1. YAZARLAR

  2. Rabia Almaz

  3. BİLMEK VE YAŞAMAK
Rabia Almaz

Rabia Almaz

Sosyal Hizmet Uzmanı
Yazarın Tüm Yazıları >

BİLMEK VE YAŞAMAK

A+A-

Hepimizin apaçık bildiği ama inadına konuşmaktan, düşünmekten kaçındığı bir gerçek, hayatın kanunu ölüm. Bize gelinceye dek, kendi ocağımıza ateş düşmeyinceye dek anlayamadığımız bir acı ölüm. Çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek demeden, nasıl, nerede, ne zaman olacağı belli olmayan ama bir o kadar da en hakiki gerçek ölüm.

 Bağlandığımız, sevdiğimiz bir canlıyı, insanı veya bir hayvanı aniden veya yavaş yavaş kaybettiğimizde buna alışmak, bu acıyla başa çıkmak çok zor gelir insana. Kaybettiğimiz canlıyla bağımız ne kadar kuvvetliyse acımız da o kadar derin olur. Derin, hüzünlü ve uzun. Adeta kalbimizin yerinden çıktığını hisseder, kesseler kanımızın akmayacağını veya acı hissetmeyeceğimizi düşünürüz. Duyarsızlaşırız o an çevrenizde ve vücudumuzda olup biten her şeye.

 Bağımız, bağlılığımız azaldıkça duyduğumuz yahut duyacağımız acı da o kadar azalır. İnsan olmanın yegane gereği olarak en uzakta, en ücra yerdeki insanların, hiç tanımadığımız görmediğimiz, bilmediğimiz insanların yaşadıklarına, acılarına üzülürüz ama o acıyla kahrolmayız, kalbimiz yerinden çıkacakmış gibi hissetmeyiz. Daha sağduyulu olur, dünyayla bağımızı koparmaz, hayatımıza devam edebilir ve o acıyla başa çıkabiliriz. Yapmamız gerekenleri yapabiliriz.

 Bildiğimiz bir gerçektir ölüm, başkasına üzülürken bir gün bizim de gideceğimizi, bizim de başımıza geleceğini biliriz. Bile bile yaşarız; düşe kalka, çoğalıp azalarak. Çok insani bir duygudur acı çekmek, üzülmek, kaybın ardından yas tutmak. Başımızda ağrı, gözümüzde yaş hiç geçmeyecek, hiç bitmeyecekmiş gibi. Üzülürüz, ağlarız, paylaşırız ve atlatırız. Hayat devam eder bütün gerçekliğiyle. Ve günler geçtikçe acımız azalır, acımız azaldıkça unuturuz ve alışırız. Unutmasak, acımız azalmasa nasıl devam edebiliriz ki hayata, nasıl tekrar gülebiliriz, nasıl mutlu olabiliriz. Alışırız ve devam ederiz yaşamaya. Ölüme dek, ölünceye dek.

 

Sosyal Hizmet Uzmanı

Rabia Almaz

Bu yazı toplam 181 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.