1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'Emek kesimi vergide adalet bekliyor'
'Emek kesimi vergide adalet bekliyor'

'Emek kesimi vergide adalet bekliyor'

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, "MTV’de yapılacak artışın aşağı çekilmesi doğru fakat gelir vergisine ilişkin bir çalışma yapılmaması adaletsizlik" dedi.

A+A-

Açıklanan ve yeniden değerlendirilmesi gündemde olan Orta Vadeli Program hakkında Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçınyazılı açıklama yaptı.

Yalçın, "Esasen Orta Vadeli Program'daki artışların makul seviyeye çekilmesi yönünde değil, Orta Vadeli Program'daki vergi artış hamlelerinin bütünüyle geri çekilmesi gerekiyor" dedi.

Yalçın, "Bu kapsamın 2018 yılına mahsus olacağı açıklaması ile gündeme düşen bu vergi artışlarında çalışanların gelir vergisinin 3. diliminde yüzde 27 oranının 3 puan (yüzde 11) artırılarak yüzde 30’a yükseltileceği de belirtilmişti. Söz konusu artışlara dönük toplumun genelinden verilen tepkilerle örtüşecek şekilde konfederasyonumuzca 'Orta Vadeli Program Memuru Hedef Almamalı' başlığıyla tepkimizi kamuoyuna duyurmuştuk.'' dedi.

'AŞAĞI ÇEKİLME ÇALIŞMASI DOĞRU AMA YETERSİZ'

Yalçın, aynı açıklamada bu artışların yapılmasına ilişkin çalışmalara ve çabalara sessiz kalmayacaklarını ve örgütlü güçten kaynaklanan bütün imkanları kullanacaklarını da dile getirerek, ''Bizim ve toplumun verdiği bu tepkinin bir sonucu olarak yetkililerce konunun Bakanlar Kurulunda yeniden değerlendirildiği ve makul oranlara çekilmesi için Maliye Bakanlığınca çalışma yapılacağı açıklaması yapıldı. Fakat gerek bu açıklamanın, gerekse bu kapsamdaki çalışmanın MTV ile sınırlı olduğu anlaşılmaktadır. Bir başka ifadeyle aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu gelir vergisi mükelleflerinin 3. dilimde ödeyecekleri oranın yüzde 30’a yükseltilmesi iradesinden vazgeçilmediği görülmektedir. MTV’de yapılacak artışın aşağı çekilmesi çalışmasını doğru fakat yetersiz, bu çalışmanın kapsamında gelir vergisine ilişkin bir çalışma yapılmamasını ise hem adaletsizlik hem de duyarsızlık olarak görüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Açıklamasında Yalçın şu ifadelere yer verdi: 

"Esasen Orta Vadeli Program'daki artışların makul seviyeye çekilmesi yönünde değil, Orta Vadeli Program'daki vergi artış hamlelerinin bütünüyle geri çekilmesi gerekiyor. Siyasi iradenin MTV’ye dönük çalışma yapıp, gelir vergisine ilişkin adım atmamasını bir yönüyle sermayenin gelir kaybını engelleme, emeğin ise gider artışını ve gelir kaybını önemsememe olarak değerlendiriyoruz. E" 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.