1. HABERLER

  2. KAHRAMANMARAŞ

  3. GÜNCEL

  4. BAŞKAN GÜNGÖR’E SORUYORUZ
BAŞKAN GÜNGÖR’E SORUYORUZ

BAŞKAN GÜNGÖR’E SORUYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla toplu açılış töreninde konuşan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün yapmış olduğu açıklamaları değerlendirdik. Diriliş Haber Gazetesi olarak Kahramanmaraş’ın toplumsal sorunlarının

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla toplu açılış töreninde konuşan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün yapmış olduğu açıklamaları değerlendirdik. Diriliş Haber Gazetesi olarak Kahramanmaraş’ın toplumsal sorunlarının cevaplarına ulaşmak adına sayın Güngör’e açıklamaları doğrultusunda bazı sorular yönelterek cevaplarını istiyoruz.

Güngör; 2,5 yıl geride kaldı. Gelir Gider dengesini kurduk. Teşkilatımızı gözden geçirdik.

SORU; Teşkilatımızı gözden geçirdik derken ne demek istediniz? Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan kaç kişinin yeri değişti? Kaç kişi işten çıkarıldı? Kaç kişi emekli edildi? Boşalan kadroların yerine kaç kişi alındı?

Güngör; Bütün ihtiyaçlarımızı milletvekillerimiz, muhtarlarımız, STK’larımız ile belirledik.

SORU; Bütün ihtiyaçları belirlerken, kaç mahalle muhtarı ve kaç STK ile şehrin hangi problemleri konuşuldu? Bu görüşmelerden çıkan kararlar ve öncelikler neye göre belirlenmiştir?

Güngör; 2 yıl süren pandemi hem ülkemizi hem tüm dünyayı etkiledi. Bizde 2 yılda 300 milyon yatırım yapabildik. Bu yıl yatırım bütçesini 700 milyona çıkardık.

SORU; Pandemi süreci boyunca esnafa ve vatandaşa hangi yardımları yaptınız? Çevre illerde esnaf ve vatandaşa çeşitli maddi yardımlar yapılırken, sizin yaptıklarınıza vereceğiniz somut örnekler var mı?

Güngör; Tüm kırsal bölgelerin yol ve suyunu hallettik. Önceliğimiz su ve yol olmuştur. Daha sonra diğer yatırımlarla ilgileneceğiz.

SORU; Açıklamalarınızda Tüm kırsal bölgelerin yol ve sununu hallettik diyorsunuz. Bu açıklama sorun kalmadığı anlamına mı geliyor?  Kahramanmaraş’ın bazı kırsal alanlarında ve ilçelerinde alt yapı ve su sorunları yaşanmaya devam ediyor. Hangi bölgeye ne hizmetler yaptınız? Harcanan toplam bedel nedir?

Güngör; Kahramanmaraş Kadim bir şehir. Dondurmanın ve edebiyatın şehri.

SORU; Bu şehirde sizin döneminize kadar dondurma festivalleri yapılıyordu. Artık yapılmıyor. Şehrin dondurma üreticileri ile bir araya geldiniz mi? Dondurmanın tanıtımı için neler yaptınız? Edebiyatın başkentinde kültür sanat faaliyetleri noktasında sizin döneminizde neler yapıldı?

Güngör; Kalkınma yerelde başlar dedik ve şehrimizin tüm önceliklerini tek tek yerine getiriyoruz.

SORU; GÜÇLÜ KENT EKONOMİLERİ seçim manifestosunda yer alan bir söylem idi. Konu ile ilgili Kahramanmaraş’ta 2,5 yılda kent ekonomisini güçlendirmek, ekonomik hacmin tabana yayılması ve kalkınmanın vatandaşın refah seviyesine yansıması için ne gibi çalışmalar da bulundunuz? Şehrin önceliklerini nasıl belirliyorsunuz? Hangi ölçülerle karar veriyorsunuz?

Güngör; 10 yıldan bu yana süren Tekke Kentsel Dönüşüm süreci hala devam ediyor. Tekke için rezerv konutlar önümüzde ki yıl 3. ayda bitecek. Hak sahiplerine verilen 100 konutluk ilk etap bitmek üzere. Bu yıl sonunda tekkede konutlar yükselmiş olacak.

SORU; Bu saydığınız hizmetlerin hepsi sizden önceki belediye başkanları döneminde başlatıldı. Sizin göreve başlamanızdan itibaren Tekke bölgesinde hangi aşamalara geçildi? Ayrıca bu yılın sonunda Tekkede konutlar yükselecek derken yılın bitmesine 4 ay kaldı. Sözünüzün arkasında mısınız?

Güngör; Şehrimizin tarihi ve turistik yerlerinin alt yapısını güçlendirmeye devam ediyoruz. Kapalıçarşı’ya tarihi dokusuna uygun olarak restore ediyoruz

SORU; Kapalı çarşı tadilatı sizden önceki 2 belediye başkanı tarafından zaten, ortalama yüzde 90 oranında tamamlanmıştı. Siz sadece kalan, ortalama yüzde 10’luk kısmı ile ilgilendiniz. Tarihi ve turistik alanlarla ilgili başka çalışmanız var mı? Ne tür çalışmalar yaptınız ve süreç ne zaman tamamlanacak?

Güngör; Ilıca’nın yolunu ve konaklama tesis sorununu hallediyoruz

SORU; Ilıca yolu ve konaklama tesisi sizden önceki belediye başkanlarının projesiydi. Planlanan proje ve bütçe nedir? Yapılacak yolun sorumluluğu ve muhatabı kimdir? Karayolları mı? Büyükşehir mi? Konaklama tesisini belediye mi yapacak?

Güngör; Şehrimizin markası olacak Valilik Meydanı ile ilgili sürecimiz bakanlıkla ortaklaşa devam ediyor. Bu şehre yakışır bir meydan kazandıracağız.

SORU; 13 Haziran tarihli yerel ve ulusal basına yaptığınız açıklamalarda Kurban Bayramı’nda Özel İdare Binasının yıkılacağını belirtmiştiniz. Bu kaçıncı söz?

Başkan Güngör’ün değinemediği ama bizim ekstra cevaplarını almak istediklerimiz ise şunlar;

Her ne kadar resmiyette sizin konunuz olmasa da Kahramanmaraş’ı çileden çıkaran Arsan Kavşağı, konusunda bir şey söylemek ister misiniz?  Aksu Çayı kirliliği ve tadilatı süreciyle ilgili Otogar sorununa hiç değinmediniz. Konu ile ilgili çalışmalar hangi aşamada?  Bu şehrin gelişmesinin önünü açacak ve vatandaşın yaşam şartlarını kolaylaştıracak, Ak Parti’nin bir önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yarım bırakılmış hizmetler ne zaman tamamlanacak? Örnek; KUZEY ÇEVRE YOLU gibi.

 Yıldızkent Toplu konutları Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin himayesinde yapılıyordu, 2017 yılında başlamıştı, inşaatlar hangi aşamadadır? Bu 700 daireden oluşan toplu konut için yapılacak sosyal konutları siz üstlenecek misiniz? Süreci takip ediyor musunuz?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.