1. YAZARLAR

  2. Muhammet Yıldız

  3. Ekonomik zorluklarda alternatif beslenme
Muhammet Yıldız

Muhammet Yıldız

Diyetisyen
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekonomik zorluklarda alternatif beslenme

A+A-

Ülkemiz ve dünya vatandaşlarının içerisinde bulunduğumuz süreç dolayısıyla ekonomik olarak bir hayli yıprandığı kaçınılmaz bir gerçektir.

Bu durum herkesi alternatif ve ucuz yoldan sağlıklı beslenme konusunda arayışlara yöneltiyor.

Aslında bu konu her türlü eko-sosyal sınıftan insanların bilinçlendirilmesi gereken bir konudur.

Çünkü ;her türlü olağan dışı durumda yaşamsal faaliyetlerimizin uzun süre devam edebilmesi için sağlıklı beslenebilmek son derece önemli bir konudur.

Gerek ekonomik nedenler, kişisel tercihler ve gerekse olağan dışı durumlarda sağlıklı beslenebilme konusunu vücudumuz için önemli besin gruplarından bir tanesi Et grubudur..

Kırmızı etin fiyatının son yıllarda bir hayli artmasıyla beraber düşük ve orta gelirli ailelerin et tüketiminde ciddi bir azalma görülmektedir. Fakat Et grubunun besin içeriklerinin doğumdan ölüme kadar tüm canlılar için ne kadar önem içirdiği eski yıllardan itibaren bilinmektedir.

Et yerine bu ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek alternatif besin kaynağı yumurtadır.  Gerek içerdiği besin değerlerinin etle çok yakın benzerlik göstermesi, gerek içeriğindeki elzem öğeler gerekse maliyetinin ucuz ve hazırlanmasının kolay olması dolayısıyla küçük yaşta çocuklarımızdan yaşlı büyüklerimize kadar her gün mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden bir tanesidir. Üstelik bilinenin aksine yumurtanın sarısının kan kolesterolünü yükseltmediği ve içerdiği doymamış yağlardan dolayı oldukça faydalı bir besin grubudur.

Bir diğer besin grubunun meyve sebzelerdir.  Basın ve sosyal medya gibi platformlardan artık herkesin beslenme konusunda gerek bir uzmanla görüşerek gerekse okuyarak izleyerek bilgi edinebilmesi mümkündür.

Meyve sebzelerin en güzeli ve en sağlıksızı mevsiminde tüketilmesidir. Fiyat olarak bakıldığınca her meyve ve sebze sezonunda fiyat olarak ucuzlar. Erişilebilme gücü artar. Besin değerleri olarak  mevsiminden önce ve sonra yetişen meyvenin lezzeti ve yararlılık açısından mevsiminden yetişene göre daha yetersiz olduğu bir gerçektir. Bu yüzden her zaman içerisinde bulunduğumuz mevsim meyvelerinin tüketimine yönelmekte fayda vardır.

Yağların tüketiminde ise pek çok konuda doymamış yağlar vücut sağlığı açısından doymuş yağlara oranla daha faydalıdır. Yer fıstığı gibi fiyatı daha uygun olan kuruyemişlerin az miktarda bile tüketilmesiyle içerisindeki doymamış yağlar vücudumuzun yağ ihtiyacını önemli ölçüde karşılayacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.