1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. “HERKES AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZATMALI”
“HERKES AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZATMALI”

“HERKES AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZATMALI”

İZOMİR Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yaşar, Diriliş Haber youtube kanalında yayınlanan ‘Erkan Kiraz’la Şehrin Gündemi’ programında konuştu. Yapı malzemesi ve inşaat sektörünün 2021 yılını değerlendiren Yaşar, 2022 yılından umutlu olduklarını ifade etti.

A+A-

İZOMİR Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yaşar, Diriliş Haber youtube kanalında yayınlanan ‘Erkan Kiraz’la Şehrin Gündemi’ programında konuştu. Yapı malzemesi ve inşaat sektörünün 2021 yılını değerlendiren Yaşar, 2022 yılından umutlu olduklarını ifade etti.

Diriliş Haber Genel Koordinatörü Ali Erkan Kiraz’ın sorularını yanıtlayan İZOMİR Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yaşar, 2021 yılında sektörün önünün açıldığını ancak fiyatların istikrarlı olmamasının üzücü olduğunu ifade etti. Yaşar: “Dünya’da ve ülkemizde olup bitenleri yok sayamayız. Bizim ülkemiz için hem sevindiren hem de üzdüren olaylar oldu. Sevindiren olaylar tüm dünya sıkıntı çekerken biz üretim yaptık, satışlar yaptık, inşaatlarımız yükseldi. Daha önceki 2020 pandemisinden sonraki sektörün açılması ile birlikte müthiş işler yaptık, büyüdük. Üzücü kısmı ise fiyatların istikrarlı olmaması tüm dünyadaki tedarik zincirlerin sıkıntılı olması hasebiyle, bizim ülkemizde malzemede, tedarikte, ham maddede, enerjide, lojistikte, bir sıkıntı çekmedik ancak kurun yükselmesi ihracatımızın dışarıya yönelik çok yüksek olması iç piyasada bizleri biraz zorladı. Fiyatlar yükseldi bu konuda biraz sıkıntı çektik ama sonuç itibarı ile genelde ben bardağın dolu tarafından bakan birisiyim. Olmaması kötüydü ama elhamdülillah her şey var. Üretmek isteyen üretebildi almak isteyen alabildi satmak isteyen satabildi olmaması kötüydü öyle bir şey de olmadı. Sıkıntılarımız da oldu bizler inançlı insanlarız iyi niyetlerle ya da niyetleri düzelterek bu işlerin hepsinin üstesinden geleceğimize inanıyorum.”

“İNŞAAT SEKTÖRÜNE 3-4 YILDA BİR RÜZGAR UĞRAR”

 İnşaat ve yapı sektörünün sık sık krizlerle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Zafer Yaşar şunları dile getirdi: “Bizim yapı sektörü, inşaat gayrimenkul sektörü ülkemizde 3 4 yılda bir rüzgar gelir alır götürür. Bu rüzgar 2018’deki krizde kesilmişti. Bir büyüğümüz parayı fareye benzetti para ürkek olur dedi. Risk gördüğü zaman hemen deliğe kaçar. Delikten de peyniri gördüğü zaman çıkar dedi. Hakikaten 2018’de inşaatçı enflasyonunu yaşadıktan sonra 2020’de para peyniri gördü ve dışarı çıktı. 2020 ve 2021’de çok büyük inşaatlar oldu. Onun için bizim sektörde dalga 2 3 yılda gelir ve gider. Bu dalga çok güzel geldi ve gidiyor. 2022’de bu kurun ve enflasyonun stabil hale gelmesi ile bunun daha uzun süreceği düşüncesindeyim. Onun için bizim sektörde bazen gelir ve gider. Firmalar azaldı dürüstler ve sermayesi olanlar ayakta kaldı. Şu an inşaat yapan bütün firmalarımız güzel insanlar, kurumsal insanlar aralarında kötü niyetli kimse kalmadı. Onun için şu an hepsine güvenebiliriz. Bu anlamda sektör güzel oldu.

Cumhurbaşkanımız nasıl bu kurun üzerindeki köpüğü alacağız dedi. Şu an her şeyin üzerinde köpük olduğunu düşünüyorum. O köpüklerin gideceğini ve aşağıya düşmeyeceğini söyleyebiliriz. Bundan sonra en azından enflasyon yükselmeyeceğine ve artışın olmayacağını ön görebiliyorum çünkü dünyada olup bitenleri yok sayamayız. Enerjideki, lojistikteki, tedarik zincirlerin zorlaşmasındaki bunları hesaba kattığımızda her hangi bir düşüş beklemiyorum ama çok bir yükselmede beklemiyorum.”

İZOMİR NEDİR? NE İŞ YAPAR?

Zafer Yaşar programda İZOMİR’in hikayesini de anlattı: “2012 yılında biz 3 ortaklı Ali Özdemir, Adem Özdemir ve Zafer Yaşar olarak bu firmayı kurduk. Kuruluş amacımız ülkemizdeki birçok binanın yalıtımsız olduğunu, Türkiye’de sadece %8’inin manto yalıtım olduğunu, Türkiye’nin %92’sinin bizim müşterimiz olduğunu düşünerek. Bir yalıtım firması olarak kurduk. İZOMİR izalosyondan geliyor. Müşterilerimizin teveçcülü ile demir, beton, çimento, alçı, alçı ban, taş yünü, demir yünü, dekor malzemeleri ve parke gibi ürünleri satan firmayız. Kahramanmaraş’ta iyi bir yerlere geldik 5000 metrekare kapalı alanda hizmet veriyoruz. En iyi yerimiz ise kurumsal bir firmayız. Özellikle ben araştırma ve girişimcilik ruhumdan dolayı ben yenilikleri seven birisiyim. Her yıl yeni çıkan ürünleri Kahramanmaraş’a getirmeyi severim. Birçok yeni ürünlerimiz var hatta bunların beraberinde artık tüm Kahramanmaraş dünyaya ve başka ülkelere malzeme üretiyordu. Başka firmalar marka yapıştırıp diğer ülkelerde satıyordu. Bende bunu tersine çevirmek istedim şimdi ben İstanbul’da büyük firmalara üretim yapıp ben satıyorum. Şu anda Türkiye’nin en büyük yapı sektöründeki üreticilerine İZOMİR isminde ve İZOMİR baskılı üretim yaptırıyorum inşallah kendimizde üretmeye nasip eder.”

“KARAMSAR DEĞİLİM”

2022 yılında sektörde daralma olacağını söyleyen Yaşar: “2022’de sektörün biraz yavaşlayacağını ve tüm firmalarımızın ayağını yorganına göre uzatacaklarını düşünüyorum ama önümüzün açık olduğunu bunun kısa süreli olacağını düşünüyorum. 2022’de kendim de temkinli olmayı, ayağımı yorganıma göre uzatmayı ve duruma göre pozisyon almayı istiyorum ama karamsar değilim çünkü önümüzde hiçbir ham maddede, lojistikte, enerjide dünyaya açılmamıza hiçbir engel yok.

20 Aralık’tı Cumhurbaşkanımız kurla ilgili bir müdahale ettiler. O gün itibarı ile müthiş gelişmeler oldu. Bir de kredilerin düştüğünü hesap edersek birçok satılan dairenin sahibi bekliyor. Kredilerden dolayı girişemiyorlar. Ben kredilerinde düştüğünde bütün bu malzemelerin biteceğini hatta şu anda mevcut üretimin Kahramanmaraş’a da yetmeyeceğini düşünüyorum.

Tüm iş adamlarımız, iş insanlarımız, inşaatçılarımız ve herkes ayağını yorganına göre uzatırsa kimseye zarar vermemiş olurlar ve kendileri de zarar görmemiş olurlar.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.