1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hızlı zengin olma hevesi ile uzun vadeli plan yapılmıyor
Hızlı zengin olma hevesi ile uzun vadeli plan yapılmıyor

Hızlı zengin olma hevesi ile uzun vadeli plan yapılmıyor

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Efendi Tekiş Kahramanmaraş'taki küçük orta ve büyük çaplı işletmelerin ticari hayatlarında yapmış oldukları hatalar üzerine gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Tekiş,'Eğer teknolojiye ayak uydurmazlarsa oldukları...

A+A-

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Efendi Tekiş Kahramanmaraş'taki küçük orta ve büyük çaplı işletmelerin ticari hayatlarında yapmış oldukları hatalar üzerine gazetemize değerlendirmelerde bulundu.

Tekiş,'Eğer teknolojiye ayak uydurmazlarsa oldukları yerde kalırlar' diyerek işletmeleri uyardı.

 

Gelişen ve değişen dünya şartları içerisinde işletmelerin kendilerine yer bulabilmesi için teknolojiye ayak uydurmak gerektiğini savunan Mali Müşavir Efendi Tekiş 25 yıllık tecrübesi ışığında Kahramanmaraş'ta ki işletmeleri değerlendirdi.

 

İşletmecilerin genel olarak hızlıca zengin olma hevesi ile uzun vadeli plan yapmadığına dikkat çeken Tekiş şu tespitlerde bulundu;

 

Kanuni olarak her işletme bir muhasebeciye bağlı olarak gelirlerine devlete beyan etmek zorunda. İşletmeler bünyelerinde bir muhasebeci çalıştırarak işlerini daha kolay takip edebilirler.

 

Öncelikle işletmelerimiz ve girişimcilerimiz bir anda zengin olayım hevesi ile uzun vadeli plan yapmaksızın iş yapmaya çalışıyorlar. Girişimcilerimiz teknolojiden uzak. Defalarca göstermiş olmamıza rağmen hala e arşiv-e-fatura kesemeyen işletmeler var. Teknolojiye ayak uydurmaz ve kendilerini geliştirmezlerse oldukları yerde kalırlar.

 

Ayrıca orta büyüklükteki işletmelerin kurumsallaşmaları gerekiyor. Bunu da bir işletme müdürü ve bir muhasebe müdürü ile halledebilirler. Daha önceleri bir mükellefimize kurumsallaşması konusunda yaptığımız baskılar neticesinde başarıya ulaşmıştık ve kendisi işletmesini kurumsal bir yapıya dönüştürdü. Kurumsal çalışmanın ne kadar kolay ve verimli olduğunun birçok canlı şahidi var.

 

Özellikle işletmeler iyi bir Muhasebeci ile çalışmayı erteliyorlar oysa Bir muhasebeci işletmenin kara kutusu dur. İyi bir hesap kitabı ile işletme önünü görebilir. Bir işletme büyümek ve kalkınmak istiyorsa mali müşavirine bağlı olarak bünyesinde iyi bir Muhasebeci ile çalışmalıdır.

 

Burada tabii asıl problem mali müşavirine bağlı olarak bünyesinde çalıştırmış olduğu muhasebeciye ödenecek maaşı çok görmemek gerek Tabii orta ve büyük işletmeler için konuşuyorum. Bu maaşı verdiğiniz zaman o muhasebeci sizin sağlam adımlar atabilmeniz ve önünüzü görmenizi sağlar. Aynı zamanda iyi bir işletme müdürü ile de desteklenirse markalaşıp büyümemeniz için hiçbir neden kalmaz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.