1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kobi-Gel gelişim destek programına Kahramanmaraş’tan rekor başvuru
Kobi-Gel gelişim destek programına Kahramanmaraş’tan rekor başvuru

Kobi-Gel gelişim destek programına Kahramanmaraş’tan rekor başvuru

Bölge illerle kıyaslandığında bile rekor kabul edilebileceğini ifade eden KOSGEB Kahramanmaraş Müdürü Gülden Uslu, “İlimizden bu sayıda başvuru almamız sanayicilerimizin yatırım iştahını ortaya koymaktadır” dedi.

A+A-

Kobilerin akıllı dijital teknolojiler kullanılarak imalatta hız ve verimliliklerini arttırmak, birbirleri ile haberleşen nesnelerin otonom eylemleri ile hata - bakım - stok masrafları azaltılabilmek amacı ile başlatılan Kobi-gel Kobi Gelişim Destek Programına Kahramanmaraş’tan 34 işletme başvurdu.

Geçtiğimiz yıla kıyasla iki katına çıkan başvuru sayısının bölge illerle kıyaslandığında bile rekor kabul edilebileceğini ifade eden KOSGEB Kahramanmaraş Müdürü Gülden Uslu, “İlimizden bu sayıda başvuru almamız sanayicilerimizin yatırım iştahını ortaya koymaktadır” dedi.

17 Eylül’de başvuru süresi dolan ve Kobilerin akıllı dijital teknolojiler kullanılarak imalat ve ilişkili proseslerde hız ve verimliliklerini arttırmak, birbirleri ile haberleşen nesnelerin otonom eylemleri ile prosesler optimize edilebilmekte ve hata - bakım - stok masrafları azaltılabilmek amacı ile çağrıya çıkılan Kobi-gel Kobi Gelişim Destek Programına 34 işletme başvurdu.

BAŞVURULARDA GEÇEN SENEYE GÖRE %100 ARTIŞ

2019 yılında yine imalat sanayiinde dijitalleşme temalı programa Kahramanmaraş’tan 18 işletme başvurmuştu. Bu sene aynı konuda çağrıya çıkılan ve işletme başına destek üst limiti 1 milyon TL olan KOBİ-GEL Destek Programına başvuran işletme sayısı yaklaşık 2 katına ulaşarak 34 oldu.

KAHRAMANMARAŞLI KOBİ’LERE ÖZEL DİJİTAL ENDEKS ÇALIŞMASI

KOSGEB Kahramanmaraş Müdürlüğü tarafından başvuru süresinin başından sonuna kadar işletmelerle birebir iletişim kurularak Kahramanmaraş’ta en çok sayıda işletmenin bu destekten faydalanması için çalışmalar yapıldı.

Konu hakkında bilgiler veren KOSGEB Kahramanmaraş Müdürü Gülden USLU “Geçtiğimiz yıldan farklı olarak öncelikle Dijitalleşmeyi KOBİ’lerimize anlattık. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ile yapmış olduğumuz işbirliğiyle Dijitalleşme alanında çalışmalar yapan işletme sahiplerini, henüz dijitalleşme alanında adım atmamış olan KOBİ’lerimizle buluşturduk. Pandemi sürecinin izin verdiği ölçüde uzmanlarımız KOBİ’lerimizi tek tek dolaşarak dijitalleşme yol haritalarını çıkardı.

BAŞVURU SAYISINDA BÖLGEDE BİRİNCİ OLDUK

Yapmış olduğumuz bu özel çalışma sonucu bölgede en fazla başvuru alan il Kahramanmaraş oldu. Kobi-gel Kobi gelişim destek programında işletmelerimizin başvurularının uygun bulunması durumunda Makine teçhizat, yazılım, personel ve hizmet giderleri desteklenmektedir ve destek oranı %60’tır. İlimizden bu sayıda başvuru almamız sanayicilerimizin yatırım iştahını ortaya koymaktadır ve böyle bir dönemde sanayicilerimizin yatırım iştahının yüksek olmasını büyük bir memnuniyet ve sevinçle karşılıyoruz. KOSGEB olarak KOBİ’lerimizin yanında olmaya ve onları desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

BAŞVURU DEĞERLENDİRME SÜRECİ

KOBİ Gelişim Destek Programı değerlendirme süreci 22 Temmuz-17 Eylül tarihleri arasında alınan proje başvuruları değerlendirme kurulu tarafından iki aşamalı olarak yapılacak. Değerlendirme süreci Kasım ayının sonunda tamamlanarak firmalara duyuru yapılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.