1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Her insan bir kader mahkumu olabilir
Her insan bir kader mahkumu olabilir

Her insan bir kader mahkumu olabilir

Kahramanmaraş Hükümlü, Tutuklu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatih Akpınar ile dernek faaliyetleri kapsamında konuştuk.

A+A-

Derneğin kuruluş amacının ceza infaz kurumlarında barındırılan hükümlü ve tutuklunun ailesine ve çocuklarına maddi veya manevi destek vermek, cezaevinden tahliye olmuş bir kişiyi tekrar topluma nasıl kazandırabiliriz bilinciyle hareket edip, bu insanlara faydalı olmak şeklinde tarif eden Akpınar, ‘Her insan bir kader mahkumu olabilir’ dedi.

Kahramanmaraş Hükümlü, Tutuklu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatih Akpınar gazetemize özel yaptığı açıklamalarda bulundu. Kahramanmaraş imam hatip mezunu evli,2 çocuk babasıyım olan Akpınar aynı zamanda Anavatan partisi Kahramanmaraş İl başkanı. Geçmişte bir müddet ceza infaz kurumlarında kaldığını ifade eden Akpınar inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir iş insanı.

Dernek faaliyetleri ile ilgili olarak bilgi veren Akpınar,

“Derneğimiz Kahramanmaraş ilinde bulunan Aksu Kapalı cezaevi, Türkoğlu ilçesinde bulunan L1 ve L2 kapalı cezaevleri, Türkoğlu ilçesinde bulunan Açık cezaevi ve Elbistan ilçemizde bulunan Kapalı cezaevinde bulunan tüm tutuklu ve hükümlülere gerektiğinde maddi, gerektiğinde manevi, gerektiğinde hukuki destek sağlayacak, tamamıyla yardım ve dayanışma üzerine kurulu bir sivil toplum kuruluşudur” dedi.

 KİME, NASIL VE NEREDE YARDIM VE DAYANIŞMADA BULUNACAKTIR?

Derneğin işleyişi hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Akpınar, Tutuklu ve hükümlünün bazı hakları olduğunu belirterek şöyle konuştu:  “Kahramanmaraş ilinde bulunan tüm ilçelerde bir şekilde kader mahkûmu olmuş tutuklu ve hükümlülere, ailelerine, akrabalarına gerektiğinde cezaevlerine servis tutup aileleri taşıyarak, gerektiğinde içerde maddi durumu zayıf olan tutuklu ve hükümlülere maddi destek sağlıyoruz. Cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülere sportif, sanatsal, kültürel faaliyetlerde bulunarak yardım ve dayanışma içinde bulunuyoruz. Ayrıca derneğimizin avukatları hem cezaevinde, hem de adliyelerde tutuklu ve hükümlülere hukuki olarak yardımda bulunuyor. Tüm tutuklu ve hükümlüler yalnız olmadığını yanlarında Kahramanmaraş Hükümlü ve Tutuklu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin olduğunu bilsin.”

TUTUKLU NEDİR? HAKLARI NELERDİR?

 Tutuklama, kişi özgürlüğüne sınırlama getiren en ağır yargılama tedbiridir. Hakkındaki soruşturma veya kovuşturma devam etmekle birlikte, kaçma veya delilleri karatma şüphesi gibi nedenlerle tutukevine konularak hürriyeti kısıtlanan kişiye “tutuklu” denir. Tutukluluk, soruşturma aşamasında şüpheli veya kovuşturma aşamasında sanık hakkında uygulanan geçici bir tedbirdir. Şüpheli veya sanık, hakkında kesin hüküm olmayan, yani yargılama prosedürü devam eden kişilere denilmektedir.

TUTUKLUNUN BAZI TEMEL HAKLARI VARDIR

Tutuklunun masumiyet karinesinden yararlanma hakkı vardır. Masumiyet karinesi, hakkında kesinleşmiş bir mahkûmiyet kararı olmayan kişilerin suçsuz kabul edilmesi anlamına gelir. Tutuklunun savunma ve bir avukatın hukuki yardımından yararlanma hakkı vardır. Susma hakkı da savunma hakkının bir parçasıdır. Tutuklunun delillerin toplanmasını isteme hakkı vardır. Hakkında verilen hüküm aleyhine istinaf ve temyiz kanun yollarına başvurma hakkı vardır. Tutukluluk, sanık hakkındaki mahkûmiyet hükmünün istinaf veya temyiz incelemesinde de geçerek kesinleşmesiyle hükümlülüğe döner

HÜKÜMLÜ NEDİR?

 Hükümlü, mahkemede yapılan yargılama neticesinde hakkında verilen mahkûmiyet hükmü kesinleşen kişidir. Tutuklu ile hükümlü arasındaki temel fark, hükümlü hakkında kesinleşmiş bir ceza mahkûmiyeti kararı olması nedeniyle hükmün infazı aşamasına geçilmiş olmasıdır.

HÜKÜMLÜ HAKLARI NELERDİR?

 Hükümlü kişinin de bazı temel hakları vardır: Hükümlünün belli şartların gerçekleşmesi halinde cezanın infazını erteleme hakkı vardır. Cezaevi idaresi mahkeme kararında belirtilen hükmü infaz etmelidir. İnfaz aşamasında hükümlü hakkında mahkeme kararına ek herhangi bir yükümlülük getirilemez. Hükümlü hakkındaki hapis cezasının infazı, insan onuruna saygının korunmasını sağlayan maddî ve manevî koşullar altında çektirilmelidir (5275 sayılı İnfaz Kanunu m.6/1-b). Hükümlülerin yaşam hakları ile beden ve ruh bütünlüklerinin korunması için cezaevi idaresi tarafından her türlü koruyucu tedbirin alınması zorunludur. Hükümlü, cezaevi idaresinin veya kurullarının her türlü kararına karşı İnfaz Hâkimliğine itiraz etme hakkına sahiptir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.