1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitimde 3 önemli etken; Öğrenci, öğretmen, veli
Eğitimde 3 önemli etken; Öğrenci, öğretmen, veli

Eğitimde 3 önemli etken; Öğrenci, öğretmen, veli

Eğitimde başarının 3 önemli etkeni olduğunu belirten Gül Menekşe Çocuk Kulübü Müdiresi Yeter Dama, yaptığı açıklamada velilerin dikkat etmeleri gereken konulara değindi.

A+A-

Eğitimde başarının 3 etkenini öğrenci, öğretmen ve veli olarak tanımlayan Dama; “Eğitimde başarıda üç önemli etken vardır; Öğrenci, Öğretmen ve Veli. Bu üç etken arasından en önemli sorumluluk velilerimize düşmektedir. Eğitimle ilgili yapılan araştırmalara göre, ailelerin çocukla zaman geçirmesinin, çocuğun gittiği okulun öğretmen ve idarecileri ile sürekli iletişimde olmasının ve çocuğa koşulsuz sevgi sunmasının okul başarısını etkileyen en önemli stratejiler olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda bizim ise velilerimizden beklentilerimiz; eğitime önem vermesi, eğitimin gerekliliğine inanması ve bunun için gerekli sosyo-ekonomik ortamı sağlamaları, derslerine ellerinden geldiği kadar yardımcı olmaları, çocuğunu ona hissettirmeden takip etmesi, kontrol etmesi, çocuğun arkadaş ortamına dikkat etmesi, çocuğun kararlarına karşı demokratik tutum sergilemesi, çocuğun akademik başarısı düşük olduğunda onu başkaları ile kıyaslayarak özgüvenlerini zedelememeleri, motivasyonlarını artırıcı davranışlar sergilemeleri gerekiyor” dedi.

gul-menekse.jpg

ÖZEL EĞİTİMDE ŞEHRİMİZ BAŞARILI

Kahramanmaraş’ta eğitim kurumlarının genelinin başarılı olduğunun altını çizen Dama; “Kahramanmaraş’ta okul öncesi eğitim kurumlarının birçoğu başarılı. Kahramanmaraş içerisinde okul öncesi eğitim anlamında çok fazla kurum var. Rekabete bağlı olarak başarılar elde ediliyor. Velilerimiz bize hangi kuruma göndermeleri yönünde sorular yöneltiyor. Biz Kahramanmaraş’taki kurumlarımızın hepsinin bu konuda başarılı olduğunu belirtiyoruz. Bütün kurumlar değerler eğitimi veriyor ve hassas olduğumuz konu da bu. Genel anlamda iyi neticeler elde edildiğini düşünüyorum” sözlerini vurguladı.

İlkokula başlama yaşının 69 aya çıkarılmasını doğru bulduğunu belirten Dama; “İlk okula başlama yaşının 69 aya çıkarılmasını doğru buluyorum. Yaşadığımız şu süreç içerisinde gerek fiziki gerekse sosyal yaşam standartları geliştiği için çocukların gelişimi de olumsuz etkileniyor. Aynı zamanda çalışan annelerin sayısı da arttığı için çocuklar çok küçük yaşlarda bakıcı ya da kreşe gitmek zorunda kalıyor. Bazı çocuklarımız eğitim öğretim hayatına çok erken yaşta başlamış oluyorlar. 12 yıl gibi bir eğitim süreci zaten var. Çocuk okula erken başladığı zaman hayattan çok erken soğuyabiliyor. Birinci sınıf çok zor bir süreç. Velilerimiz bu süreçte öğrencilerimizden daha fazla yoruluyorlar. Meclisten geçen bu karar ile birlikte çocuklarımız biraz daha fazla oyuna vakit ayıracaklar ve gelişimlerine biraz daha katkı sağlamış olacaklar. Hayatta her şeyin telafisi var ama çocuk eğitimin asla yok” ifadelerini kullandı.

SINAVLARA HAZIRLIKTA DİKKAT

Sınavlara hazırlık sürecinde uygulanması gereken hassas konulara da değinen Dama; “Sonuca değil hedefe odaklanılmalı yani ben hedefime ulaşamazsam neresi gelir diye düşünüp karamsarlığa kapılmaktansa hedefe ulaşacak yollar aranmalı, planlar yapılmalı. Özgüven yüksek tutmalı. Eksik konuları öğrenmeli, sık sık tekrar yapmalı ve süre tutarak soru çözüp zamanı etkin kullanmayı öğrenmeli. Bol bol deneme çözerek sınav fobisini kaldırmalı. Sınavda 30 saniye nefeslerini tutarak gevşeme rahatlama egzersizleri yapmalılar. Kaygıyı kontrol altına almalılar” tavsiyesinde bulundu.

Gül Menekşe Çocuk Kulübü olarak öğrencileri sınava hazırlama ve uyguladıkları eğitim sistemi ile ilgili de mesajlar aktaran Dama, açıklamalarında şunları kaydetti; “Sınavlara hazırlanan öğrencilere her branştan öğretmen eşliğinde verimli, sessiz ve düzenli çalışma ortamı sağlıyoruz. Her öğrencinin seviyesine uygun çalışma programı düzenleyerek motivasyonlarını ve başarılarını artırıyoruz. Gül Menekşe Çocuk Kulübü olarak, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin, her branştan öğretmenler eşliğinde ödevlerini yapmalarına yardımcı oluyoruz. Öğrencilerimize rehberlik yaparak ders performanslarını ve yazılı notlarını artırmayı hedefliyoruz”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.