1. HABERLER

  2. KAHRAMANMARAŞ

  3. GÜNCEL

  4. KAHRAMANMARAŞ’IN ASIL SORUNU İMAR PLANLARI
KAHRAMANMARAŞ’IN ASIL SORUNU İMAR PLANLARI

KAHRAMANMARAŞ’IN ASIL SORUNU İMAR PLANLARI

Her nerede yaşıyorsanız caddeye çıkıp baktığınızda aynı kirliliği görürsünüz. Karmakarışık tabelalar, totem denilen dev reklam panoları, dükkan önü teşhir ve depolama manzaraları… Bu manzaradan kurtulmanın yollarını Mimar Dilara Yönder Baltacı ile konuştu

A+A-

Her nerede yaşıyorsanız caddeye çıkıp baktığınızda aynı kirliliği görürsünüz. Karmakarışık tabelalar, totem denilen dev reklam panoları, dükkan önü teşhir ve depolama manzaraları… Bu manzaradan kurtulmanın yollarını Mimar Dilara Yönder Baltacı ile konuştuk.

whatsapp-image-2022-08-04-at-11-51-41.jpeg

Kahramanmaraş’ın caddelerinde sokaklarında gezerken ister istemez düzensizlik başı bozukluk göze çarpıyor. Bu rahatsız edici bir manzara mıdır? Bu normal midir? Bir şehirde bir standart olmalı mı? Kent estetiği konusunda şehrimizi nasıl görüyorsunuz?

 

“Bu elbette çok rahatsız edici bir manzara. Her şehirde aslında bunların belli standartları ve bunları kontrol eden mekanizmalar var. Ama bizim şehrimizde büyük bir yoksunluk var. Çünkü belediyemizde ki Kent Estetiği Kurulumuz isim olarak var ama aktif bir çalışması yok. Maalesef kurul üyeleri mevcut değil. Kurul üyelerinin mevcut olmadığını şuradan biliyoruz; Çünkü Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi olarak STK'lardan da kurula üye bulundurulması gerekiyor. Ama bize böyle talep gelmediğinden ötürü kurulun aktif olarak çalışmadığına eminiz. Eğer bu kurul çalışsaydı şehirde ne değişiklikler olurdu? Mesela insanlar istediği büyüklükte renkte tabelalar asamayabilirlerdi. Bina cephelerine istedikleri gibi yapamayabilirlerdi. Bir düzen, bir intizam gelirdi şehre. Bu tabi bir estetik sağlardı.

Mesela bu işyerlerinin önlerindeki çıkma olayları. Bakıyorsunuz caddede giderken biri 5 metre 10 metre kaldırımı tamamen kapatmış ve önüne gelmişken bir sonraki işyerinde böyle bir durum yok. Bu durum bir sonraki işyerine de haksızlık oluyor. İşyerinin önü kapanıyor hem de estetik açıdan da çok çirkin bir durum oluyor. Yani bütün binalar böyle kambur olmuş gibi önlerinde yapılar oluşuyor. Bu durum gerçekten göz tırmalıyor.

Kahramanmaraş'ta insanlar çok içeride yaşayan bir toplum. Yani yeniliğe fazla açık değiller. Bu yüzden eski düzen insanların büyük bir kısmını rahatsız etmiyor.”

 

Sanırım kimseden böyle bir talepte gelmiyor. Farz edelim ki belediye işletmelere böyle bir zorunluluk getirdi. Halk olarak belediyenin arkasında durmak desteklemek gerekiyor. Dönüşüm gerektiğinde kamuoyu baskısı yaparak belediyeyi cesaretlendirerek ‘kuralları uygula’ demeliyiz.

Hiçbir belediye iş yerlerine sıkıntı çıkartmak istemez. Çünkü sonuçta belediyeler oy ile oraya gelen kurumlar olduğu için halkı memnun etme konusu çok önemli. Yani çok müdahale etmek istemiyorlar. Sonuç olarak bu tip durumlara çok ciddi şikayet almadığı sürece bir belediye kolay kolay vatandaşı ile karşı karşıya gelmek istemez.

Yani siz bir belediye başkanı olduğunuzu düşünün. Siz ister misiniz durduk yere kimsede rahatsız olmuyor iken neden gelipte insanların işlerini zorlaştıracaksınız.

whatsapp-image-2022-08-04-at-12-09-23-1.jpeg

Mesela çarşı bölgesinde kapalı çarşı ve Kapalıçarşı'nın önündeki alanda bir cephe çalışması yapıldı. Çok da güzel oldu. Orada hem tarihi bir aks oluşturuldu, Tarih canlandırıldı hem de tabelalara belli standartlar, cephelere belli standartlar getirildi. Ne kadar hoş bir görüntü oldu. Eskiye ile kıyaslarsanız arada çok ciddi bir fark var aslında.

Bu konuyu şöyle ikiye ayırabiliriz; Tarihi mekanlarda ve yeni yapı, yaşam alanlarında. Bunu tarihi mekanlarda yapıyoruz zaten. Belediyelerin bu konuda gerçekten ciddi çalışmaları var. Hoşumuza da gidiyor. Bir şekilde tarihi korumaya, öğrenmeye başladık. Bu şehirde kıymetini bilmeye başladık. Çünkü kesinlikle böyle bir düşünce yapısı yoktu. Ama yeni yerleşim yerlerinde özellikle bu Onikişubat bölgesinde çok hızlı ilerleyen ve kontrol edilemeyen büyüme sonucu bu örnekler çıkıyor karşımıza maalesef. Bunun da önlemlerinin alınması gerektiğini düşünüyorum.

whatsapp-image-2022-08-04-at-12-09-23.jpeg

Tek tip tabela ve evlerin dış cephelerine standart getirilmesi çözüm olur mu?

Bu uygulamalar genelde daha butik, küçük yerlerdeki düzenli imarı olan yerlerde sevimli, güzel görünebiliyor. Ama bizim gibi 10 kat 15 kat izin verilmiş büyük şehirlerde yapılabilir bir uygulama olduğunu ben düşünmüyorum. Sadece şu şekilde olabilir belli sınırlar yani mesela Kahramanmaraş dış cephe için, aynı şey geçerli. Bakın eczaneler de bir standart var. Eczanelerin mesela dikkat ettiyseniz tabelalarının hepsi standarttır. Bunu Eczacılar Odası bu şekilde olmasına karar veriyor. Eczacılar kurumsal işyerleri olduğu için böyle bir intizam oluşturulabilir. Ama mesela butik olsun, market olsun bunlar da bu şekilde bir uygulama yok. Tamamen özgürler. Bunlara getirilebilir mi? Getirilmesi çok zor aslında. Tabelalar için Türkiye'de hiçbir yerde de böyle bir uygulama yok. Sadece bu totem dedikleri, dev reklam panoları, cadde kenarında olanlar için belli sınırlamaları var. Ona da çok uyulduğu söylenemez zaten. Ve çok rahatsız edici görüntüler oluşturulabiliyor. Çevre yollarında falan belki anlarım ama ana cadde, yani şehrin göbeğindeki caddelerde bu kadar büyük totemlere ihtiyacımız var mı? Biraz daha kontrol altına alınması gereken bir durum tabii ki. Ama dış cepheler için dediğim gibi tek bir renk ya da belli bir düzen çok zor ama bir düzen getirilebilir.

 

Düzen derken neyi kast ettiğimizde önemli. Sizi orada rahatsız eden tek şey renkler mi? Bence renkten ziyade kat sayısı çok önemli. Düzen diyince benim aklıma hep kat sayısı geliyor. Düşünsenize dört katlı bir bina var. Yanında 8 katlı, onun yanında 15 katlı bir bina var aynı cadde üzerinde. Bu bir görüntü kirliliği benim için. Tamamen şehir dokusuna ihanet ediyorsunuz. Bir binanın krem, bir binanın pembe olması belki yan yana o kadar gözünüzü tırmalamaz ama işte birinin her katta 4 daire olması birinin ince uzun olması beni rahatsız ediyor. Bu da işte imar planlarında ki uygulamalardan dolayı oluşuyor. Mesela belediyeler şehirlerin imar planları üzerinde istedikleri uygulamaları yapabiliyorlar. Bu uygulamalar belli bir düzen içerisinde olmadığı için bir süre sonra birbirinden çok farklı binalar görebiliyoruz yan yana.

 

Düzenli bir şehir mümkün değil mi? Artık geri dönülemez bir noktada mıyız?

Kahramanmaraş henüz çok küçük ama hızla büyümekte olan bir şehir. Bu nasıl düzene girebilir?

Şu anda yerleşik hayata geçtiğimiz bölgelerde artık bu çok zor. Ama mesela yeni imara açılacak bölgelerde tabi ki eğer yöneticiler isterse bu düzenler oluşturulabilir.

Mesela tevhit şartlarının değiştirilmesi lazım. Ben istediğim bir  ada içerisindeki iki parseli istediğim durumda birleştirebiliyorum. Birleştirip iş yapabiliyorum. Birleştirmeden de inşaat yapabiliyorum. Tüm adaya da inşaat yapabiliyorum. İşte bu durum biraz daha değiştirilmeli. Mesela, Ya bir adanın tamamına site şeklinde yapılıp ya tek tek yapılabilir. Yani bir düzenin oluşturulması için temelden bir dokunuş gerekiyor. Yani belli arazileriniz aynı büyüklükte olursa ona göre binalar çıkacaktır ve belli bir düzen oluşacaktır ister istemez. Ya da şöyle düşünün, Aynı cadde üzerinde, üzerinde bir binanın altında işyeri var, diğer binada yok.. duvar görüyorsunuz. Ya da bir ara caddeyi geçin, bir arka caddeye geçin. Bir yer de iş yeri var, bir yer de yok, işyerlerinin çoğu boş. Bu şekilde mesela ara caddeler görüyorsunuz. Yani bir cadde üzerinde ya işyeri yapma şartı olmalı ya da olmamalı diye düşünüyorum. Yani bir caddeye imar veriyorsanız ya iş yeri şartı koyulmalı ya koyulmamalı ve bu bundan 20 sene sonra değişmemeli. Yani 20 sene sonra tekrar kentsel dönüşüm ve oraya gelip hiçbir binanın altında işyeri yokken siz yeni yaptığınız işte artık cadde canlandı, daha işlevsel bir yer oldu diye işyeri yaparsanız düzensizlik kaçınılmaz olur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.