1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kahramanmaraş'ın önü yıllardır açılmıyor
Kahramanmaraş'ın önü yıllardır açılmıyor

Kahramanmaraş'ın önü yıllardır açılmıyor

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Kahramanmaraş ekonomisi ve yatırımları değerlendiren Aycan, yeni yatırımların ve mevcut olanların en verimli şekilde kullanılması gerektiğini söyledi.

A+A-

Kahramanmaraş'ın Tekstil ve Çelik sektöründe Türkiye ve dünya çapında iddialı bir konumda olduğuna dikkat çeken Kahramanmaraş Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Sefer Aycan daha fazla daha farklı üretim yaparak dünya ile rekabet edebilmemiz gerektiğini söyledi.

"Kahramanmaraş'ın ekonomisinin en büyük sorunu sanayi arazisi. Organize sanayi bölgelerinde yer sıkıntısı yaşanıyor. Büyüyelim derken arsa sorunu karşımıza çıkıyor. Kurulması planlanan organize sanayi bölgeleri var fakat bir türlü halledilemeyen sorunlarla boğuşuyoruz. Yatırımcılarımız için daha cazip yerler oluşturmamız lazım bunun için de bir an önce bu sorunlardan kurtulmamız lazım. Biz kendi sermayemizle de iş yapmak istesek dışarıdan yatırımcı da çekmek istesek önce bir cazibe merkezi haline gelmeliyiz. Dünyada da bu işler böyle oluyor. Bu işleri kolaylaştırmak lazım fakat yıllardır bu konularda Kahramanmaraş'ın önü açılmıyor.

Elbette burada herkesin elini taşın altına koyması lazım. Her şeyi devletten beklemek bir çözüm değil. Belki bir kooperatif, belki de sanayiciler kendileri bir araya gelerek birlik oluşturmalılar. Çünkü şehrimiz tıkandı ve sanayi bölgelerimizde yatırım yapacak yer kalmadı.  Belki Türkoğlu bölgesini konuşmalıyız. Zira diğer bölgelerimize nazaran daha uygun bir alan.

90'lı yıllarda ekonomik olarak yaptığımız o atılımlar gibi bir hamleye ihtiyacımız var. Bu hamlede büyümeye yönelik adımlar kendini göstermeli. Kahramanmaraş tekstilde ve çelikte hem Türkiye hem de dünya çapında iddialı. Bu iddiayı sürdürmemiz gerekiyor. Daha çok üretmeliyiz daha farklı üretmemiz ve ürettiğimiz ürün ile de rekabet edebilmemiz lazım. Tüm dünyanın içinde olduğu bir yarış var. Yarışın dışında kalmamak gerekiyor."

VATANDAŞ DEVLETİN TEŞVİKLERİNİ DOĞRU KULLANMALI

KOBİ'lerin Türkiye'nin toplam sanayi üretiminin %95'ine denk geldiğini ifade eden Aycan, kuyumculuk hayvancılık ve tarımsal üretim sektörleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"KOBİ'lerin Türkiye'nin istihdam açısından direkleridir. Adeta bir milli seferberlik olarak KOBİ'lerin yaşadığı sorunlarla ilgilenilmeli ve çözümler üretilmelidir. Çünkü küçük ve orta ölçekli sanayi kuruluşları Türkiye'nin toplam sanayi üretiminin %95'ine tekabül etmekte. Bu seviyede çok iyi iş yapan şirketler var. Kuyumcular bunlara örnek verilebilir. Kuyumcular için ciddi bir hizmet hayata geçirildi. Çok güzel bir pasaj ya da işhanı olarak tarif edebileceğimiz Kuyumcukent yapıldı. Hem üretim hem pazarlama açısından son derece olumlu bir hizmettir.

Hayvancılık tarafında ciddi gelişmeler var. Özel ile Elbistan ve Göksun tarafındaki girişimcilerimiz bayağı potansiyeli olan yerler. Elbistan'da hayvan organize sanayi Bölgesi hamlesi var ki onu da çok doğru buluyorum. Kahramanmaraş aynı zamanda iyi bir tarım şehridir. Tarımsal üretimin artırılması gerektiğini düşünüyorum. Baktığımız zaman seracılığın arttığını görüyoruz ki olmadığından şikayetçiydik. Seracılığın artmış olması bizi memnun ediyor. Tarım ürünleri tarafında zeytin ve pamuk üretimi hayvancılıkla birleştiğinde tüm alanlarda geliştirmek gerekiyor. Devlet elinden geleni yapıyor fakat olmadık sıkıntılar da yaşanıyor. Pandemi süreci yaşanmasına rağmen devlet teşvikleri desteklerle kredilerle üretimi devam ettirmeye çalışıyor. Bence vatandaşın da bu teşvikleri doğru kullanarak üretimi arttırması lazım. Elbette sadece üretim değil pazarlamanın da düzgün yapılması gerekiyor. Satışında iyi bir planlama dahilinde yapılması gerekiyor."

Kahramanmaraş'ın madenleri ne dikkat çeken Aycan çok ciddi bakır madenlerinin iş ettirmeden bakımsız halde durduğuna dikkat çekerek özel sektörün bu alanlarla ilgilenmesi gerektiğini savundu.

"Kahramanmaraş linyit kömür gibi madenler açısından da zengin bir şehir. Bu madenleri kamunun çıkarması bekleniyor herkes tarafından fakat aynı bölgede Bakır madeni de var. Bu madenleri işletilmiyor. Afşin Elbistan kömür yataklarının çok büyük bir rezervi var. Şu anda a ve b üniteleri var. Uzun vadede c ve d üniteleri de yapılacak. Hatta bu yataklardan bir kısmını özel sektöre devretme planları yapılıyor. Bununla ilgili ÇED raporu var. O beri aynı zamanda önemli bir tarım bölgesi. Bölgelerin sınırları oluşturulmalı. Nerede madencilik yapacağız nerede tarım yapacağız. Her ne kadar Yeni sanayi bölgeleri için arazi ihtiyacımız var ise bir yandanda var olan işletmelerinde düzgün planlanarak işlettirmeye devam edilmesi lazım."

“GÖRÜŞ VE ÖNERİLERDE DESTEK OLURUM AMA YAPMAK AK PARTİ'NİN İŞİ”

AK Parti-MHP ilişkisi hakkında konuşan Aycan millete hizmet noktasında her türlü görüş öneri paylaşımında bulunacağına dikkat çekerek fakat icra makamının AK Partide olduğu unutulmasın dedi.

"Biz AK partili yaptığımız ittifakı hem seçim hem de sistem ittifak olarak görüyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin oluşturulmasında Cumhur ittifakı işbirliği var. Bu sistemi iki parti birlikte kurdu. Şu anda da birlikte hareket ediyoruz. Sayın genel başkanımızın ifadesi ile bu ittifak 2023 yılına kadar da sürecek. Biz hükümet değiliz koalisyonun değiliz ve ülke yönetimi de  bir ortaklığımız yok. Elbette yasama sürecinde destek veriyoruz fakat hükümetin yöneten AK Parti. Bu açıdan baktığınız zaman ben bir muhalefet partisi üyesiyim. Önerilerimizi tekliflerimizi söyleriz, takip ederiz, vatandaştan bize gelen sorunları aktarırız ama bunu hayata geçirmek AK Parti'nin sorumluluğunda. Hem hükümet hem de yerel yönetimler açısından baktığınız zaman icra makamı onlar. Ben ne zaman çağırılırsam giderim. Görüş ve önerilerimi söylerim. Zaten ticaret ve sanayi odalarını STK ları ve esnaf odalarını ziyaret ediyorum. Bu ziyaretlerde oluşan talepleri Meclise taşıyorum. Milliyetçi hareket partisi milletvekili olarak takipçisi de oluyorum."

BÜYÜKŞEHİR YASASI GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Büyükşehir yasasının çeşitli sorunlara neden olduğunu belirten Aycan, özellikle kırsal bölgelerde ki vatandaşlara hizmet götürülemedigi büyük şehirlerin daha fazla ödenek aldığı fakat ödeneklerin hakça dağıtılmadığı noktasında zaten yeniden bir düzenlemeye gidileceğini ifade etti.

“Büyükşehir yasası olayına sadece Kahramanmaraş özelinde bakmamak lazım. Evet bazı sıkıntılar yaşanıyor. Hizmet götürme de sıkıntı yaşanıyor. Kahramanmaraş coğrafi olarak da büyük bir şehir. Bir hizmet götürmek için düşünün ki Nurhak'a  gideceksiniz. İki buçuk saat gidiş iki buçuk saat dönüş 5 saat. Özellikle kırsal alanlara hizmet götürülmesinde sorun var. Evet Büyükşehir olarak ödenekten daha fazla pay alınabiliyor fakat bu ayın dağıtılmasında hizmet olarak götürülmesinde sorun yaşanıyor. Aslında Büyükşehir yasası şu an yeniden gözden geçiriliyor. Zaten yalnızca Kahramanmaraş değil diğer Büyük şehirlerde kırsala hizmet götürme konusunda sorun yaşıyorlar. Oralara hizmet götürmek daha fazla maliyeti olabilir fakat orada yaşayan insanlar kurumsal bir kimliğin altında sahip çıkılmalı. Belki büyükşehirlerde belde dediğimiz kırsal alanın yoğun nüfuslu yerlerin de belediye büroları açılmalı. Paylaşım açısından yetki düzenlemeleri yapılabilir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.