1. HABERLER

  2. EMLAK

  3. Deprem öldürmez bina öldürür, Siz hayal edin biz yapalım
Deprem öldürmez bina öldürür, Siz hayal edin biz yapalım

Deprem öldürmez bina öldürür, Siz hayal edin biz yapalım

Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi İç Mimar Halil İbrahim Kılınç, Kahramanmaraş’ta ve tüm Türkiye’de büyük bir sorun olarak kendini gösteren eski mahallelerin dönüşümü ve yaşanan deprem felaketi hakkında önemli açıklama yaptı.

A+A-

Kahramanmaraş’ta ve tüm Türkiye’de büyük bir sorun olarak kendini gösteren eski mahallelerin dönüşümü ve yaşanan deprem felaketi hakkında önemli açıklama yapan Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi İç Mimar Halil İbrahim Kılınç üç ortağı ile birlikte başarılı projelere imza atıyor. Kılınç, “ Kanunların belirlediği, prosedürlerin dışına çıkmadan, kaliteden ve güvenden hiç  bir zaman taviz vermedik vermeyeceğiz” dedi.

Halil İbrahim Kılınç, çok genç bir işadamı. Başarı basamaklarını teker teker tırmanıyor. Üç arkadaş olarak çıktıkları yolda, koydukları ilkeler onların önünü açıyor, başarı çıtalarını yükseltiyor. Hayatın odağına, parayı koymamışlar.

Önce kalite diyorlar. Kanunlara ve yönetmeliklere uymak ve krediden uzak durmak diyorlar.

Haritacı Serdar Kurtoğlu, Muhasebeci Hakan Güllü ile, İç Mimar Halil İbrahim Kılınç’ın ortaklığı az zamanda çok iş başarmalarını sağlamış. Her geçen gün daha kaliteli, daha sağlam, daha konforlu inşaatlar yapan ortakların Doğuş İnşaat’ı Kahramanmaraş’ın üstüne de Güneş gibi doğuyor.  Şu an yaptıkları Doğuş Park ise tam bir yaşam alanı projesi. Konutlar mimari açıdan bir harika, odalar ise ultra lüks. Katların arası ise insanın içine ferahlık verecek yükseklikte. 3 metre değil 3.30 metre.

dogus-insaat-konut-kahramanmaras-kentsel-donusum7.jpg

SİZ HAYAL EDİN BİZ YAPALIM

Halil İbrahim Kılınç’ın ufuk çizgisi çok yükseklerde. ‘Siz Hayal Edin, Biz Yapalım’ diyorlar. Kahramanmaraş’ta kalitenin ve estetiğin ön plana çıkması için var güçleriyle çalışan Doğuş İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Kılınç’ın sektöre dair kılıç gibi tespitleri de var elbet. “Kentsel dönüşüm rantsal dönüşüme çevrildi” diyor. “Dere yatakları doldurulup imar izni veriliyor” diye de tepki gösteren Kılınç, “İmar izni veren kurumlar kendilerini gözden geçirmeli” diyor.

Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Halil İbrahim Kılınç’ın anlattıkları daha çok konu var. Şimdi buyurun röportaja:

dogus-insaat-konut-kahramanmaras-kentsel-donusum.jpg

Sizi tanıyabilir miyiz. Ne kadar süredir bu işi yapıyorsunuz?

KALİTEDEN ÖDÜN VERMEDİK

2016 yılında 3 ortakla birlikte Doğuş İnşaatı kurduk. Hakan Güllü ve Serdar Kurtoğlu ile birlikte iş serüvenine başladık. Serdar Bey Haritacı, Hakan Bey Muhasebeci.

Firmamızı kurarken dedik ki; ‘kaliteye dikkat edeceğiz ve bundan ödün vermeyeceğiz.’

Kanunların belirlediği prosedürlerin dışına çıkmayacağız.

Kredi kullanmayacağız.

Kahramanmaraş’ta 500 yıldır deprem olmuyor. Bu da Kahramanmaraş’ta ciddi bir deprem tehlikesi olduğunu gösteriyor. Son zamanlarda meydana gelen depremler gündemden çok çabuk düştü. Yani depremi çok çabuk unuttuk. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

ZEMİN ETÜDLERİNE DİKKAT EDİLMELİ

Deprem Türkiye’nin bir gerçeği. Kahramanmaraş’ta uzun zamandır deprem olmuyor. Bu durum insanlarımızı korkutuyor. “Deprem öldürmez bina öldürür” diye de bir gerçek var. O yüzden, özellikle bina yaparken zemin etüdlerine çok dikkat edilmesi gerektiğini savunuyorum. Bu manada alüvyon zeminli topraklara imar izni verilmemeli. Kuzey çevre yolu zemini kayalıkken, Boğaziçi alüvyon toprak üstüne kurulu. Dere yataklarına toprak doldurulup imar izni veriliyor. İmar izni veren kurumlar kendilerini gözden geçirmeli.

dogus-insaat-konut-kahramanmaras-kentsel-donusum1.jpg

Ne gibi önlemler alınmalı?

İlgili kurumların fay hatlarının geçtiği noktalarda hızlıca zemin güçlendirme ve benzeri önlemleri alması gerekir. Erken davranılırsa 2-3 katı geçen yapılar için imar izni vermeden bir proje hazırlanmalı.  Kahramanmaraş’ta villa projesi dediğimiz 3-4 katlı imar izni olan yer göremezsiniz. Hartlap, Kılavuzlu tarafına bu şekilde 3-4 katlı imar izni verileceği söyleniyor…

Kentsel dönüşüm hakkında neler söylersiniz?

YENİ YÖNETMELİK DÜZEN GETİRDİ

Şehrimizde kentsel dönüşüm yapılmadı, rantsal dönüşüm yapıldı. Ana yol kenarları ve altına dükkan açılabilecek yerler kentsel dönüşüme sokuldu. Arka caddeler ise öyle yıkık dökük kaldı. Ticari mantıkla bakıldı. Şimdi yapılan kentsel dönüşüm projelerine bakın, sadece bina yıkılmış yerine betonlar yapılmış, estetiksiz, renk uyumsuz binalar… Devlet eli ile özel sektör teşvik edilipte, o bölgede bir proje oluşturulursa ve bölgenin zeminine göre geliştirmeler yapılırsa oldukça mantıklı olacaktır. Şuan ki yönetmeliğin kriterleri binaları daha dayanıklı bir hale getirdi. Yeni yapılacak binalarda deprem yönetmeliğine uygunluk göz önüne alınacak. Zemin etütlerinden yoğunluklarına göre planlamalar yapılacak. Yeni yönetmelikle yapılacak binalarda çok hassas davranılıyor. Kontroller memnuniyet verici.

Mağralı bölgesi başlı başına bir sorun... Serintepe ve Fatihler bölgesinin tamamen kentsel dönüşüme girmesi lazım. Bu da devlet destekli özel sektör işbirliğiyle olur. Tapu problemi gibi sebepler yüzünden devlet desteği şart.

dogus-insaat-konut-kahramanmaras-kentsel-donusum2.jpg

Yaptığınız binalarda hangi noktalara dikkat ettiniz?

PROJELERİMİZDE ÇOK DİKKATLİYİZ

Biz firma olarak yaptığımız her işte ilk dikkat ettiğimiz şey kentimizin deprem bölgesi olmasıydı. Bu manada yaptığımız binalarda da buna dikkat ederek projeler hazırladık. Kahramanmaraş’ın alüvyon zeminli bölgelerinden, ne teklif aldık ne de öyle bir gayretimiz oldu. Temeli sağlam projesine uygun statik çalışmaları güvenilir işler yaptık.

Şimdiye kadar kaç proje yaptınız?

Şimdiye kadar 7 projede yer aldık. 4 yılda 150’ye yakın ev yaptık. Onlarca insanı ev sahibi yapmanın gururunu yaşıyoruz.

Neden deprem riski yüksek olan yerlere çok katlı bina izinleri veriliyor?

Tamamen rant. Aynı mahalle aynı sokak, apartmanın biri 8 diğeri 10 kat. Kuzey çevre yolu bunun örnekleriyle dolu. Yolun üstü 8 kat yolun altı 10 kat…

dogus-insaat-konut-kahramanmaras-kentsel-donusum5.jpg

Kentteki bazı binaların yönlerinde ki şekil bozuklukları hakkında neler söylersiniz?

Arsaların durumuna göre bina çıkmak zorunda kalıyoruz. Çekme mesafesi gibi etkenler var. Bazı durumlarda binanın yönünü mecburen doğu yada batıya çevirmek zorunda kalınıyor. Bu durum arsaların imar uygulamasının düzgün yapılmamasından kaynaklı. Arsa planlaması yapılırken buraya bina sığar mı sığmaz diye bakılmamış. Biz müteahhitlerde bu manada çeşitli çözümler bulmak zorunda kalıyoruz. O da bazı durumlarda görüntü kirliliğine sebep oluyor.

Biten ve devam eden projelerinizden bahseder misiniz?

Bu yola çıkarken kendimize kurallar belirledik. Belirlediğimiz kriterlerin dışına çıkmadık. Binanın tapusu çıkmadan satış yapmadık. Artık böyle bir satış yöntemi mümkün değil. Yola çıktığımız ilk günden bu yana böyle çalışıyoruz. İlk önce 3+1 dairelerle kuzey çevre yolunda başladık. Bu proje 18 daire 4 işyerinden oluşuyordu. 11 ay gibi bir sürede teslim ettik. Ondan sonra bin evlerde tek bloklu bir yer yaptık. O proje de 10 ay kadar sürdü. TOKİ’nin arkasında 3+1 apartmanımız var. Bitirdik ve şuan sahiplerine teslim etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

DOĞUŞ PARK TAM BİR YAŞAM ALANI

Doğuş Park 60 daire 2650 metre kare dükkan olan ultra lüks bir projeye başladık. Sauna hamam ve havuzu olan akıllı daireler yapıyoruz. Kapalı otopark ve site içinde çocuk kreşi olan bir proje.  Şuan yüzde 50’si tamamlandı. 3 blok aynı anda yükseliyor. Çarşı bölgesinde emniyet binası yakınında 2+1 apartman projemiz bitti ve şuan sahiplerine teslim ediyoruz. Karamanlı’da bir apartman projemiz var. kuzey çevre yolunda yıldız projemiz devam ediyor.

En hassas olduğumuz konular, zemin etüdü- kalite- estetik.

dogus-insaat-konut-kahramanmaras-kentsel-donusum6.jpg

Doğuş inşaatın Kahramanmaraş’a kattığı değerler nelerdir?

DOĞUŞ İNŞAAT KAHRAMANMARAŞ İÇİN EN GÜZELİNİ DÜŞÜNÜYOR

4 yılda 150’ye yakın daire yaptık. Yaptığımız ve sonuca ulaştırdığımız işin bir mutluluğu var. Firma olarak iş yaptığımız süre boyunca işçi çalıştırıyorsunuz ve alışveriş yapıyorsunuz. İstihdama ve ekonomiye bir katkıda bulunuyorsunuz. İnşaat işinin bir özelliği de bina kendini gösterdikçe daha çok hoşunuza gider. Alışılmışın dışında işler yapmaya çalışıyoruz. Daha iyisini nasıl yaparız diyerek araştırıyoruz. Şehrimize daha ilginç projeler kazandıracağız. Bunun konseptlerini kuruyoruz. Fakat piyasa şartlarının da biraz daha oturmasını bekliyoruz.

Kahramanmaraş’ta bir ihtiyaç var. Bunu karşılamak boynumuzun borcudur. İmkanımız oldukça daireler yapıp vatandaşlarımıza ekonomik bir şekilde verebilir miyiz bunun gayretindeyiz. Şehrin gelişmesi adına kurumsal firmalara ihtiyacı var. Bu firmaların öncülüğünü yapmak adına bir yola çıktık. Hedeflerimiz doğrultusunda yolumuza devam ediyoruz.

Deprem hadisesinden sonra yüksek katlı binalara rağbetin azaldığı ile ilgili halk arasında bir söylenti var. Bununla ilgili neler söylersiniz? Yatay mimariyle yapılmış binalarla, yüksek katlı sağlam yapılmış binalar arasında depremde ki risk oranı nedir?

PROJELERİMİZİ ÇİZDİKTEN SONRA SİMÜLASYON UYGULATIYORUZ

Düşük katlı binalarda risk daha az. Ne kadar yüksek olursa o kadar riskli olur. Aslında bu göreceli bir kavram. Müteahhit firma bir bina 5 katlı, 8 katlı, 10 katlı da olsa fark etmez imalatına devam eder.

İnsanlar güvenilir firmalardan yüksek katlı binalardan yer alabilir. Yeni deprem yönetmeliği buna göre. Yüksek katlarda statik projeyi tamamen Yapı Denetim ve Bayındırlık takip ediyor. Projeyi de onlar onaylıyor. Biz statik projeleri çizdirirken simülasyon uygulatıyoruz. Yaptığımız binaların 8 üzeri şiddetle deprem simülasyonu gerçekleştiriyoruz ve daha sonra yapıyoruz. Deprem simülasyonunda binalarımız yıkılmıyor.

dogus-insaat-konut-kahramanmaras-kentsel-donusum8.jpg

Vatandaş ev alırken nelere dikkat etmeli?

Vatandaş ilk olarak firmanın güvenilir olup olmadığını kontrol etmelidir. İnsanların kaliteye önem göstermesi lazım. Her Müteahhit demir, beton ve duvardan oluşan bir blok yapıyor. Ama bunun içerisinde oluşturduğu sosyal alan, kalitesi önemlidir. Kat yüksekliği dahi insan psikolojisi için çok önemlidir. Biz normal standartların üzerinde yapıyoruz. Kat yüksekliğinin standardı 3 metre iken biz 3.30 metre yapıyoruz. Bu insanda çok güzel bir etki gösteriyor. Vatandaşın lokasyona dikkat etmesi lazım. Site bazında ise yaşam alanlarına dikkat etmesi gerekiyor. Vatandaşın Müteahhit firmayı sorgulaması lazım.

Sloganınız nedir?

‘Siz Hayal Edin, Biz Yapalım’

Son olarak neler söylersiniz?

Vatandaşın bu konulara dikkat etmesi lazım. Sektör anlamında da daire sıkıntısı memleketin her yerinde var. Bu da maliyetleri yükseltiyor. Devletin vermiş olduğu 0,79 oranında ki kredi vatandaşlar için çok makul bir oran. Kiralık daire şu anda yok denecek kadar az. 0,79 da memur kesimi Müteahhitten alırsa kira öder gibi daire sahibi oluyor. Daire sıkıntısının Kahramanmaraş’ta daha da artacağını düşünüyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.