1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kat yüksekliği dönüşümü başlatır
Kat yüksekliği dönüşümü başlatır

Kat yüksekliği dönüşümü başlatır

Ekza Mühendislik Sorumlusu Muhammet Ekiz Kahramanmaraş'ta kentsel dönüşüm ve Özel İdare İş Merkezini yıkılması konusunda gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

A+A-

Kahramanmaraş'ın uzun süredir gün gündeminde olan kentsel dönüşüm hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Kentsel Dönüşüm Uzmanı Muhammed Ekiz Özel İdare İş Binasının yerine valiliği de içine alacak şekilde bir millet bahçesi yapılabileceğini söyledi. Ekiz,

"Şu an yapılmak istenen proje ile ilgili olarak tam bir bilgimiz yok fakat Elazığ depreminden sonra yeni kurumların depreme dayanıklılık testi yaptırmaları gerekiyordu. Bu anlamda valilik binası da eski bir yapı olması münasebetiyle yenilenmesi gündemdeydi. Bu yenilenme çerçevesinde Özel İdare İş Binasını da işin içine katarak oraya bir kent meydanı yapılması planlanmış olabilir. Yani Büyükşehir Belediye Başkanımız Hayrettin Güngör  bu plana Özel İdare İş Merkezini dahil etmek istemiştir. Şu an proje hala ayrıntılı olarak tartışılıyor. Sonucunu da hep birlikte göreceğiz."

Kahramanmaraş'ın eski mahallelerinin de  kentsel dönüşüme girmesi noktasında da görüş bildiren Ekiz şunları söyledi;

"Kahramanmaraş'ın eski mahalleleri de aynı şeklinde kentsel dönüşüme katılabilmesi için özel sektörün bu işe dahil edilmesi gerekmektedir. coğrafi şartların müsaitlik durumuna göre kat yüksekliği verilmeli ve müteahhitler için cazibe merkezi haline getirilmelidir. nitekim orman bölge müdürlüğü kat yüksekliği alması ile birlikte kendiliğinden bir dönüşüme girmiştir. İsa divanlı Sakarya mağaralı gibi mahallelerimiz şehrin en kıymetli yeri olmakla birlikte evler son derece atıl durumdadır. Eğer bu mahallelerde kat yüksekliği verilirse dönüşüm kendiliğinden başlayacaktır."

Konut fiyatlarının hızla artışı konusuna da değinen Ekiz,

"Kahramanmaraş'ta 2016-2019 yılları arasında inşaat firmaları adeta zararına iş yaparak çoğu batma noktasına geldi. Nitekim tandemi sürecinde konut kredileri ile birlikte elde kalan evler satılarak ciddi gelir elde edildi. Bundan sonraki yapılacak binalar yüksek fiyatlandırma larla aslında bir noktada değerinde satılarak yeni bir piyasa oluşacaktır. Tabii buradaki en büyük ikilem ev fiyatlarının artması ile birlikte vatandaşın alım gücünün zerre miktar artmamasıdır. geçtiğimiz yıllarda özellikle Dulkadiroğlu bölgesinde bir işçi ev alabiliyordu. Ancak güncel fiyatlandırmalar sonucunda 2 artı 1 daire 160.000 liradan Dulkadiroğlu bölgesinde alıcı buluyor. Onikişubat Bölgesi her zaman yüksek fiyatlardaydı. Güncel fiyatlandırmalar üzerinden artık asgari ücretli bir vatandaşımızın ev alması imkansız hale gelmiştir. "

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.