1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KRİPTO PİYASASINDA SON DURUM
KRİPTO PİYASASINDA SON DURUM

KRİPTO PİYASASINDA SON DURUM

Paxon Trade Kripto Varlık Platformu Kurucusu İlhan Karasu, kripto market de genel beklentiler, kripto varlıklarda aşırı satış sebepleri, Terra Luna’nın Çöküşü, kripto piyasalarındaki hareketlilik yatırımcıyı nasıl etkiliyor? Gibi merak edilen konuları değ

A+A-

Paxon Trade Kripto Varlık Platformu Kurucusu İlhan Karasu, kripto market de genel beklentiler, kripto varlıklarda aşırı satış sebepleri, Terra Luna’nın Çöküşü, kripto piyasalarındaki hareketlilik yatırımcıyı nasıl etkiliyor? Gibi merak edilen konuları değerlendirdi.

Karasu, şu değerlendirmelerde bulundu;

 

KRİPTO MARKET DE GENEL BEKLENTİLER

Marketin fed faiz kararı ile geri çekilmesini bekleniyordu. 10 Kasım 2021 de  69 bin dolarda başlayan düzeltme 134 günde %75 geri çekildi.

Kripto varlıklar dünyasında bu düzeltmelere ayı piyasası diyoruz. 25k desteğini test etmesini bekliyorduk fakat terra luna stabilcoini ust nin peg ini kaybetmesi sonucu market de aşırı korku hakim oldu. Bu sebeple satış baskısı arttı. 17 bin 600 seviyelerinde destek bulsa da fed faiz kararı hala tüm küresel sermaye piyasaların da satışların devamını tetikleyecek ve ara ara düzeltmelerin olacağı bekleniyor. Kripto market de 7 temmuz kurumsal firmaların doğrudan spot btc izinleri dediğimiz etf onay süreçleri başlıyor. Bu marketi olumlu yönde pompalayacaktır. Ara yükselişler bekleniyor.

35k seviyelerine tekrar kısa bir ralli beklentisi yüksek. ETF lerin onay alacağını bu süreçte düşünmesek de olumlu gelişme benimsenme sürecini hızlandırıyor

 

KRİPTO VARLIKLARDA AŞIRI SATIŞ SEBEPLERİ.

 

Kripto market de güçlü teknolojileri ecosisteme katkısı olanlar dışında maalesef shit coin dediğimiz sahte klon projeler var. Belirli telegram youtube kanallarında reddit grupları ve pump grupları tarafından fuud lanan kriptolar maalesef ki yatırımcıyı ters de kalınan poziyonlarda uzun süre içerde beklemeye alıyor. Bu sebeple yeni yatırımcı kitlesi konuya hakim olmadığı için eklemelerle pozisyonun kâra geçmesini bekliyor. Bu stratejide kesinlikle yanlış. Shit coinlerden uzak durup güçlü paritelere yatırım yapılması en doğru olan stratejidir.

TERRA LUNA NIN ÇÖKÜŞÜ

Sosyal medyada çok kirli haberler var. Terralaps projesi olan luna, ve algoritmik stabilcoin i 1 dolara sabitlenmiş UST paritesi protokolü gereği aşırı satış süreçlerinde peg ini kaybetmesi normal. Sadece UST değil diğer algoritmik stabilcoinlerin de yaşadığı sorunlu bir süreç burada bazı ihmaller olabilir. Borsalar likidite sağlanmış paritelerdeki tehlike durumlarında işlemleri askıya alması paritenin çöküşünü durdurmak ve yavaşlatmak için şirkete zaman kazandırması gerekti. Maalesef UST paritesi dolara karşı stabilizesini kaybetmesi ile başlayan çöküş sürecinde luna da nasibini alarak bir çok borsada aşırı zararlara sebep oldu.

Konuya hakim olmayan takipçilerin bilmesi gereken şu terralaps elinde bulundurduğu 80 bin btc yi 123 milyon dolar zararla satarak ust ve luna ya likidite sağlamak için borsalara gönderdi.

Bizde süreci yakından takip ederek  terra nın cüzdan hareketlerini inceledik şirketin ve yöneticilerin bu çöküşte payı olmadığını ve tetiklemediklerini biliyoruz.

Sosyal medyada dolaşan bir çok fuud haber maalesef yatırımcıların diğer paritelere görüşünü de etkiliyor. Muhakkak şaibeli işlemler olabilir ama çöküşün temel sebebi ayı piyasası ve UST Luna ya açılan çok yüksek short poziyonları

 

KRİPTO PİYASALARINDAKİ HAREKETLİLİK YATIRIMCIYI NASIL ETKİLİYOR

 

Kripto piyasalarında boğa sezonu dediğimiz parabolik yükselişlerin yatırımcılar tarafından aşırı açgözlülük iştahının kabardığı ve riskli aşırı kaldıraçlı işlemler açtığını görüyoruz. Ara düzeltmeler de maalesef bu işlemler tasfiye oluyor.

Düşüşlerde de fuud haberlerle yine vadeli piyasalarda en fazla tasfiyelerin olduğu süreçler yaşanıyor. Alım satım süreçlerini destek direnç ve piyasa baskılarını kripto hareketliliğini takip edemeyen yeni yatırımcı kitlesi maalesef yükseleni alıp düşüşlerde panik satışı yaparak zararın derinleşmesini istemeyerek de olsa tetikliyor. Bu süreç kripto market de çok eski zamanlardan beri yaşanan olağan volatilitedir. Geçmişte de defalarca yaşanan bu zorlu piyasa koşullarında trend dönüşlerinde aynı fomo devam etmektedir

Kripto varlıklarda çok kısa riskli işlemlerin istatistiksel olarak %97 si tasfiye oluyor. Bu sebeple yatırımcı tasarruflarının bir kısmını orta ve uzun vade hodler olmak zorunda aksi takdirde kar sağlamayacaktır

 

Kripto varlıkların hem değer deposu olarak hem ödeme sistemlerine benimsenme süreci başlamıştır. Şüphesiz önümüzdeki bir kaç yıl içinde kripto varlıkların merkeziyetsiz defi grubunda olan teknoloji ve ecosistemi güçlü olan paritelerin hem kurumsallar hem bireysel yatırımcılar tarafından yatırım aracı olmaya devam edecek.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.