1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gümrükteki eşyaya yakın takip
Gümrükteki eşyaya yakın takip

Gümrükteki eşyaya yakın takip

Bakan Tüfenkci, Eşya Takip ve Performans Değerlendirme Programı'nı kasımın ikinci haftasında uygulamaya başlayacaklarını açıkladı.

A+A-

gumrukteki_esyaya_yakin_takip_1509095274_9454.jpg

Uluslararası rekabette öne çıkabilmek için gümrük iş ve işlemlerini hızlandırmak, ihracatçının işini  kolaylaştırmak istediklerini söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent  Tüfenkci, ticarette hızın önemine dikkati çekti. Tüfenkci, hazırlıkları  tamamlanmak üzere olan "Gümrük Eşya Takip ve Performans Değerlendirme Programı"  ile ihracatta ve ithalatta işlemlerin hızlandırılacağını belirtti.

Tüfenkci, program ile gümrükteki eşyanın nerede bulunduğu, işlemlerin  hangi aşamada olduğu ve ortalama işlem sürelerinin anlık takip edilebildiğini  vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Gümrük idarelerimizin, oradaki memurlarımızın, işletme  sahiplerimizin, müşavir ve müdürlerimizin performansını da bu programla saniye  saniye ölçmüş olacağız. İhracatçı ve ithalatçımız eşyasının gümrükte nerede  olduğunu, işlemlerin hangi aşamada bulunduğunu, ortalama işlem sürelerini anlık  izleyebilecek. İlk kez bir ithalatçı ve ihracatçı, gümrük işlemlerine tabi  tutulan eşyasını baştan sona kadar takip edebilecek. Bunun için de bir internet  bağlantısı ve bir kullanıcı kodu yeterli olacak. Programı, ithalatla ve ihracatla  bağlantılı süreçler üzerine tasarladık. Böylece dış ticaret erbabımız, eşya  hareketlerini ve işlem aşamalarını kolay ve maliyetsiz,  bilgi kirliliği ve kötü  niyetli insanların suistimallerini engelleyecek şekilde doğrudan izleyebilecek."

"GÜMRÜKTE ZAMAN KAYBI VE MALİYETLER AZALACAK"

Tüfenkci, ihracat beyanname numarasını bilen bir ihracatçının programa  girerek, beyannamesinin aşamaları yanında, varsa bu beyannameye bağlı Yeni  Bilgisayarlı Transit Sistemi ve tır hareketlerini, limanlarda verilen çıkış  bildirimini veya kara sınır kapısı işlemlerini görebileceğini anlattı.

Bu noktada suistimallerin de önüne geçilmiş olacağına işaret eden  Tüfenkci, "Kasımın ikinci haftasında inşallah sistemi uygulamaya geçirmiş  olacağız. Arkadaşlarımızı o şekilde teşvik ediyoruz, uzamasını istemiyoruz." diye  konuştu.

Tüfenkci, programın ticaret erbabının dış ticarette karşı karşıya  kaldığı zaman kaybını ve maliyetlerini azaltacağını belirterek, sistem hayata  geçirildiğinde, gümrük işlem süresinde önemli düşüş sağlanacağını dile getirdi.

Güney Kore'nin bu sistemle gümrük işlemlerini 6 kat hızlandırdığına ve  yıllık 2,7 milyar dolar maliyet avantajı sağladığına dikkati çeken Tüfenkci,  Türkiye'de bu yansımanın daha fazla olacağı öngörüsünde bulundu.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.