1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Geliştirilen projeler ile üretim başarısı artacak
Geliştirilen projeler ile üretim başarısı artacak

Geliştirilen projeler ile üretim başarısı artacak

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun Kahramanmaraş’ın her dönemde üretimi öncelik haline getirdiğini vurgulayarak, “Üretimdeki başarıyı artırmak ve katma değeri yükseltmek adına sektörel projelerimiz var” dedi.

A+A-

Zabun, şehrin uluslararası işbirliğini güçlendirmek adına özel sektörde destekler verdiklerini söyledi.

Ülke ekonomisinin üst üste üç dönem küçülme yaşadığını belirten Zabun, Kahramanmaraş’ın her dönemde üretimi öncelik haline getirdiğini söyledi. Zabun açıklamalarında; “Türkiye ekonomisi üst üste üç dönem küçülme yaşadı. Ardından, Türkiye gibi güçlü bir ülkenin asla yetinmeyeceği ama en azından umutlarımızı yeşerten bir büyüme oranı ile pozitif havaya büründü. Aslında ekonomide niceliksel büyümeden çok kalkınmaya geçmenin yollarını aramalıyız. Uzun yıllardır söylediğimiz bir konu bu. Üretim ve ihracatla büyüme modeli. Kahramanmaraş bu konuda iyi bir örnek oluşturuyor. Her dönemde üretimi öncelik haline getiren bir kent Kahramanmaraş. Şimdi artık ar-ge ve tasarım konusunda da model kent olarak yoluna devam ediyor. Bu da sürdürülebilir büyüme için gerekli olan kalkınma modelini güçlendiriyor” dedi.

EN KÖTÜ GERİDE KALDI

Ekonomide en kötü günlerin geride kaldığını, toparlanma süreci içinde olduğumuzu söyleyen Serdar Zabun; “Ekonomide en kötüyü geride bıraktığımızı ve toparlanma sürecine girdiğimizi düşünüyorum. Kur atakları ile yara alan ekonomimiz, edindiği derin tecrübelerle birlikte derinliğini artırıyor.

Beklenti anketleri bunu doğruluyor. Üretim hacmine ilişkin beklentiler artış yönünde. İç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentiler ise güçlenmiş durumda. Sabit sermaye yatırım harcaması ile gelecek üç aydaki istihdamda artış bekleyenler lehine olan seyir de güçlenerek devam ediyor. Sanayideki genel seyir konusunda da iyimser beklentilerin yükseldiğini görüyoruz. Bunların tamamı yüreğimize su serpen gelişmeler ve 2020 yılı için de önemli” ifadelerini kullandı.

ÜYELERİMİZİN KAPASİTESİNİ GENİŞLETMEK İÇİN ÇALIŞTIK

KMTSO olarak2019 yılında üyelerin genel kapasitelerini genişletmek adına çalışmalar yaptıklarını belirten Zabun; “Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin kurumsal kapasitesini ve üretim, marka, ihracat kabiliyetini güçlendirmek hedefleriyle önemli çalışmalarımız oldu. Kahramanmaraş’ın üretimdeki gücünü ve rekabet yeteneğini artırmak için fuarlar düzenledik. Yerli ve yabancı katılımcılarla, şehrimizin ticaret ağlarını genişletmek için çaba sarf ettik. Ancak bundan daha önemlisi şehrimizin kültürel ve doğal zenginliklerini tanıtmak amacıyla, ülkemizin birçok ilinde gerçekleştirilen organizasyonlarda güçlü bir şekilde tanıtım faaliyetleri gerçekleştirdik. Şehrimizin en büyük ihtiyacı daha çok tanınır olmak ve turizmin gelişmesi. Bunu başarabilirsek şehrimize, ekonomimize, esnafımıza çok önemli katkıları olacak. Şehrimizin değerlerini bilinir hale getirerek zengin kültürümüzü turizm hedeflerimizle buluşturmanın gayreti içinde olduk” sözlerine yer verdi.

HEDEFİMİZ, ŞEHRİMİZ DÜNYA KENTİ OLSUN

KMTSO’nun yerel kalkınmayı geliştirme adına hedeflerini belirten Serdar Zabun, Kahramanmaraş’ı ekonomide ve üretimde dünya kenti yapma hedeflerinden bahsetti. Zabun; “Bizim hedefimiz şehrimizin rekabet gücü yüksek ve modern altyapısı ile dünya kenti olmasıdır. Bunun için gerekli olan tüm çalışmalarımızı belli bir plan çerçevesinde uyguluyoruz. Üretimdeki başarıyı artırmak ve katma değeri yükseltmek adına sektörel projelerimiz var. Her sektörün ihtiyaç ve sorunları faklı. Bunun için kimi sektörlerde ivme kazandıracak altyapı projeleri, kimi sektörlerde ise ileri düzey tasarıma yönelik çalışmalar destekleniyor. Önümüzdeki dönemde önceliklerimizin başında çevre hassasiyeti ve endüstriyel simbiyoz uygulamaları (şirketlerin birinin atığının diğeri için hammadde olduğu bir işbirliği yapısı) uygulamaları gelecek. Kahramanmaraş dünya pazarlarında güçlü bir konuma sahip. 125 ülkeye ihracat faaliyetimiz var. Bu sayı her yıl artarak devam ediyor. Bu sektörlerimizin pazarlardaki payını artırmak için yurtdışı etkinliklerimiz devam ediyor. Hedef pazar ve hedef fuar belirlemek suretiyle üyelerimizin ihracat pazarlamasında yolunu açmak için gayret gösteriyoruz. Dünyanın birçok bölgesinde önemli fuarlarda şirketlerimizin varlığı artıyor. Rekabet ve teknoloji bakımından çok güçlü ülkelerle yarış halinde olan değerli firmalarımız var. Bunu destekleyerek şehrimizin uluslararası işbirliğini güçlendiriyoruz” dedi.     

2019’DAN DAHA POZİTİF BİR YIL OLACAK

2020 yılının 2019 yılından daha pozitif bir yıl olacağını söyleyen Zabun, devam eden açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “2020 yılının bu yıldan daha pozitif bir görünümü olacağına inanıyorum. Reel kesimin ve finans dünyasının beklentileri olumlu yönde gelişmeye devam ediyor. Küresel piyasalarda, ülkeler arası siyasi çatışmaların temelinde yatan ekonomik sisteme hakim olma isteği ve bu paralelde oluşan "ticaret savaşı" gelişmeleri, 2019'da piyasaları ve ekonomik kararları etkileyen temel konular, 2020 yılında ateşine düşürerek devam edecektir. Türkiye bu süreçten en karlı şekilde çıkma politikasını geliştirerek yoluna devam edecek. Yurtiçinde enflasyon ve faiz ilişkisinin dengelenmesi adına aktif politikaların süreceğine inanıyorum. Buna ihtiyaç var. 2020 için bir büyüme tahmini yapmak zor olsa da 2019’dan daha olumlu bir yıl olacağını kestirmek mümkün”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.