1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Canın fena yanacak
Canın fena yanacak

Canın fena yanacak

Canın fena yanacak

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barzani’nin korsan referandumla kendini ateşe attığını belirterek, “Bölgemizde yakılan her ateş gibi inşallah bu da bizi teğet geçer, ama birilerinin canını fena halde yakar” dedi. Erdoğan, Irak’taki bu fitneyi durduracaklarını ve yeni Lawrence'ların bu kez başarılı olamayacağını söyledi.

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, IKBY’nin gayrimeşru referandumuna dikkat çekerek, Barzani’ye “Otur oturduğun yerde” diye tepki gösterdi. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

Suriye ve Irak’ta yaşanan hadiseleri, bu ülkeler üzerinde yapılan hesapları Türkiye’den bağımsız görmüyoruz. Eğer Türkiye konusundaki niyetler gerçekleşse idi, zaten şu anda, Suriye ve Irak başta olmak üzere, tüm bölgemizde başka şeyler konuşuluyor olurdu. Bizim bozduğumuz oyunlar sebebiyle sürekli yeni senaryolar üretiliyor ve tedavüle sokuluyor.

KENDİNİ ATEŞE ATTI

Kuzey Irak’da ortaya çıkan son durum üzüntü verici, ancak hakkından gelinemeyecek bir mesele değil. Birlikte hareket etmeyi sürdürmemiz halinde çok daha güzel neticeler elde edebileceğimiz Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi anlamsız şekilde başlattığı bağımsızlık girişimiyle adeta kendini ateşin ortasına atmış bulunuyor. Senin bağımsızlığını kim kabul ediyor?

PARA, PUL HER ŞEY VAR

Şimdi Kuzey Irak’ta otur oturduğun yerde işte! Kuzey Irak yerel yönetimi başındasın. Para, pul her şey var. Petrolün var; rahat dur... Neymiş: Bağımsız devlet olacakmış! 350 kilometre sınırın var bizimle, bunu konuştun mu? Yok. İran’la konuştun mu? Yok. Federal devletle konuştun mu? Yok. Öbür tarafta Suriye’de şu anda zaten içeride savaş var. Orayla mutabık mısın? Yok. Nasıl böyle bir adım atıyorsun?

DEVLET, AŞîRET DEĞİL

Devlet yönetmek öyle bir aşiretin reisi olarak, bu işi çözmekle olmuyor. Şimdi oradan hareketle herhalde kendisine de bu konuda ciddi teşvikler oldu. Bu oyuna gelerek adımı atmış bulunuyor. Maşallah yüzde 92 filan da kabul görmüş. Yüzde 72 katılım varmış, yüzde 92 ‘evet’ demiş... Bunları biz çok gördük. Burada da darbeler olduğu zaman bu darbelerin neticesinde yüzde 95 ‘evet’ diyenlerin olduğunu çok gördük.

BİZİ TEĞET GEÇER

Bölgemizde yakılan her ateş gibi inşallah bu da bizi teğet geçer. Ama birilerinin canını fena halde yakar. Bugün sırf kendi çıkarları için kullanacak araç arayanlara gönüllü asker yazılanlar, yarın her şey normale döndüğünde, kapı komşularının, kardeşlerinin, kaderdaşlarının yüzüne bakamayacakdır. Bunu böyle bilsinler. Atılan bu adım, dün bölgedeki kötülüklerin sembolü haline gelmiş olanlara dahi rahmet okutacak vahamette gelişmelerin önünü açma faaliyetlerinin potansiyelini taşımaktadır.

KİMSE KENDİNİ KANDIRMASIN

Geçmişte kendilerinin maruz kaldığı zulüm ve baskı politikalarını bugün zayıf gördükleri herkese uygulayanların artık mağduriyet sözünü ağızlarına almaya hakkı kalmamıştır. Türkmenlere zulmediyorlar. Onların haklarını, hukukunu gözönünde bulundurmuyorlar. Bugün Kuzey Irak’daki gelişmelere eğer böyle sert bir tepki veriyorsak tek sebebi, en başta Kürtler olmak üzere Arapların, Türkmenlerin ve diğer kesimlerin iyiliğini istiyor olmamızdır. Yapılan ve esasen hiçbir hukuki, fiili karşılığı olmayan referandum kimsenin faydasına değildir. Tüm ikazlarımıza rağmen ısrarla girişilen bu maceranın hüsranla sonuçlanması kaçınılmazdır. Hiç kimse kendini kandırmasın.

İşi millete saldırmaya vardırdılar

Pek çok kurum gibi polis akademisinin de devleti ele geçirmek için sinsice kontrol altına alan fetonun işi millete saldırmaya kadar vardırdığını belirten Erdoğan, “17-25 Aralık’ın ardından başlattığımız mücadeleyi 15 Temmuz’dan sonra hızlandırarak bu ihanet çetesini devletten de, ülkeden de temizledik, temizlemeye devam ediyoruz” dedi. Erdoğan, bu çerçevede Polis Akademisini de yeniden yapılandırdıklarına dikkat çekerek, “Bugün mezun olanlarla birlikte 17-25 Aralık sonrası göreve başlayan komiser yardımcısı sayısı 7 bin 347’yi buldu. Eskiden yılda 500 mezun verebilen akademimiz üstün bir gayretle sadece bu yıl bin 859 mezun vermiştir. Mevcut eksiği tamamlayana kadar bu sistemle, yani sivilden öğrenci alarak komiser yardımcısı yetiştirme programını sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bir papaz da sizde var

Erdoğan, “İşte bakın, Pensilvanya’daki bu nasipsiz adamın arkasından giden profesörler de var. Ya sen profesör olsan ne yazar! Adam ilkokul mezunu, herhangi bir şeyi yok, takılmışlar peşine gidiyorlar. Şu anda da birçoğu kaçmış, Pensilvanya’da onun kaşanesinde onunla beraber yaşıyorlar. Ama Amerika’dan bir ses çıkıyor mu? Çıkmıyor. Bunları defaatle kendilerine söyledik, belgeyse belge, bilgiyse bilgi, hepsini verdik. Ondan sonra bizden, kalkıyorlar diyorlar ki ‘Filanca papazı bize verin.’ ‘Bir papaz da sizde var, siz onu bize verin, biz de size onun yapalım yargıda şeyini size verelim.’ ‘Ya onu karştırma.’ Ne demek? Sizde yargı var, bizde yargı yok mu? Kaldı ki bizdeki yargılanıyor, sizdeki yargılanmıyor. Sizin vermeniz çok daha rahat, hemen verebilirsiniz” dedi.

Yeni Lawrencelar başaramayacak Türkiye’ye, Irak’a, Suriye’ye faydası bulunmayan girişimin, birileri tarafından desteklenmesinin sebebinin, birilerinin işine gelmesinden kaynakladığını belirten Erdoğan, “Bugün ‘İsrail bayraklarının olduğundan haberimiz yoktu’ diyor K. Irak yerel yönetiminden bir yetkili. Görmüyor musun? Ben Türkiye’den görüyorum da, sen Kuzey Irak’tan nasıl görmüyorsun? Çünkü geçmişte Mossad onların ileri gelenleriyle iş birliği halindeydi. Şimdi yine bu hareketlendi. Suriye’de yakılan ateşin nasıl ülkemize sıçramasına izin vermediysek, Irak’taki bu fitneyi de inşallah durduracağız. Yeni Lawrencelar bu defa başarılı olamayacak; bunu bilmenizi istiyorum” dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.