1. HABERLER

 2. GÜNDEM

 3. ELEKTRİK KULLANICILARINA MÜJDE
ELEKTRİK KULLANICILARINA MÜJDE

ELEKTRİK KULLANICILARINA MÜJDE

Yılbaşı’ndan itibaren yüzde 130 zamlanan elektrikte, serbest tüketiciye geçmek daha avantajlı hale geldi. Yüksek faturadan şikayetçi olan kullanıcılar serbest tüketici modülüne geçerek faturalarında büyük indirim kazanacaklar. Peki kullanıcılar serbest tü

A+A-

Yılbaşı’ndan itibaren yüzde 130 zamlanan elektrikte, serbest tüketiciye geçmek daha avantajlı hale geldi. Yüksek faturadan şikayetçi olan kullanıcılar serbest tüketici modülüne geçerek faturalarında büyük indirim kazanacaklar. Peki kullanıcılar serbest tüketici modeline nasıl geçecekler? Kamuoyunda serbest elektrik tüketimiyle ilgili merak edilenleri sizler için derledik.

 

Serbest tüketici kime denir?

 

6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nda ve Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenen elektrik enerjisi miktarından daha fazla tüketimde bulunduğu için elektrik tedarik şirketini seçme hakkına sahip gerçek ya da tüzel kişiye denilmektedir.

 

6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nda ve Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği serbest tüketici tanımı;

“Serbest tüketici: Kurul tarafından belirlenen elektrik enerjisi miktarından daha fazla tüketimi bulunduğu veya iletim sistemine doğrudan bağlı olduğu veya organize sanayi bölgesi tüzel kişiliğini haiz olduğu için tedarikçisini seçme hakkına sahip gerçek veya tüzel kişiyi ifade eder.”

 

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği “Serbest tüketici kapsamı ve elektrik tedariği” başlıklı ilgili maddesinde kimlerin serbest tüketici olabileceği ifade edilmektedir.

 

Bu kapsamda;

 • İletim sistemine doğrudan bağlı olan tüketiciler, (1-Nolu tarifeden enerji alan tüketiciler)
 • Organize sanayi bölgeleri,
 • Bir önceki takvim yılında veya içinde bulunulan yılda serbest tüketici limitini aşan miktarda elektrik tüketimi olan tüketiciler.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun her yıl aldığı Karar kapsamında, 2022 yılında serbest tüketici hakkından yararlanabilmek için 2021 yılı veya 2022 yılı içerisinde toplam 1.100 kWh, yani 2021 yılı tüketimleriniz için her ay ortalama 111,61 TL, elektrik faturanız olması durumunda ve 2022 yılı tüketimleriniz için her ay ortalama 251,12 TL elektrik faturanız olması durumunda elektriğinizi istediğiniz herhangi bir tedarikçiden indirimli olarak alabilirsiniz.

 

Serbest tüketiciye geçmiş olsalar bile kullanıcıların sayaç okuma, arıza gibi teknik desteğini bölgede faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketleri yapacak. Herhangi bir enerji şirketinden serbest tüketici olmanız dağıtım şirketlerinden teknik ve altyapı hizmet desteği almanıza engel değil.

 

Elektrik dağıtım şirketi nedir sorumlulukları nelerdir?

 

Dağıtım şirketi bölgesinde yer alan her bir tüketici özelinde elektriğin dağıtımı, şebekenin bakım-onarımı ve yeni yatırımları, sayaç okuma, arıza-bakım-onarım, sayaç açma-kesme, sisteme bağlantı yapılması için gerekli olan bağlantı anlaşmaları kapsamındaki enerji müsaadesi ve çağrı mektubu verilmesi işlemlerinden sorumlu kamu hizmeti yapan özel şirkettir.

 

6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nda ve Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nde dağıtım şirketi, “belirlenen bir bölgede elektrik dağıtımı ile iştigal eden tüzel kişiyi ifade eder.” şeklinde belirtilmektedir.

 

Serbest tüketici hakkı kullanılıp bir tedarikçi ile anlaşılırsa dağıtım şirketi arıza-bakım hizmetleri ile ilgilenmeyecek mi?

 

Serbest tüketici hakkınızı kullanıp indirimli fiyatlardan faydalanmanız durumunda bölgenizde bulunan dağıtım şirketi herhangi bir arıza-bakım-onarım-kesinti-şebeke vb. teknik-altyapı-yatırım-sisteme şebekeye bağlantı ile ilgili iş ve işlemlerinizi;

 

 1. 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu,
 2. Elektrik Şebeke Yönetmeliği,
 3. Elektrik Piyasası Dağıtım Yönetmeliği,
 4. Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği,
 5. Elektrik Piyasası Bağlantı ve Sistem Kullanım Yönetmeliği,
 6. Elektrik Piyasasında Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerine İlişkin Kalite Yönetmeliği

kapsamlarında kesintisiz olarak yapmakla yükümlüdür.

Dağıtım şirketi bölgesinde bulunan her bir tüketici özelinde tüketicinin serbest tüketici olup olmamasına bakmaksızın şu hizmetleri yapmakla yükümlüdür.

 • Elektrik şebekesinin bakımı, onarımı ve geliştirilmesi.
 • Oluşacak arızalara müdahale ederek tamir arızaların giderilmesi.
 • Şebekenin sürekli olarak çalışır durumda olması için planlı bakımlar yapmak.
 • Görev bölgesi dahilindeki tüm sayaçların okumasını yapmak.
 • Bağlantı işlemleri kapsamında enerji müsaadesi vermek.
 • Bağlantı işlemleri kapsamında çağrı mektubu düzenlemek.

 

Dağıtım şirketleri yukarıda sayılan yükümlülüklerini, Elektrik Piyasasında Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerine İlişkin Kalite Yönetmeliği kapsamında elektrik mevzuatının emrettiği süreler içerisinde yerine getirmediği takdirde tüketicilere ilgili mevzuatın emrettiği tutarlarda tazminat ödemekle yükümlüdür.

 

Dolayısıyla serbest tüketici hakkınızı kullanıp, elektriğinizi herhangi bir tedarikçiden temin etmeniz durumunda ilgili dağıtım şirketi teknik ve altyapısal her türlü iş ve işlemlerinizi yukarıda yer alan mevzuatların da emrettiği üzere kesintisiz bir şekilde yapmak zorundadır.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.