1. YAZARLAR

  2. Muhammet Yıldız

  3. ÇOCUKLUK ÇAĞINDA OBEZİTE
Muhammet Yıldız

Muhammet Yıldız

Diyetisyen
Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA OBEZİTE

A+A-

Obezite; vücutta toplanan yağ dokusunun fazlalığı ile ilgili bir kavramdır. Klinik olarak obezitenin tanımlanmasında en sık  kullanılan parametre Beden Kitle İndeksi(BKİ)dir. Bu parametreye göre;

BKİ 25 ve üzeri olan bireyler aşırı kilolu ve

BKİ 30 ve üzeri olan bireyler obezitedir.

Gelişmiş ülkelerde yapılan çalışmalarda yetişkinlerin %33'ünün,

Çocuk ve adölesanların ise %20-25'inin obez olduğu saptanmıştır.

Çocukluk çağı obezitesinin günümüzde, geçtiğimiz yıllara oranla oldukça arttığı görülmektedir. Artan çocukluk çağı obezitesiyle paralel olarak erken yaşta görülen ‘’hipertansiyon, dislipidemi, insülin rezistansı ve ağır psikolojik stres’’ sorunlarıda artmaktadır.

 

Vücudun erken yaşlarda yapısının değişmesi, hormonların bozulması ve oksidatif strese maruz kalması gibi pek çok nedenden kaynaklı olarak ilerleyen yaşlarda; kanser, kalp damar rahatsızlıkları, üremede meydana gelecek bazı problemler, hormonal anormaliler gibi sağlık problemleri ile karşılaşma oranı anlamlı bir şekilde arttıracaktır.

Bu konu bireylere sorulduğunda ise en sık alınan cevaplar, sürekli yemek krizlerim tutuyor, iştahıma engel olamıyorum, sürekli kendimi mutfakta buluyorum şeklindedir..

Bu durumun nedeninde hipotamusta bulunan iştah merkezinin rolü oldukça önemlidir. Bu merkezden vücuda verilen mesajlar bireylerin yemek yeme konusundaki tutumu belirlemeyi sağlar.

Bunun haricinde de çocukluk çağı obezitesinde bireyin genleri oldukça önemlidir.

Eğer anne ve babada fazla kilo, obezite, insülin problemleri, tansiyon yada bunların bir çoğunu içerisine alan metabolik sendrom varsa, çocuğun bu duruma yakalanma ihtimali oldukça yükselmektedir.

 

Bireylerde hiperinsülinemiye rağmen glikoz seviyesi normalse bu insülin direnci anlamına gelmektedir. Çocukluk çağı obezitesinde en sık karşılaşılan durum insülin direncidir. Eğer önlem alınmadıysa bu durumda glikoz toleransı bozulmuş olup beraberinde hiperglisemiyi getirecektir. Bu da erken yaşta Diyabet demektir.

Yine bireylerde tokluk faktörü olarak Leptin, besin alımını azaltırken enerji harcanımını arttırmaktadır. Obezite durumunda Leptin sinyallerinde bazı bozulmalar görünür ve bireylerin artan  iştahını kontrol edebilmesi oldukça zorlaşacaktır.

Beraberinde ise tüm bu farklılaşmalar bir sonraki daha kötü sonucu beraberinde getirecektir.  Bu değerleri normal hale getirebilme aşamasında bireylerin uzmanlardan beslenme konusunda yardım alarak ve mümkün olduğunca hareket ederek kontrollü bir şekilde sağlığına kavuşması, ilerleyen süreçte karşılaşılacak pek çok sağlık probleminin önüne geçmeye yetecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.