1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ekinox ile güneş enerjisi devri başlıyor
Ekinox ile güneş enerjisi devri başlıyor

Ekinox ile güneş enerjisi devri başlıyor

Enerjide Kahramanmaraş’ın yükselen markası Ekinox Enerji A.ş Güneş Enerji Santrali (GES) kurulumlarında yenilikçi yatırımlarına devam ediyor.

A+A-

Güneş Enerji Santrali (GES) Kahramanmaraş’ın yenilikçi yüzü Ekinox Enerji, GES kurulumları ile kentte enerji kullanım seyrini değiştiriyor. 3 yıl önce Kahramanmaraş’ta kurulan ve GES bilincini kente aşılayan Ekinox Enerji A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Murat Aksu, “2 yıl sadece Kahramanmaraş’a hizmet ettik ama dışarıdan gelen talepler doğrultusunda tekrar değerlendirme yapıp, bugün Türkiye’ye açılmaya başladık” dedi.

3 yıl önce Kahramanmaraş’ta kurulan ve GES bilincini kente aşılayan Ekinox, hızlı büyüme hamlelerine çevre illeri de ekledi.  Enerjide dışa bağımlılığı azaltmanın bir yolunun da GES olduğunu söyleyen Ekinox Enerji A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Murat Aksu, böylelikle Türkiye’nin enerjide söz sahibi olabileceğinin altını çizdi.  Aksu, Tüm Türkiye’ye açılmayı hedeflediklerini belirterek, “Henüz bu yıl Türkiye geneline açılmamıza rağmen şu an 5 ilde çalışmalarımız var” şeklinde konuştu.

REKABET GÜCÜ ARTIYOR

Enerji insanların sürekli kullanmaları gereken bir ihtiyaçtır. Rekabet gücünün artması için maliyetlerin düşürülmesi gerekiyor. Enerji maliyetlerini düşürmenin de en mantıklı yolu enerji santrali kurmaktır. Ülke olarak ta bakıldığı zaman enerjiye ciddi paralar harcıyoruz. Güneşe yapılan yatırımla firma hem kendisine hem de ülke ekonomisine avantaj sağlıyor. Ülkeyi dışa bağımlılıktan kurtarıyor. 25 yıllık garanti süresi olan santrallerle geleceğe 30-40 yıllık yatırım yapılmış oluyor.  Türkiye’de panel üretimi yapan 10 firma ile çalışıyoruz. Yurt dışından gelen hücreleri panele çeviren yerlilik oranı yüzde 50’nin üzerinde panel üretimi yapan firmalarla çalışıyoruz. Tamamen yerli panel üretimlerini heyecanla bekliyoruz.

DEVLET FAZLA ENERJİYİ  SATIN ALIYOR

GES kurmanın avantajlarından hakkında konuşan Aksu: “GES kurmak çok avantajlı. Özellikle 2016-2017 yıllarında Türkiye’de arazi kurulumları çok fazlaydı. 2019-2020 yılından itibaren Çatı ve dış cephe yönetmeliği değişikliği ile birlikte güneş santrali kurumları cazip hale geldi. Kurulan sistem kendini 3,5 4 yılda amorti ediyor. Bir firma çatısına güneş santrali kurduğu zaman kendi elektriğini buradan kullanıp fazlasını da satabiliyor. Devletimizde kurulum yapanların fazla elektriğini alacağına dair teminat veriyor. 

‘KAHRAMANMARAŞ’IN GÜNEŞ POTANSİYELİ ÇOK İYİ’

1 megavat santral kurulumunda arazilerde yıllık 1 milyon 800 kilovatsaat, Çatılarda ise, 1 megavat santral ile yıllık 1 milyon 500 bin kilovatsaat elektrik üretilebildiğini belirten Aksu, GES kurulumu yapan şahıs ya da kurumların fazla enerjisin de devletin alım garantisi verdiğinin bilgisini verdi. Aksu, “Kahramanmaraş’ta 3 yıldır güneş enerjileri santrali kurulumu yapıyoruz. 10’u idari 20’si sahada olmak üzere 30 personelimizle enerji üretiminde kente hizmet ediyoruz. Kahramanmaraş’ında güneş potansiyeli çok iyi olduğu için bu bizim için bir avantajdır. 1 megavat santral arazilerde yıllık 1 milyon 800 kilovatsaat yıllık elektrik üretiyor. Çatılarda ise, bu 1 megavat santral ile yıllık 1 milyon 500 bin kilovatsaat elektrik üretilebiliyor. 1 megavat santralde çatılara ortalama 450 bin dolara kuruluyor” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.