1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Doğru yer ve zamanda her çocuk öğrenir
Doğru yer ve zamanda her çocuk öğrenir

Doğru yer ve zamanda her çocuk öğrenir

Ayşegül Çocuk Kulübü Genel Koordinatörü İsmail Bozkurt: ”Çocuklarımıza her şeyden önce birey olmayı, uyum sağlamayı ve topluma adapte olmayı öğretiyoruz Çünkü bu çocuklar bizim yarınlarımı”

A+A-

Kulüp hakkında bilgiler veren Bozkurt: ”Kurumumuz Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı bir kurumdur.  2020 Şubat ayında faaliyete geçtik Dünyada ve Türkiye’de Covid-19 virüsünün patlak vermesiyle 16 Mart tarihinde eğitimlerimize ara vermek zorunda kaldık. 1 Hazirana kadar kapalı kaldık. 1 Hazirandan itibaren gerekli önlemleri ve tedbirleri alarak dezenfektasyon işlemlerini aralıksız yaparak tekrardan öğrenci kabulüne başladık”. Dedi

 

aysegul-site-4.jpg

6-13 YAŞ ARALIĞINDAKİ ÖĞRENCİLERİ KABUL EDİYORUZ

Kurumun işleyişi ve faaliyetleri hakkında bilgiler veren Bozkurt:  “Çocuklarımız burada yabancı dil, satranç, jimnastik, drama ve bunun gibi birçok sosyal ve kültürel etkinlikleri yapabileceği bir kulüptür. Haricinde ise çocukların okuldan verilen ödevlerinin yapılmasında yardımcı oluyoruz. Ödev takibi, sınav desteği telafi ve tamamlayıcı eğitimler ile de destekliyoruz. Aynı zamanda yemek ve servis hizmetimizde mevcuttur. Bizim yaptığımız faaliyetler tamamen aile ve sosyal politikalar bakanlığı yönetmeliklerine uygun olarak yapıyoruz”. 

aysegul-site-1.jpg

MONTESORRİ EĞİTİM SİSTEMİ

Çocukların kulüpte bir gününün nasıl geçtiğine dair bilgiler veren Bozkurt:

“Tüm gün dediğimiz bir eğitim modelimiz var. Bide yarım gün dediğimiz ailelerin şartları, olanakları ve çocuklarını buraya emanet etme durumuna göre eğitim modellerimiz var. Çocuk buraya geldiği zaman ilk birkaç saat grupla beraber davranışları sonrada bireysel olarak davranışları geliştirecek çalışmalar yapıyoruz ama her şeyden önce grupla toplumla uyum olayını bağdaştırmaya gayret gösteriyoruz. Montesorri dediğimiz tüm dünyada da yaygın olan eğitim sistemimiz var. Öğretilen bilgileri somutlaştırmada diyebiliriz buna. Mesela çocuk bahçeye çıktığında domatesin nasıl yetiştiğini patlıcanın nasıl yetiştiğini bir fasulye deneyini nasıl geliştiğini yaşayarak ve dokunarak öğreniyor”

aysegul-site-2.jpg

 

AİLELERİN ÇOCUKLAR ARASINDA KIYAS YAPMASI YANLIŞ BİR DAVRANIŞTIR

Günümüzdeki en büyük problemin kıyas yapılması olduğuna dikkat çeken Bozkurt: “Komşunun oğlu, kızı şunu yapmış şurayı kazanmış sen ne yaptın gibi sorular çocukları psikolojisini kötü etkiliyor. Öncelikle yeni nesil ailelere şunları söylemek istiyorum. Çocuklarınızı hiçbir çocukla kıyaslamayın. Onun öz benliğine saygı duyun. Çünkü günümüz çocukları takdir edilmekten hoşlanan çocuklar hatta benim tabirimle söyleyeyim (LİKE)yani beğeni çağı kuşağı. Azarlamak ve baskı yöntemleri geride kaldı çocuklarımıza olan davranışlarımıza çok dikkat etmemiz gerekiyor özellikle 6 -13 yaş arasındaki çocukların karakterinin oturma yaşıdır”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.