1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KAHRAMANMARAŞ’IN TANITIMINA BİZ TALİBİZ
KAHRAMANMARAŞ’IN TANITIMINA BİZ TALİBİZ

KAHRAMANMARAŞ’IN TANITIMINA BİZ TALİBİZ

Çalıkuşu WİYA TOUR kurucuları Ali Haydar Erdoğan ve Onur Göl ile Kahramanmaraş’ın turizmini konuştuk. ‘Neden Başaramıyoruz?’ sorusuna cevaplar ararken bu konuda başarılı illerle kıyaslar yaptık.

A+A-

Çalıkuşu WİYA TOUR kurucuları Ali Haydar Erdoğan ve Onur Göl ile Kahramanmaraş’ın turizmini konuştuk. ‘Neden Başaramıyoruz?’ sorusuna cevaplar ararken bu konuda başarılı illerle kıyaslar yaptık.

34 yıldır turizm işinde olan Genel Müdür Ali Haydar Erdoğan ve Müdür Onur Göl ilgisizlik, bakımsızlık, vurdumduymazlık yüzünden Kahramanmaraş’ın hiçbir cazibesini tanıtamadığını ifade ederken Şanlıurfa, Gaziantep, Çorum gibi illerin başarılı girişimlerinden örnekle neler yapılabileceğini anlattılar.

Erdoğan ve Göl konu ile ilgili olarak şunları söylediler;

Kahramanmaraş turizmde 81 il içerisinde 162.sırada diyebilirim. O kadar güzelliklere sahip olmamıza rağmen tanıtımda dibin dibindeyiz. Fakat biz şirket olarak önümüzde ki 1 ay içinde Kahramanmaraş’ın tanıtımı için ilk adımları atacağız.

Kahramanmaraş sahip olduğu turizm çeşitliliği bakımdan pek çok alanda önemli zenginliklere sahip. Doğal güzellikler, trekking(Doğa yürüyüşleri) olarak, tarih olarak, Gastronomi olarak ilerleyebilecek durumda. Maalesef ilgisizlik, bakımsızlık, vurdumduymazlık yüzünden hiçbir cazibesini tanıtamıyor.

Festivaller bu duruma güzel bir örnek. İki kez dondurma festivali düzenledik. Devamı gelmedi. Çağlayancerit’te ceviz festivalleri düzenleniyordu. Artık yapılmıyor. Bertiz köylerinde şire festivalleri düzenleniyordu. Artık yapılmıyor.

Pandemi tüm bu eksikliklerin bir bahanesi değildi fakat bahaneleştirildi. 2020 yılının Mart ve Haziran ayları arasında etkisi herkesi sardı fakat normalleşme ile beraber her şey eski haline döndü. 7 kuyular kayak merkezi bunun için güzel bir örnek… 2020 2021 kış sezonunda sadece yerli turist toplamda 486 bin kişi ziyaret etmiş. Pandemi etkisi madem bu kadar yüksekti bu rakam nedir?

Ayrıca pandemiden sonra normalleşme adımları ile birlikte turizm de patlama yaşanacağı beklentisi vardı. O da olmadı. Grafik aynı şekliyle devam etti. Hatta ekonomik nedenler dolayısıyla düşüş yaşandı. Bakınız biz Kapadokya gezilerimizde her tur için 2019 yılında 3-4 otobüs çıkarırken artık 1-1.5 otobüs çıkarıyoruz.

NEDEN BAŞARAMIYORUZ?

Şanlıurfa buna güzel bir örnek. Göbeklitepe bulunduktan sonra Şanlıurfa yerel yönetimleri ulusal ve uluslararası olmak üzere reklamlar yaptı. Ve şuan ziyaretçi akını yaşanıyor. Biz germenicia antik kentine sahibiz fakat kendi halkımız bundan habersiz.

Sarı binamız bu duruma iyi bir örnek… sadece binanın alışılmışın dışında şekli nedeniyle uluslararası üne sahipti. Turizm açısından değerlendirilebilirdi. Ama biz bu fırsatı değerlendirmek yerine binayı yıkıyoruz.

AFŞİNDE YAPILAN KAZI ÇALIŞMALARI

Kadeş anlaşmasının dünyada yapıldığı tahmin edilen 5 yerden 2’si ülkemiz sınırları içerisinde. Bu 5 yerden 4’ünde bir ipucu bulunamadı. Afşin bölgesi kalan son yer ve orada çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Alan öylesine büyük ki kazı çalışmalarından sorumlu profesörden öğrendiğimize göre 55. Nesil torunumuz ancak görebilecek. Bu çalışma herhangi bir yerde bilinmiyor.

Dünyanın her yerinden Urfa Göbeklitepe’ye akın akın insan geliyor. Burnumuzun dibinde Türkoğlu’nda yapılan kazı çalışmaları Göbeklitepeden bile daha eski bir yapılaşma için çalışma yürütülüyor. Bu olayı yerel basında 3-5 kere gördük. Ulusal basında hiç görmedik.

Burada ki hata Kahramanmaraş’ın sahipsiz olmasında. Burada bu şehri yöneten ve üzerinde söz sahibi olanların suçu var. Makamlarını mevkilerini koltuklarını korumalarından kaynaklı eksiklikler bunlar.

SPOR

Kahramanmaraşspor tüm bu anlattığımız olaylardan bağımsız kalamaz elbette. Şehrin sahipsizliği futbolda da kendini gösteriyor. 14 Mağlubiyet, 1 Galibiyet aldık. Bakın çorumun 200 bin nüfusu var, 300 bin kişilik stad yapıldı. 4 milletvekilleri var. Bizim nüfusumuz ortada. Her yönüyle daha büyük bir şehiriz fakat elimizdeki stadı yıkmaya çalışıyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.