1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kentimiz güçlü bir Türk markasıdır
Kentimiz güçlü bir Türk markasıdır

Kentimiz güçlü bir Türk markasıdır

Kahramanmaraş Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Çinkay, 2019 yılının ekonomi açısından nasıl bir yıl olduğunu değerlendirdi.

A+A-

Çinkay; “Tekstil sanayinin atılımları ile ilimiz bugün, Türkiye’nin en güçlü ekonomilerinden birisidir. Dünyanın 125 ülkesine ihracat yapan kentimiz, iplikte, dokumada, denimde ve örmede artık güçlü bir Türk markası olarak anılmaktadır” diyerek Kahramanmaraş’ta sektörün verimliliğini değerlendirdi.

2019 yılı ekonomisini değerlendirirken; “Türkiye açısından zorlu süreçler yaşansa da, ülkede atılım ve gelişme meydana geldiğini göz ardı edemeyiz” diyen Çinkay; “Türkiye’nin dününe bugününe baktığımızda, geçmişteki zararları telafi ettiğini görüyoruz. İş dünyası için yönetimsel sistemin oluşturacağı zafiyetler ve bu zafiyetlerin meydana getireceği ekonomik dalgalanmalara bu ülkenin tahammülü kalmadı. Ülkenin içinden geçtiği süreç bize istikrarın kalıcı olacağını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

OSB’nin bugünkü durumu hakkında bilgiler aktaran Çinkay, faaliyette olan firmalar hakkında da detaylı bilgiler verdi. Çinkay; “Bölgemizde 2019 yılı itibariyle 61 adet sanayi parselinden; 51 adet üretimde, 2 adet proje aşamasında, 6 adet üretime ara veren ve 2 adet yeni oluşturulan boş parsel mevcuttur. Bölgemizde üretimdeki firmalarda 9000 kişi çalışmaktadır.

Bölgemizdeki faaliyet gösteren firmalarda tekstil, teknik tekstil, madeni mutfak eşyaları, bakalit kulp, melamin kraft (kaymaz) tepsi ve kırılmaz melamin mutfak eşyaları melamin mutfak eşyaları, alüminyum levha, alüminyum profil, mobilya, bina yalıtım malzemesi, endüstriyel klima, endüstriyel yumuşatıcı, oluklu mukavva, bulgur, polistiren ambalaj, yalıtım malzemesi ve WPC odun plastik kompozit panel malzeme ve tehlikesiz atık (metal) toplama-ayırma, bakır disk, full fat soya, lavaş ekmek ve metal cilası üretilmektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylanan atık su arıtma tesisi ihalesi bakanlıkça yapılmış olup en kısa sürede inşaata başlanacaktır” dedi.

ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYACAK YATIRIMLAR MASAYA YATIRILDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Kahramanmaraş’ı ziyaretleri sırasında konuşulan ve planlamaları yapılan yatırımlar hakkında açıklamalarda bulunan Çinkay; “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez ile yapılan toplantıda Kahramanmaraş’ın enerji arz güvenliğini sağlayacak yatırımlar masaya yatırıldı. Yapılan istişare sonucunda, 2019 yılı içerisinde yapılması planlanan Kılavuzlu Trafo Merkezine yeni trafo güç ilavesi yapılması ile bölgemizdeki firmaların çatılarına yapmayı planladıkları GES yatırımlarının önün açılması ve Kaliteli enerji sağlanması kapsamında 2020 yılında ise Kahramanmaraş OSB trafo merkezinin kurulması konularında mutabakata varıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’ı ziyarette ise özellikle OSB yatırımları ve sektörel projeler konuşuldu. Islah OSB Projeleri, Tekstil İhtisas OSB’nin kamulaştırma işlemleri için kredi taleplerinin karşılanması konularında istişarelerde bulunuldu” sözlerine yer verdi.

İLİMİZ TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ EKONOMİLERİNDEN BİRİSİ

Kahramanmaraş’ın tekstil sanayisi ile Türkiye’nin en güçlü ekonomilerinden birine sahip olduğunu söyleyen Çinkay; “Tekstil sanayinin atılımları ile ilimiz bugün, Türkiye’nin en güçlü ekonomilerinden birisidir. Şehrimiz, tekstil endüstrisinde büyük ölçekli yatırımlarla, pamuktan hazır giyime her alanda üretim yapan, son teknolojiye sahip fabrikalarıyla dünya moda merkezlerinin en önemli tedarikçilerinden birisidir. 5 milyar dolar sanayi üretimi ile Türkiye’nin gücüne güç katmaktadır. Dünyanın 125 ülkesine ihracat yapan kentimiz, iplikte, dokumada, denimde ve örmede artık güçlü bir Türk markası olarak anılmaktadır” sözlerini kullandı.

Çinkay, açıklamalarının devamında; “Kahramanmaraş’ta yatırımlar bilindiği üzere daha çok tekstil ve çelik sektöründe yoğunlaşıyor. Bu sektörler doyuma ulaşırken, ilerleyen süreçte yatırımların enerji ve diğer üretim alanlarına yöneleceğini düşünüyoruz. Şehrimizde ve Türkiye’de enerji, çimento, demir-çelik, bilgisayar teknolojisi gibi alanlar ise stratejik sektörlerin arasında değerlendiriliyor” vurgulamasını yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.