1. HABERLER

  2. OTOMOBİL

  3. Kentsel dönüşüm için Kahramanmaraş metropollerden daha şanslı
Kentsel dönüşüm için Kahramanmaraş metropollerden daha şanslı

Kentsel dönüşüm için Kahramanmaraş metropollerden daha şanslı

Memsa Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Sadi Fırış gazetemize İzmir depremi sonrası tekrardan gündeme gelen kentsel dönüşüm ve eski yapılar konusunu değerlendirdi.

A+A-

Dönüşüm konusunda Kahramanmaraş'ın metropollerden daha şanslı olduğunu ifade eden Fırış, 'Eğer düzeltmek istersek işimiz metropol şehirlerden daha kolay' dedi.

 

İzmir depremi sonrası tekrardan tartışmalar açılan eski yapılar ve kentsel dönüşüm konusunda gazetemize tecrübelerini aktaran Memsa Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Sadi Fırış şunları söyledi;

 

"Öncelikle bir deprem bölgesi ülkesi olduğumuzu tekrardan hatırladık. 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bu çaplı bir depreme nazaran can kaybı çok yüksek değil.

En son yaşadığımız depremle dikkatimizi çeken şey yıkılan binalarımızı eski yapılar ve binanın taşıyıcı elemanları olan kolonlarda oynama yapılmış olduğunu gördük. Çünkü baktığınız zaman enkaza bir sitenin içerisinde bir bina yıkılmış ya da bir apartmanın yalnızca bir kısmı yıkılmış.

 

Bu manada baktığımız zaman Kahramanmaraş’ı metropol illerden daha avantajlı görüyorum. Çünkü metropol illerde yapılaşma çok önce başladı. İstanbul'u düşündüğünüz zaman belki; 100 bin konut çürük bina kapsamındadır ancak Kahramanmaraş için bu sayı çok çok daha azdır. Ve tedbirler çok daha kolay alınabilir.

 

Kahramanmaraş'ta 90'lı yıllarda yapılan apartmanları saymaya kalksak belli başlı birkaç isim sayarız. Aynı şeyi İstanbul Ankara İzmir için düşünebilir misiniz?

Ayrıca son yıllarda yeni yapılan binalarda zaten denetim çok sıkı tutuluyor. Şehrimiz için riskli bölgeler Çarşı ve Dulkadiroğlu ilçesi sınırları içinde kalan Doğu mahalleler.”

 

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BİZ YANLIŞ ANLADIK

 

Ticari değeri yüksek binaların dönüşüm özel sektöre bırakıldığı için bu iş sektör tarafından bir kazanç kapısı olarak algılandı. Oysa kentsel dönüşüm şehirlerdeki çarpık yapılaşmayı ortadan kaldırmak ve çürük kapsamındaki binaları dönüştürmek için başlatılmıştı.

 

Öncelikle amacımız kentimizdeki çarpık yapılaşmayı ortadan kaldırmak ve yıkılma tehlikesi olan çürük kapsamındaki binaların dönüştürmek olmalıdır. Bu manada kat yoğunluğu verilmesi gerekir ki müteahhit ortada bir kazanç olmadığı sürece bu işe yaklaşmaz. Vatandaşın zaten imkanı yok ki olsa yeni bir yere geçer eski evde oturmaz. Yüksek binalar kötüdür, risklidir diyemeyiz çünkü önümüzde birçok dünya ülkesinin örnekleri var.  Mesela;Japonya bunun en önemli örneği. Her ne kadar  Yatay mimari son zamanlarda gündem olmuşsa da, eldeki imkanlar ile dönüşüm yapılacak yerlerde, ticari mantıkla bakıldığında yatay mimari pek mümkün  gözükmüyor, ancak yeni planlanan bölgelerde yatay mimari cazip olabilir. Özetle konuyla ilgili  Çözüm her zaman bulunur önemli olan niyetlerin iyi olmasıdır.

 

Her şehir için estetik önemlidir. Kahramanmaraş'a  şehir dışarıdan gelen birisi Gaziantep-kayseri-adana yolundan geliyorsa şehrin yeni bölgelerini göremiyorsunuz. Ancak karşınıza çıkan çarpık yapılaşmanın görüntüleri, hem bu şehirde yaşayan insanların daha iyi yaşam alanlarında bulunmaları, hem şehir estetiği için özel sektör desteklenerek sorunlu yapı stoğunun yenilenmesi gerekmektedir.

 

KAHRAMANMARAŞ'IN DOĞUSUNDA 4 YENİ PROJE 2021 YILI İÇİN HAZIR

 

“Pandemi sürecinin etkisiyle hükümetin 2020 yılı Haziran ayı itibariyle verilen konut kredileri şehirde, özellikle yeni yapılan konut stoğunu bitirdi. Memsa yapı olarak bizlerde bir talep patlaması ile karşılaştık. Tamda yeni projeler için hazırlık içindeyken gelen talepler doğrultusunda çalışmalarımızı hızlandırdık. Bizim ilk hedefimiz Kahramanmaraş’ın doğusunda olmayan işleri yapmaktı. Bu hedefle 2021 yılının ilk aylarıyla birlikte 4 yeni, devamında ise yılsonuna kadar 10 projeyle şehrimizin hizmetindeyiz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.