nın hükmü nedir? Kurban kesmek kimler için zorunludur

Saçaklızade Kültür Eğitim Ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Ali Demirdöğen’nin KURBAN BAYRAMI VE KURBAN başlıklı bir yazı kaleme aldı. Kurban ibadeti’nin fıkhi hükümlerini paylaştığı yazısında İslam dininde kurban ibadeti bayram namazları gibi konularda geniş

A+A-

Saçaklızade Kültür Eğitim Ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Ali Demirdöğen’nin KURBAN BAYRAMI VE KURBAN başlıklı bir yazı kaleme aldı. Kurban ibadeti’nin fıkhi hükümlerini paylaştığı yazısında İslam dininde kurban ibadeti bayram namazları gibi konularda geniş bilgiler verdi.

KURBAN BAYRAMI VE KURBAN

Muhterem Kardeşlerim,

Yaklaşan kurban bayramınızı tebrik ediyor, ümmetin selametine, huzuruna vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Kurban; sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey anlamına gelir. Terim olarak kurban, Allahü Teala’ya yaklaşmak için kurban niyetiyle belirli vakitte kesilen özel hayvanın adıdır.

İslam dininde kurban ibadeti, zekat ve bayram namazları gibi hicretin ikinci yılında meşru kılınmıştır. Meşruiyeti, kitap sünnet ve icma delillerine dayanır. Kurbanın meşru kılınmasındaki hikmet ise, sayısız nimetlere karşı Allah’a şükretmek ve günahların bağışlanması dilemektir. Kurban kesilmekle hem kesen aile, hem de yoksullar temel gıda maddelerinden olan et bakımından genişliğe kavuşur. Bu yüzden fıtr sadakasında kıymet verilebilirken; kurbanda, kıymetin yoksullara dağıtılması yeterli olmaz. (Yani kurban kesmeyip te bedelini fakirlere dağıtmakla kurbanın vücubu üzerinden kalkmaz, kurban sorumluluğundan kurtulmuş olmaz). Gerçi her bir toplumun ek ihtiyacı için yeryüzünde yüz binlerce hayvan kesilmektedir. Ancak bunlardan, yalnız alım gücü olanlar yararlanıyor. Kurban etlerinden ise çoğunlukla muhtaç olanlar yararlanır.

Kurban Kesmenin Hükmü ve Kurban Çeşitleri:

Kurban bayramında, kurban kesmekle yükümlü sayılan kimsenin, Allah’a yaklaşmak niyetiyle keseceği kurbanın hükmü konusunda iki görüş vardır: Vacip ve sünnet olduğu görüşü.

a) Kurbanın vacip olduğu görüşü: Hanefilerde ağırlıklı olan görüşe göre, kurbanın hükmü vaciptir. Bu konuda dayandıkları deliller şunlardır: Kur’an’da Hazret-i Peygamber’e hitaben, “Rabbin için namaz kıl, kurban kes” emri amel bakımından gereklilik bildirir.

b) Kurbanın sünnet olduğu görüşü: Kurban kesmek, Hanefilerin dışındaki çoğunluğa göre sünnettir. Gücü yetenin onu terk etmesi mekruhtur. Ancak Hanefi mezhebi çoğunluğu vacip olduğuna karar vermişlerdir.

Kurban Kesmekle Yükümlü Olanda Aranan Şartlar:

Bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü sayılması için bulunması gereken şartlara kurbanın vücup şartları denir. Bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü sayılması için dört şartın bulunması gerekir.

1. Belirli mali güce sahip olmak

2. Müslüman olmak

3. Akıllı ve ergen olmak

4. Mukim, yani yolcu bulunmamak.

Buna göre gayrimüslimlere, akıl hastalarına, küçük çocuklara, yolcuya ve yoksullara kurban kesmek gerekli olmaz ve hacca giden kardeşlerimiz müsafir oldukları için kurban kesmekle yükümlü değildirler. Mekke’de bayramın birinci günü kestikleri kurbanlar, Cenab-ı Hakk’ın kendilerine hac gibi önemli bir ibadeti yerine getirdikleri için şükür kurbanı sayılır. 

Kurban Kesmenin Vakti ve Şekli:

Kurbanın kesileceği zaman, kurban bayramının birinci ikinci ve üçüncü günüdür. Fakat birinci gününde kesmek daha faziletlidir. Kurbanlar, bayramın birinci günü bayram namazı kılındıktan sonra kesilir. Kurbanlar kesilirken kurbanlık hayvan incitilmeden, bıçaklar keskinlenir, kurban kıbleye doğru yatırılır, “Bismillahi Allahü Ekber” dinelerek kesilir. Bunu mümkün oldursa sahibi kesmelidir, bu mümkün olmazsa uygun bir müslümana kestirmelidir. Kurbanlık hayvan kesileceği yere eziyet vermeden götürülmeli ve keskin bıçakla kesilip, kendisine güçlük vermemelidir. Derisi, hayvan ölüp sükunet bulduktan sonra soyulmalıdır.

Kurbanın Türü ve Ayıplı Olup Olmaması:

Kurban ibadettir. Dolayısıyla her ibadetimizi dikkatli, özenerek, severek yaptığımız gibi kurban ibadetimizi de dikkatli, severek en iyi şekilde yerine getirmeliyiz. Kurbanlar yalnız koyun, keçi, deve ve sığır türü hayvanlardan kesilebilir. Mandalar da sığır türünden sayılır. Yaban sığırı, geyik gibi yabani hayvanlarla tavuk, horoz, kaz, devekuşu gibi evcil hayvanlar kurban edilemezler. Diğer yandan ne Hz.Peygamber’den ve ne de Ashab-ı Kiram’dan; koyun, keçi, deve ve sığır dışında bir hayvanı kurban ettikleri nakledilmemiştir.

Koyun ve keçi ya birer yaşını bitirmiş bulunmalı veya koyunlar 7 – 8 aylık olduğu halde, birer yaşındaymış gibi gösterişli olmalıdır. Kurbanlarımızın salim, semiz, bakımlı olmasına dikkat etmeliyiz. Bir hayvanın kurban olmasını engelleyen nitelikler dört tanedir.

1. Gözün körlüğünün açıkça belli olması

2. Apaçık hastalık

3. Topallık

4. İleri derecede zayıflık.

Fakihler, bu dört kusura kıyas yaparak başka birtakım kusurlar daha eklemişlerdir ki bunlar bu ayarda veya daha kötü kusurlardır: İki gözü veya bir gözü kör olmak, dişlerinin çoğu düşmüş veya kulakları kesilmiş olmak, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırılmış olmak, kulağının veya kuyruğunun yarısından çoğu veya memelerinin başları kopmuş bulunmak.

Kurbanın Eti veya Diğer Parçaları İle İlgili Hükümler:

Adak kabilinden olmayan kurbanın etinden sahibi zengin olsun olmasın kendisi yiyebileceği gibi, yoksul olmayan kişilere de yedirebilir veya dağıtabilir. İslam alimlerinin çoğunluğuna göre kurbanın üç parçaya bölünmesi müstehabtır. Bunlardan bir parçası kurban sahibi ve bakmakla yükümlü olduğu kimseler tarafından tüketilir. İkinci parçası, zengin bile olsalar eş dost ve akrabaya hediye edilir. Üçüncü parçası ise kurban kesemeyen yoksul kimselere dağıtılır.

Kurban etinin zekâtta olduğu kesimin yapıldığı bölgede dağıtılması teşvik edilmiştir. Ancak daha fazla ihtiyaç sahiplerinin bulunması durumunda başka yerleşim birimlerine gönderilmesi veya orada kesiminin sağlanması da caizdir. Ancak vekaletle kestirdiğimiz kurbanlarımız yurt içinde veya dışında güvendiğimiz kimselere emanet edilmeli ve mutlaka kesilmelidir.

Bayram günlerinde kurbanlarımızın atıklarını sokaklara atmamalıyız. Hastalıkların yayılmasına sebep olmamalıyız. Dinimizde temizlik önemlidir. Temizliğe dikkat etmeliyiz, sokakları kirletip insanlarımızın hastalanmasına sebep olmamalıyız.

Bu düşüncelerle bayramınızı tekrar tebrik ediyor, huzurlu, mutlu nice bayramlar diliyor, saygılar sunuyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.