1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eğitim sistemi sanayinin ihtiyaçlarına göre düzenlenmeli
Eğitim sistemi sanayinin ihtiyaçlarına göre düzenlenmeli

Eğitim sistemi sanayinin ihtiyaçlarına göre düzenlenmeli

Kahramanmaraş Eğitim Vakfı Şube Başkanı Erdoğan Güçlü ile eğitimi konuştuk. üretim sektöründeki ara eleman eksikliğine dikkat çeken güçlü eğitim sisteminin bu eksiklikler göz önüne alınarak yeniden düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

A+A-

Kahramanmaraş Eğitim Vakfı hakkında bilgiler veren Erdoğan güçlü;

 

"1986 yılında Ankara'dayken Kahramanmaraş Eğitim Vakfı'nı kurduk. Bugüne kadar da devam ettirdik. Ümit ediyoruz ki vakfımız daha da büyür ve genişler. Kuruluşumuzdan bu yana çok büyük hizmetlerde bulunduk. 3 binden fazla öğrenci okuttuk. Özellikle Ankara'da öğrencilere karşılıksız burs verdik. Bununla da kalmayıp giyimlerine  varana kadar yardımda bulunduk. 1500'ün üzerinde öğrenciyi giydirdik. Elbette tüm bu hizmetlerin arkasında hayırsever iş adamları var. bizler vesile oluyoruz sadece zaten vakıfçılık vesile olmaktır. Bu hizmetlerin karşılığında herhangi bir kazanç elde etmiyoruz bilakis cebimizden harcadığımız da çok oluyor.

 

Pazarcık'taki bir köy okulu olan Halil Arık köy okulunu baştan sona biz yaptık. Çocukların ayağında giyecek ayakkabı bile yoktu. Okul hizmete açtık ve çocukların tüm ihtiyaçlarını karşıladık.

 

İşadamlarımız yardım yapıyor biz de bu yardımların yerine ulaşmasını sağlıyoruz.

 

Her yıl Ekim ayında üniversite kazanan öğrenciler özellikle de Kahramanmaraş ve Ankara şehirlerinde üniversite kazananlar için talepleri topluyoruz Ankara'da 3 kişilik bir değerlendirme ekibimiz var. Kamu kurumlarıyla istişarede bir şekilde başvuruda bulunan öğrencilerin maddi durumlarını kontrol ediyoruz. Gerçekten ihtiyaç sahibi olan 120 civarında öğrenci her yıl Burs imkanı tanıyoruz. Burslar karşılıksız veriyoruz. Tek şartımız sınıfının geçmesi. öğrenci sınıfını geçti takdirde öğrencilik hayatı boyunca Burs almaya devam ediyor."

 

Kahramanmaraş'taki sivil toplum örgütlerini değerlendiren güçlü birtakım eleştirilerde bulundu. 200'den fazla STK'nın Kahramanmaraş'ta faaliyet gösterdiğini belirten güçlü 'bu kurumlar ne yapıyorlar sorgulamak lazım' dedi.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ELEŞTİRMEKTEN KORKMASIN"

"Kahramanmaraş'ta 29 Vakıf var birkaçı dışındakiler aile ya da şahıs vakfı olmakla birlikte hiçbir faaliyetleri yok. Bu kurumlar ne yapıyorlar sorgulamak lazım.

 

Kahramanmaraş'ta 220 dernek var. Bu yapıların hepsi sivil toplum kuruluşu. Halkın dilek ve şikayetlerini dile getirecek aracı kuruluşlar. Her derneğin kendine has bir kuruluş amacı ve hizmet ettiği kesim var. Fakat kimseden ses çıkmıyor. Eleştirilmesi gereken yerde sessiz kalmayacaksın alkışlanması  gereken yerde de takdir edeceksin. Ülkemize demokrasi var. Siyasi iktidarlar seçimle gelir seçimle gider. İktidarlar doğru yaptıkları işlerin yanında muhakkak hata da yaparlar. Büyük şehirlerdeki sivil toplum kuruluşları gerekli itirazları medeni bir şekilde yapıyorlar. Aslında bir noktada devleti idare eden hükümet yetkililerine yardımcı oluyorlar hatalarını gösteriyorlar. Eleştirilere bu pencereden bakmak lazım.

 

Kahramanmaraş'ta sanayicilerimiz işbilen personel arıyorken gençlerimiz iş arıyorlar. Kalifiye eleman problemi var. Hiçbir iş bilmeyen hiçbir işe yaramayan birine kimse istihdam etmez. İşveren iş arayan birinin bilgisinden ve tecrübesinden faydalanabilecek ki işe alsın. Sanayide ara eleman dediğimiz eli çekiç pense tutan elemana ihtiyaç var. Gençler kat üniversite bitirirse bitirsin masa başı işlerde kimse kimseyi çalıştırmaz.

 

Eğitim sistemimizin bu eksiklikler göz önüne alınarak acil bir şekilde değişmesi lazım. Bütün okulları İmam Hatip yaptık. Bakıyorsunuz Anadolu Lisesi'nin tabelasını değiştirip Anadolu İmam Hatip lisesi yapmışız bu yanlış bir yöntem. Bir kere uzmanlık alanlarını ayırmamız lazım. Dini eğitim verenler yalnızca bu alanda uzmanlaşmalı. Edebi eğitim verenler aynı şekilde teknik eğitim verenler aynı şekilde kendi alanlarında uzmanlaşmalı yani herkes kendi işini yapmalı.

 

Bugün Kahramanmaraş şartlarında eski sanat okulu bugünkü ismiyle endüstri meslek lisesinden mezun olan hiçbir öğrenci boşta değil. Sanayiciler kapış kapış öğrencileri işe alıyorlar. Oradaki öğrenciler bilgisayardan tornacılığa kadar kaynakçılıktan daha bir çok mesleğe kadar uygulamalı eğitim alıyorlar.

 

Fakat bakıyorsunuz diğer öğrenciler düz liseden mezun oluyorlar sonra üniversiteye gidiyorlar sonra da iş arıyorlar. Gençler ile konuşuyoruz ne işi yaparsın diye sordum gençlerin çoğu her işi yaparım diyor her işi yapan hiçbir iş yapamaz. Bir uzmanlık alanı olacak. "

 

ERDOĞAN GÜÇLÜ KİMDİR?

1938 Kahramanmaraş doğumluyum. Bürokraside uzun süre çalıştım..Çeşitli alanlarda Genel müdürlük ve müsteşarlık yaptım. 1969 yılında Ankara'da memuriyete başladım. Sanayi ve ticaret bakanlığı'nda sanayi genel müdürlüğü yaptım. Başbakanlığa bağlı Kıbrıs işleri dairesinde 8 yıl görev yaptım. Kıbrıs'ın tüm yatırım ve altyapı işlerinde görev alan ekibin başındaydım.

 

Özel sektörde Demir Çelikçiler Birliği'nin genel sekreterliğini yaptım. 2013 yılından bu yana da Kahramanmaraştayım.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.