1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Deprem değil binalar öldürür
Deprem değil binalar öldürür

Deprem değil binalar öldürür

2005’ten bu yana inşaat sektöründe konut ve işyeri inşa eden Mehmet Akın Öncül gazetemize inşaat sektörünü depremi ve yapı denetim sistemini değerlendirdi.

A+A-

“Deprem insanı öldürmez bina insanı öldürür” diyen Öncül, denetim çağrısı yaptı.

Diriliş haber Gazetesine açıklamalarda bulunan Öncül Yapı Yetkilisi Mehmet Akın Öncül,

“Deprem insanı öldürmez bina insanı öldürür. Her şey kuralına göre uygun yapılırsa hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Bu konuda inşaat mühendislerinin işini iyi yapmasında, ilgili kurumların getirdiği kurallar etkili. Bunun yanı sıra devletin sektörde daha sıkı denetimler getirmesi gerekiyor. Yapı denetim kanunun değişmesiyle birlikte önemli değişiklikler gerçekleşti. Fakat bu sistem çok yeni. Daha önce yapı denetim firmalarının yeterli yetkisi yoktu. Bu anlamda havuz sistemi çok önemli bir değişiklikti. Bu sistem sayesinde artık daha güvenli yapıların ortaya çıkacağını düşünüyorum” dedi.

YATAY MİMARİ SOSYAL İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRİR

Kentsel dönüşüm konusunda devletin vereceği teşviklerin önemine dikkat çeken Öncül, yatay mimariye de dikkat çekti. “Kahramanmaraş 1.derece deprem bölgesi ve özellikle şehrimizin ova tarafı zemin olarak sıkıntılı bölgelerimizdendir. Buralarda çeşitli zemin güçlendirme önlemleri alınarak güvenli hale getirilebilir. Kentsel dönüşüm her ne olursa olsun ticari bir faaliyettir. Şehrin batısında hem yapılaşma hem de işyerleri daha değerli olduğu için firmaların ilgi duyduğu bir bölge. Fakat şehrin doğusu da en az batısı kadar önemli ve aciliyeti var. Burada devletin vereceği önemli teşviklerle birlikte ara sokaklardan mahallelere kadar tüm eski yapılar hızla kentsel dönüşüme girmelidir. Yatay mimari sosyal ilişkiler anlamında çok önemli ve kültürümüze de uygundur. Günümüz teknikleri her türlü zeminde bina yapmaya imkan veriyor” ifadesini kullandı.

HERŞEY KURALINA GÖRE YAPILMALI

İnşaat sektörüne getirilen kısıtlamaları destekleyen Öncül, “1999 ve 2011 yıllarında, Türkiye’de inşaat anlayışı değişti. Özellikle 2011’den sonra yapılan binalarda eğer her şey kuralına göre yapılmışsa bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Devletin müteahhitlere getirdiği kalite standardı çok önemli ve benim desteklediğim bir formattır. İnşaat sektörüne girecek bir girişimcinin önce dev gibi siteler yapması yerine bir bina yaparak hak ediş üzerine kurulu bir referans sistemi sektörü daha güvenilir hale getirdi”  dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.