1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kahramanmaraş'ın ormanları Karadeniz'den daha zengin
Kahramanmaraş'ın ormanları Karadeniz'den daha zengin

Kahramanmaraş'ın ormanları Karadeniz'den daha zengin

25 yıldır serbest piyasada Orman Mühendisi olarak görev yapan Enver Ciğerlioğlu ile orman yangınlarını ve şehir içi ağaçlandırma çalışmaları hakkında konuştuk.

A+A-

Karma Orman yöntemi ile çam ağaçlarının yanı sıra yapraklı türlerinde dikilerek orman yangınlarında kalıcı önlemler alınabileceğini savunan Ciğerlioğlu benzer şekilde Kahramanmaraş'ın dev bir beton yığını olduğunu da ifade ederek şehir içi ağaçlandırma çalışmalarına önem verilmesi gerektiğini savundu.

 

Kahramanmaraş'ın orman çeşitliliği konusunda karadeniz'den daha zengin olduğunu hatırlatan Orman Mühendisi Enver Ciğerlioğlu son derece kaliteli türlere ev sahipliği yapan Andırın ve Göksun bölgelerine dikkat çekti. Ciğerlioğlu,

"Kahramanmaraş çeşitliliğiyle anlamında Karadeniz'den daha zengin bir ormana sahip. Karadeniz yemyeşil olarak görünür ama biz ağacın kalitesine bakarız. Bu anlamda Kahramanmaraş 5-6 ağaç türünün bir arada bulunduğu çok zengin bir iklim çeşitliliğine sahip. Karadeniz'deki o yeşil görüntü çalı türü olduğu içindir. Andırın Göksun bölgelerimiz özellikle ağaç kalitesi konusunda karadeniz'den daha iyidir. Ancak bu farkı kimse bilmiyor.

 

Kahramanmaraşımızda iyi tüyler yetişir. Andırın Göksun taraflarında sedir ve göknar türleri, karaçam kızılçam kayı ve meşenin her türlüsü Kahramanmaraş'ta kendine yer bulur. Kahramanmaraş'ın yüzölçümü itibariyle üçte biri ormanlarla kaplıdır. Şehir merkezinden bakıldığında ahır dağı görünür ancak orası da sonradan ağaçlandırılmıştır."

 

KARMA ORMAN YÖNTEMİ İLE YANGINLAR %50 AZALABİLİR

 

Orman yangınları konusunda değerlendirmelerde bulunan Ciğerlioğlu çam ormanlarının bu noktada büyük sorun oluşturduğuna dikkat çekerek karma Orman yöntemini gidilmesi gerektiğini belirtti.

 

"Bizim ormanlarla olan sorunumuz yangınlar. Yangınların %99 insan kaynaklıdır doğal nedeni değildir. Yüzde bir ihtimalle doğal kaynaklıdır. Doğal kaynak dediğimiz şeydi şimşek çakması elektrik kaçağı yüksek gerilim hattı gibi nedenlerdir fakat ihtimali çok düşüktür.

Karışık orman türü dediğimiz çeşitli ağaçlar dikildiği zaman orman yangınları %50 oranında azalacaktır. Zaten dikkat ederseniz tüm yanan ormanlar çam ormanlarıdır. Çok kolay yanan bir türdür. Halbuki çam ağaçlarının yanına çevresine yapraklı türler diksek hem yangın yayılmaz hem de söndürmede büyük kolaylık sağlar. Kızılçam ormanlarında yangın başladığı zaman önüne alamayacağınız şekilde hızla yayılır özellikle de rüzgar gibi etkenler de göz önüne alınırsa kontrol altına almak çok zordur. Ağaçlandırma çalışmalarında çam tercih edilmesinin nedeni eskiden endüstriyel olarak çok fazla kullanılması ydı fakat artık bu yöntem tercih edilmiyor. Dolayısıyla da ağaçlandırma çalışmaları yapılırken çama sadık kalmanın bir amacı kalmadı. Rahatlıkla bir kademe oluşturularak yapraklı turlar çoğaltılabilir. Zaten Allah'ın sanatına baktığınız zaman doğal ormanlarda bir kademe görürsünüz. Bir dağa bakarsanız engin ve orta kısımlarda yapraklı türler zirveye doğru çam türleri vardır. Bizler de ağaçlandırma çalışmaları yaparken doğaya bakmalıyız. Orman meyveli ağaçlar dikebiliriz kestane fıstık çamı gibi.

 

Ayrıca bu yangınlar bize çok pahalıya mal oluyor. Maddi olarak düşünmeyin bir ağacın yetişmesi ile ömrünü tamamlaması ve kesilmesi arasındaki süre 70 yıldır. Ve bir yangın olduğunda ayırmaksızın hepsi kül oluyor. Bu pencereden bakar mısınız yangınlardan dolayı oluşan hasarın hesabı çok güç. Elbette bir hesap yapılır ancak bakılması gereken yer 70 yıllık bir emeğin bir anda yanıp kül olması asıl üzülmemiz gereken noktadır."

 

BELEDİYELER İMAR PLANI HAZIRLARKEN AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARINA BÜYÜK ÖNEM VERMELİ

Şehir içi ağaçlandırma çalışmalarının önemine değinen Ciğerlioğlu Kahramanmaraş'ın bir beton yığınından ibaret olduğunu belirterek bu konuda eleştirilerde bulundu.

 

 

"Kahramanmaraş'a şehir dışından gelen bir kişi baktığı zaman bir beton yığınından başka bir şey göremez. Uydu fotoğraflarından bakın yine aynı. Yalnızca mezarlığın olduğu bölge de yeşillik ve ağaç var. Şehrin kalan kısmı tamamen beton. Ayrıca şehrin merkezinde Şelale Park Çay bahçesi haricinde yine hiç ağaçlık bir bölge yok. Bu örneklerin çoğalması lazım. Yine orman yangınları ile bağlantılı olarak eğer ormanları şehrin içine taşırsanız orman yangını sorunundan da tamamen kurtulmuş olursunuz. Çünkü dağlarda kontrol zordur. Ama şehir içerisinde hemen müdahale edilebilir.

 

 

Orman konusunda elbette vatandaşı bilinçlendirmek çok önemli ancak bu konu kimsenin umurunda değil herkes rant elde etme peşinde. Örneğin belediyeler imar planı hazırlarken orman ve ağaçlandırma konusunu büyük hassasiyet göstermelidir. Bu konuda biz orman mühendislerinden destek alınabilir fakat hiçbir toplantıya çağırılmıyoruz.

 

Mesela Kahramanmaraş'ın güneyinden Adana yolu istikametine doğru yol boyu ağaçlandırma çalışmaları var. Palmiye dikilmiş. Palmiye Kahramanmaraş'ta doğal olarak yetişmez. Dekoratif amaçlı da düşünemezsiniz. Anayol istikametine dikilen ağaçların amacı egzoz gazını emisyon etmektir. Bu amaçla da bu görevi yapabilecek ağaç türleri dikilmelidir. Fakat bu konuya dikkat edilmiyor. Selvi dikilebilir. Hem dekoratif anlamda güzel bir görüntü sunar hem de yoğun egzoz gazı emer. Akasya dikilebilir. Dolayısıyla Palmiye hem çok pahalı bir türdür hem de doğal yaşam alanı değildir. Ayrıca emisyon gücü son derece zayıftır. En önemlisi de belediyeler bu tür önemli meseleler için ne bizden ne de kurumdan fikir almazlar."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.