1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kılavuzlu sulama birliği çiftciyi desteklemeye devam ediyor
Kılavuzlu sulama birliği çiftciyi desteklemeye devam ediyor

Kılavuzlu sulama birliği çiftciyi desteklemeye devam ediyor

Kılavuzlu Sulama Birliği Başkanı Ali Çoğan: Birliğin faaliyetlerini hangi alanlarda sulama yaptıklarını tesislerin bakım ve onarımı, çiftçilere verilen hizmetleri ve gelecekte yapılması planlanan projeleri gazetemize açıkladı

A+A-

Kahramanmaraş Kılavuzlu Sulama Birliği Başkanı olarak çiftçilerimize hizmet anlayışıyla bu görevi üstlendiğini belirten Çoğan:

 

Kılavuzlu Sulama Birliği 2014 yılında kurulmuş olup, kuruluş aşaması tamamlandıktan sonra 2015 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Proje tam olarak tamamlanmamış olmakla beraber, projenin 1.Kısmı hizmetine devam etmektedir. Tamamlandığına Türkiye’nin en büyük sulama birliklerinden biri olacak olan Kılavuzlu Sulama Birliği çiftçiye hizmet noktasında tüm imkanları ve çalışanları ile hizmet vermeye devam etmektedir.

 

Kılavuzlu sulama birliği 2014 yılında DSİ’nin inşa etmiş olduğu tesislerin devrini alarak faaliyetlerine aktif olarak başlamıştır. Kılavuzlu sulama birliği suyun baraj çıkışından çitçinin tarlasına ulaşıncaya kadar ki kısmını özen ve gayretle yürütmektedir. Sorumluluk sahasında bulunan üç ilçe Onikişubat, Dulkadiroğlu, Türkoğlu ve 14 mahalle de aktif olarak sulama faaliyetlerini sürdürmektedir. Baraj çıkışından sorumluluk sahamız içerisinde ana kanal ve tesislerimizdeki şebekeler dahil tam kapasiteli sulama yapılmaktadır. Birliğimiz sorumluluk sahasında genellikle buğday, mısır, pamuk, soya ve biber üretimi yapılmaktadır.

 

 

TARIMSAL ÜRETİMDE SULAMA, VERİMİ DOĞRUDAN ETKİLEMEKTE

Çiftçimizin gelir ve refah düzeyini arttırmak için çaba sarf ettiklerini belirten Çoğan:

“Sorumluluğumuzda bulunan Kılavuzlu Sulama alanında yer alan tarım arazilerinde, sulu tarım yapılmak suretiyle katma değeri yüksek ürünler yetiştirilerek hem çiftçilerimizin refah ve gelir düzeyleri yükseltilmekte hem de ülke ekonomisine katkı sağlanmaktadır. Birliğimiz sulamaları düzenli ve programlı bir şekilde sezon içerisinde hiçbir çiftçi mağdur olmayacak şekilde sulama yaptırılmaktadır. Sulama ile ilgili alınan her türlü kararlar çiftçilerimize, mahalle muhtarlıkları ve sms yoluyla bilgilendirme yapılmaktadır. Çiftçilerimizden birliğimize gelen iş makinesi talepleri Birliğimiz tarafından kiralanan iş makinesi yaya DSİ’den gönderilen iş makinesi ile karşılanmaktadır. Sorumluluğumuzda bulunan tesislerin bakım onarım çalışmaları ve kanallarımızdaki temizlik çalışmaları sezon öncesi yapılmaktadır. Tesislerimizde arızalı olan veya kırılmış olan yapılar görevli ekipler tarafından kayıt altına alınaraktan öncelik durumuna göre onarımı yapılmaktadır”. Dedi

Sulama sezonu öncesinde ve sezon içerisinde çiftçilerimizin sulamaya ilişkin beyan kayıt işlemleri birlik binamızda yapılmaktadır.  Beyan kayıt işlemleri sırasında çiftçimizin birliğe üyeliği de yapılmaktadır. Arazi mühendislerimiz parsel sorgulaması ve mesaha yaparaktan teyitleşerek beyan kayıtları yapılmaktadır. Birliğimize beyan veren çiftçilerimize ödemeler konusunda Birlik Başkanlık Kararıyla Peşin ödeme indirimleri, ikinci ürün, motopomp, faydalanma oranı, damla sulama, yağmurlama sulama indirimleri ve taksitlendirme uygulanmaktadır.

 

PANDEMİ SÜRECİNDE ÇİFTÇİLERİMİZ ÜRETİMLERİNE DEVAM ETTİLER

Dünyada ve ülkemizde yaşanan korona virüs pandemi sürecinde tarımsal üretim ve gıdanın ne kadar stratejik önemde olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. İnsan yaşamının olmazsa olamazı olan temel besin maddeleri, tarımsal üretimle birlikte insanların gıda ihtiyaçları karşılanmaktadır. Bu düşünceler ile pandemi sürecinde Devletimizin yayınlamış olduğu kurallara uyarak ve gerekli tedbirleri alarak çiftçilerimizin ihtiyaç duydukları sulama suyunun arazilere intikalinin sağlanmasına yönelik olarak sulama kanallarının temizliği ve can ve mal güvenliği tedbirleri konusunda bakım ve onarım çalışmalarını aralıksız sürdürerek sorunsuz şekilde zor günleri geride bırakarak, çiftçilerimizin üretimlerine destek olmanın gayreti ve mutluluğu içinde çalışmalarımız devam ettirilmiştir. Pandemi sürecinde evden çıkamayan vatandaşlarımızın sulama beyanı kayıt işlemleri personelimiz tarafından ikametgâh adreslerine giderekten gerekli işlemler yapılmıştır.

KILAVUZLU SULAMASINDA MODERN SULAMA SİSTEMLERİNE GEÇİLMESİ

Yöremizde bulunan arazilerde yaygın olarak salma sulama (vahşi sulama) yapılmaktadır. Bu sulamada tarlaya yoğun şekilde su verilmesi sebebiyle hem tarlada bulunan mineraller su erozyonuna maruz kalarak tarladan uzaklaşmakta ve çoraklaşmaktadır hem de çok su kullanımı su israfına neden olmakta ve bitkinin köklerine zarar vererek ürün verimini düşürmektedir. BAK-ONAR II kapsamında Devlet Su İşleri tarafından yatırım programına alınan Kılavuzlu Sulaması ön yüklemeli ultrasonik okumalı tarımsal sulama sayacı ve ekipmanları temini işi ile sulama alanımızda sayaçlı sulama modeline geçilmesi hedeflenmektedir. 2020 yılında ihalesi yapılacak olan sulama sayaçlarının montajı tamamlanarak 2021 yılı sulama sezonunda çiftçilerimizin hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Tarımsal sulama sayacı kullanımı ile hem su israfının önüne geçilmesi hem de çiftçilerimizin su kullanımından dolayı ödeyecekleri su kullanım hizmet bedeli ücretlerinin düşürülmesini hedefliyoruz.

 

Sulama sayacının çiftçilerimiz tarafından tam anlamıyla kullanımının sağlanmasının ardından, ilerleyen yıllarda modern sulama sistemlerinin bir sonraki adımı olan uzaktan kontrollü sulama sistemine geçilmesi için çalışmalara başlanarak, teknolojinin tarımsal sulamada kullanılması Birliğimizin gelecek yıllar hedefleri arasında bulunmaktadır. 

 

Kılavuzlu Sulama Birliği olarak tarımsal üretimlerinde sulama suyunun temini noktasında her zaman çiftçilerimizin yanında yer alacağımızı belirterek,  2020 Yılı sulama sezonunun ülkemiz ve çiftçilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum, çiftçilerimizin aileleri ile birlikte huzurlu, sağlıklı ve bereketli bir tarım sezonu geçirmelerini yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.